فرمانده سابق گروه واگنر که به نروژ گریخته بود از جان خود می ترسد | روسیه

به گزارش دپارتمان اخبار بین المللی پایگاه خبری آبان نیوز ،

یکی از فرماندهان سابق گروه واگنر مزدور روسی که هفته گذشته در نروژ درخواست پناهندگی کرد، از اینکه چگونه “از جان خود می ترسد” صحبت کرده است.

آندری مدودف، 26 ساله، ماه گذشته در مصاحبه ای با آبان نیوز گفت که در اوکراین شاهد کشته شدن خلاصه جنگجویان واگنر بوده است که توسط فرماندهان خود به سرپیچی از دستورات، گاه به صورت جفت، متهم شده اند.

او پس از فرار از واحد خود، کمی قبل از ساعت 2 بامداد جمعه گذشته به وقت محلی از مرز نروژ در نزدیکی دره پاسویکدالن عبور کرد و در آنجا توسط مرزبانان دستگیر و بازداشت شد.

تارجی سیرما تلفسن، رئیس ستاد پلیس فین مارک، شمال نروژ، گفت: «او در نروژ درخواست پناهندگی داده است.

مدودف اولین سرباز شناخته شده از گروه واگنر است که در اوکراین برای فرار به خارج از کشور جنگید.

قبل از اینکه روسیه را ترک کند، آبان نیوز طی چندین تماس تلفنی با مدودف صحبت کرد که در آن او به تفصیل دوران جنگش با واگنر در شرق اوکراین را شرح داد.

مدودف در 20 دسامبر گفت: «من در باخموت جنگیدم و فرماندهی اولین جوخه از دسته چهارم یگان هجومی هفتم را بر عهده گرفتم.

واگنر که توسط یوگنی پریگوژین، متحد نزدیک ولادیمیر پوتین اداره می شود، نقشی کلیدی در تهاجم چند ماهه روسیه به شهر باخموت در شرق اوکراین ایفا کرده است.

مدودف گفت که واحد او عمدتاً از زندانیان سابق تشکیل شده بود که به عنوان “علوفه توپ” به جنگ انداخته شدند.

بر اساس برآوردهای سازمان های اطلاعاتی غربی و گروه های حقوق بشر روسیه، واگنر برای تقویت صفوف خود، 40000 محکوم را از زندان های سراسر روسیه به خدمت گرفته است.

از زندانیان به عنوان خوراک توپ استفاده می شود، مانند گوشت. به من گروهی از محکومان دادند. در جوخه من از 30 مرد فقط سه نفر زنده ماندند. سپس به ما زندانیان بیشتری دادند و بسیاری از آنها نیز مردند.»

مدودف همچنین مدعی شد که از حداقل 10 قتل سربازان واگنر که نافرمانی کرده بودند، اطلاع داشته و برخی از آنها را شخصاً شاهد بوده است.

فرماندهان آنها را به میدان تیراندازی بردند و جلوی چشم همه تیراندازی کردند. گاهی اوقات به یک نفر تیراندازی می شد، گاهی اوقات آنها دو به دو تیراندازی می کردند.

مدودف توضیح داد که چگونه پس از مشاهده کشتار و بدرفتاری با اسرای روسی که توسط واگنر به جبهه آورده شده بودند، از واگنر ناراضی شد.

“این ما را تا حد زیادی شوکه کرد، آن را بسیار لعنتی بود.”

او گفت که در اوایل ژوئیه پس از اینکه قراردادش بارها توسط واگنر بدون رضایت او تمدید شد تصمیم به فرار گرفت.

مدودف همچنین گفت که او فرماندهی یوگنی نوژین، یک قاتل مجرم را که توسط واگنر به خدمت گرفته شده بود، به نیروهای اوکراینی تسلیم کرد، اما بعداً به روسیه تحویل داده شد و اعدام شد.

در آن زمان، پریگوژین بیانیه‌ای صادر کرد و گفت که کلیپی که نشان می‌دهد نوژین با ضربه پتک به سرش کشته می‌شود، باید با عنوان “سگ مرگ سگ را دریافت می‌کند” باشد.

من می ترسم سرنوشت من مانند سرنوشت نوژین باشد که با صدای بلند صحبت کرد. مدودف در ماه دسامبر در حالی که در روسیه پنهان شده بود، گفت: من برای زندگی خود می ترسم.

او گفت که آماده است هر آنچه را که درباره گروه واگنر، فعالیت های آن و پریگوژین می داند بگوید.

پریگوژین در بیانیه‌ای که روز دوشنبه در کانال‌های رسانه‌های اجتماعی خود منتشر کرد، تأیید کرد که مدوف یک سرباز سابق واگنر است.

گروه حقوق بشری Gulagu.net که از زمان سفر مدودف به نروژ با مدودف در تماس بوده است نیز مصاحبه ای را با مدودف منتشر کرده است که در آن وی جزئیات فرار دراماتیک خود را شرح داده است. «وقتی روی یخ بودم [at the border]، صدای پارس سگ ها را شنیدم، برگشتم، دیدم مردم مشعل دارند، حدود 150 متر [500ft] مدودف در یکی از ویدئوها می گوید: دور، در جهت من می دوید. “من صدای دو گلوله را شنیدم، گلوله ها به صدا در آمد.”

برینجولف ریسنس، وکیل نروژی مدودف، به بی بی سی گفت که مدودف در اسلو نگهداری می شود و در آنجا با اتهام ورود غیرقانونی به کشور مواجه است.

ریسنس گفت که موکلش در حالی که پرونده او در حال بررسی بود، دیگر در بازداشت نیست، بلکه در یک “مکان امن” است. اگر او در نروژ پناهندگی بگیرد، این اتهام [of illegal entry] ریسنس گفت: به طور خودکار حذف خواهد شد.

این وکیل دادگستری افزود: “او اعلام کرده است که مایل است در مورد تجربیات خود در گروه واگنر با افرادی که در حال تحقیق در مورد جنایات جنگی هستند صحبت کند.”

این خبر از خبرگزاری های بین المللی معتبر گردآوری شده است و سایت اخبار روز ایران و جهان آبان نیوز صرفا نمایش دهنده است. آبان نیوز در راستای موازین و قوانین جمهوری اسلامی ایران فعالیت میکند لذا چنانچه این خبر را شایسته ویرایش و یا حذف میدانید، در صفحه تماس با ما گزارش کنید.

منبع

درباره ی aban_admin

مطلب پیشنهادی

دادگاه رواندا راننده سرعت غیر مجاز را 920 دلار به دلیل مرگ روزنامه نگار مبارز جریمه کرد | رواندا

به گزارش دپارتمان اخبار بین المللی پایگاه خبری آبان نیوز ، یک راننده رواندایی به دلیل …