چین برای اولین بار در چند دهه اخیر کاهش جمعیت را گزارش می دهد

به گزارش دپارتمان اخبار جهان پایگاه خبری آبان نیوز ،

چین اولین کاهش جمعیت خود را در چند دهه اخیر اعلام کرده است، زیرا پرجمعیت ترین کشور جهان پیر می شود و نرخ زاد و ولد آن کاهش می یابد.

انتظار می‌رود روند منفی چالش‌های جدیدی را برای کندی اقتصاد در میان افزایش اصطکاک با اروپا، ایالات متحده و همسایگان آسیایی پکن ایجاد کند.

اداره ملی آمار روز سه شنبه گزارش داد که این کشور در پایان سال 2022 850000 نفر کمتر از سال قبل داشته است. این آمار فقط شامل جمعیت سرزمین اصلی چین، به استثنای هنگ کنگ و ماکائو و همچنین ساکنان خارجی است.

این دفتر در نشستی در روز سه شنبه گفت که در مجموع 1.41 میلیارد نفر با 9.56 میلیون تولد در مقابل 10.41 میلیون مرگ در سال گذشته باقی مانده است.

مردان با 722.06 میلیون بیشتر از زنان به 689.69 میلیون نفر رسیدند که نتیجه سیاست سختگیرانه تک فرزندی است که رسماً در سال 2016 پایان یافت و ترجیح سنتی فرزندان پسر برای حفظ نام خانوادگی.

از زمان کنار گذاشتن این سیاست، چین به دنبال تشویق خانواده‌ها به داشتن فرزند دوم یا حتی سوم بوده است، با موفقیت اندکی که منعکس‌کننده نگرش‌ها در بسیاری از شرق آسیا است که در آن نرخ تولد به شدت کاهش یافته است. در چین، هزینه های بزرگ کردن کودکان در شهرها اغلب به عنوان دلیل ذکر می شود.

چین مدت‌ها پرجمعیت‌ترین کشور جهان بوده است، اما انتظار می‌رود که هند به زودی گوی سبقت را بگیرد، در صورتی که قبلاً این کار را نکرده است. برآوردها جمعیت هند را بیش از 1.4 میلیارد نفر نشان می دهد و همچنان در حال رشد است.

آخرین باری که گمان می‌رود چین کاهش جمعیت را به ثبت رساند، در جریان جهش بزرگ به جلو بود که در پایان دهه 1950 آغاز شد، تحت تلاش فاجعه‌بار رهبر وقت مائو تسه تونگ برای کشاورزی جمعی و صنعتی‌سازی که منجر به قحطی عظیم شد و ده‌ها میلیون نفر را کشت. .

یی فوکسیان، جمعیت شناس و کارشناس روند جمعیت چین در دانشگاه ویسکانسین-مدیسون گفت که جمعیت چین 9 تا 10 سال زودتر از آنچه مقامات چینی پیش بینی کرده بودند و سازمان ملل پیش بینی کرده بودند، شروع به کاهش کرده است.

یی به آسوشیتدپرس گفت: «بحران واقعی جمعیتی چین فراتر از تصور است و تمام سیاست‌های اقتصادی، اجتماعی، دفاعی و خارجی گذشته چین بر اساس داده‌های جمعیتی معیوب بوده است.»

یی گفت که بر اساس تحقیقات خود، جمعیت چین از سال 2018 در واقع رو به کاهش بوده است و این نشان می دهد که بحران جمعیت “بسیار شدیدتر” از آنچه قبلا تصور می شد است. او افزود که چین اکنون یکی از پایین ترین نرخ های باروری در جهان را دارد که فقط با تایوان و کره جنوبی قابل مقایسه است.

یی گفت که بحران اقتصادی در حال پیشروی چین بدتر از ژاپن خواهد بود، جایی که سال ها رشد پایین تا حدی به دلیل کاهش جمعیت است.

یی گفت: چین قبل از اینکه ثروتمند شود پیرتر شده است.

اداره آمار چین اعلام کرد که جمعیت در سن کار بین 16 تا 59 سال بالغ بر 875.56 میلیون نفر است که 62.0 درصد از جمعیت کشور را تشکیل می دهد، در حالی که افراد 65 سال و بالاتر بالغ بر 209.78 میلیون نفر هستند که 14.9 درصد از کل جمعیت را تشکیل می دهند.

این آمار همچنین افزایش شهرنشینی را در کشوری که به طور سنتی عمدتاً روستایی بوده است نشان می دهد. در سال 2022، جمعیت شهری دائمی با 6.46 میلیون افزایش به 920.71 میلیون یا 65.22 درصد رسید در حالی که جمعیت روستایی 7.31 میلیون کاهش یافت.

هنوز مشخص نیست که آیا آمار جمعیت تحت تأثیر شیوع کووید-19 قرار گرفته است یا خیر که اولین بار در شهر مرکزی چین ووهان قبل از انتشار در سراسر جهان شناسایی شد.

برخی از متخصصان چین را متهم به گزارش نادرست مرگ و میر ناشی از این ویروس با مقصر دانستن موارد زیربنایی می کنند، اما تخمینی از تعداد واقعی منتشر نشده است.

این خبر از خبرگزاری های بین المللی معتبر گردآوری شده است و سایت اخبار روز آبان نیوز صرفا نمایش دهنده است. آبان نیوز در راستای موازین و قوانین جمهوری اسلامی ایران فعالیت میکند لذا چنانچه این خبر را شایسته ویرایش و یا حذف میدانید، در صفحه تماس با ما گزارش کنید.

منبع

درباره ی aban_admin

مطلب پیشنهادی

مشاهیر و دانشمندان عزاداری شیر کوهی P-22 را در یادبود فروخته شده | لس آنجلس

به گزارش دپارتمان اخبار بین المللی پایگاه خبری آبان نیوز ، در یک شنبه آفتابی در …