لایحه تشخیص جنسیت اسکاتلند: دستور بخش 35 چیست؟ | اسکاتلند

به گزارش دپارتمان اخبار بین المللی پایگاه خبری آبان نیوز ،

از آنجایی که دولت بریتانیا تأیید می‌کند که از دستور بخش 35 برای جلوگیری از قانون جدیدی استفاده می‌کند که اسکاتلند را به اولین بخش از بریتانیا تبدیل می‌کند که سیستم شناسایی خود را برای افرادی که می‌خواهند جنسیت خود را تغییر دهند، معرفی می‌کند، توضیح می‌دهیم که چیست و چرا چنین اختلاف نظری در مورد آن وجود دارد.

دستور بخش 35 به دولت انگلستان چه اجازه ای می دهد؟

بر اساس بخش 35 قانون اسکاتلند، وزیر امور خارجه بریتانیا می‌تواند در صورتی که دلایل معقولی برای این باور داشته باشد که قانون مورد نظر تأثیر نامطلوبی بر قوانین محفوظ به وست‌مینستر داشته باشد، می‌تواند لایحه‌ای را که با موافقت سلطنتی دریافت می‌کند، متوقف کند. در این مورد، آلیستر جک، وزیر اسکاتلند، مدعی شد که لایحه تشخیص جنسیت مانع اجرای قانون برابری بریتانیا خواهد شد.

آیا قبلاً از این ماده استفاده شده است؟

خیر، از زمان اجرایی شدن قانون تأسیس پارلمان اسکاتلند در سال 1998، از آن استفاده نشده است. به همین دلیل است که آن را به عنوان “گزینه هسته ای” توصیف کرده اند.

دولت بریتانیا، بر اساس ماده ای که در قانون اسکاتلند نیز وجود دارد، یک جایگزین کم تقابل کمتر این بود که این لایحه را به دادگاه عالی بریتانیا ارجاع دهد تا قضات تصمیم بگیرند که آیا مربوط به موضوعات محفوظ خارج از صلاحیت قانونی هالیرود است یا خیر.

از نظر قانون اساسی به چه معناست؟

بریتانیا می گوید استفاده مناسب از اختیارات تحت قانون اسکاتلند، صرفاً بر اساس نگرانی های خود مبنی بر اینکه این قانون بر عملکرد قانون برابری که در انگلستان، اسکاتلند و ولز اعمال می شود، تأثیر منفی می گذارد.

برای حزب ملی اسکاتلند، که به دنبال برگزاری دومین رفراندوم استقلال است، احتمالاً به عنوان یک وتوی غیرقابل قبول بر اختیاراتش در شرایط خاص – و چارچوب بندی شده است.

علیرغم اینکه بحث در مورد مسائل تراجنسیتی بسیار پربار است، روابط سرد بین SNP و دولت محافظه‌کار بریتانیا تضمین می‌کند که درگیری ناشی از بخش 35 به عنوان آزمون مهمی برای تعادل قانون اساسی بین هالی‌رود و وست‌مینستر تلقی خواهد شد.

آیا دولت اسکاتلند می تواند استفاده از بخش 35 را به چالش بکشد؟

آره. نیکولا استورجن، وزیر اول اسکاتلند، گفته است که دولت او احتمالاً در پاسخ به این سوال، یک چالش قانونی ایجاد خواهد کرد. این از طریق بررسی قضایی خواهد بود که قانونی بودن تصمیم وزیر اسکاتلند را ارزیابی می کند.

پس از اینکه دادگاه عالی کمتر از دو ماه پیش حکم داد که پارلمان اسکاتلند نمی تواند دومین رفراندوم استقلال را بدون تایید وست مینستر برگزار کند، این نشان دهنده بازگشت به دادگاه در مورد مسائل قانون اساسی برای SNP است.

این خبر از خبرگزاری های بین المللی معتبر گردآوری شده است و سایت اخبار روز ایران و جهان آبان نیوز صرفا نمایش دهنده است. آبان نیوز در راستای موازین و قوانین جمهوری اسلامی ایران فعالیت میکند لذا چنانچه این خبر را شایسته ویرایش و یا حذف میدانید، در صفحه تماس با ما گزارش کنید.

منبع

درباره ی aban_admin

مطلب پیشنهادی

داشبورد انرژی: چگونه برق در بریتانیا تولید می شود؟ | انرژی

به گزارش دپارتمان اخبار اقتصادی پایگاه خبری آبان نیوز ،