قاضی استرالیایی منصوب به دادگاه هنگ کنگ استدلال می کند که قضات خارجی نباید “میدان را خالی کنند” | هنگ کنگ

به گزارش دپارتمان اخبار بین المللی پایگاه خبری آبان نیوز ،

پاتریک کین، قاضی سابق دادگاه عالی استرالیا، انتقادات از انتصاب خود در دادگاه عالی هنگ کنگ را رد کرد و گفت که او این نقش را با دقت ارزیابی کرده است، اما معتقد است قضات خارجی نباید “زمینه را خالی کنند”.

چهره‌های حقوقی به سوابق برجسته کین اشاره کرده‌اند، اما برخی نگرانی‌ها را در مورد پیامی که انتصاب او با توجه به سرکوب فزاینده حقوق و آزادی‌های پکن در هنگ‌کنگ ارسال می‌کند، مطرح کردند.

کوین یام، وکیل هنگ‌کنگ و فعال دموکراسی که اکنون در استرالیا زندگی می‌کند، گفت که قضات خارجی که در این شهر انتصاب می‌گیرند، ممکن است سهواً «به یک رژیم استبدادی اعتبار بدهند».

کین در مصاحبه ای با آبان نیوز استرالیا در روز سه شنبه تأیید کرد که قبل از پذیرش این انتصاب با دولت استرالیا مشورت نکرده است، زیرا چنین موقعیت هایی در یک ظرفیت خصوصی پر می شوند.

وی اذعان کرد که چندین قاضی ارشد بریتانیایی و استرالیایی – از جمله جیمز اسپیگلمن در سال 2020 – از سمت‌های قضایی خود در هنگ‌کنگ در دو سال گذشته به دلیل نگرانی‌ها در مورد مسیر جزیره کنار رفته‌اند.

کین 70 ساله که عضو غیردائم دادگاه تجدیدنظر نهایی خواهد بود، گفت: «از سوی دیگر، تعدادی از قضات استرالیایی در دادگاه به خدمت خود ادامه می دهند، قضات بازنشسته از بریتانیا و کانادا به خدمت خود ادامه می دهند.

بدون شک، همه آنها با نگرانی موقعیت خود را در نظر گرفته اند. و نظر خود من این است که با توجه به اینکه دادگاه تا چه اندازه در نقش خود در حمایت از حاکمیت قانون موفق بوده است، در واقع باید بسیار کند بود که فرصت خدمت در چنین دادگاه موفقی را رد کرد.»

کین گفت دادگاه تجدیدنظر نهایی به عنوان “موسسه بسیار موفقی که سهم مهمی در موفقیت هنگ کنگ داشته است” سابقه طولانی دارد.

او معتقد بود که بهتر است به جای «تخلیه زمین» نقش بازی کند.

او گفت: “فرد باید بسیار مراقب باشد که از انجام کار خوب خودداری کند، زیرا این نگرانی را دارد که ممکن است از او خواسته شود کار بد انجام دهد.”

کین به نگرانی‌های برخی از ناظران، از جمله یام، پاسخ می‌داد که «نیت خیر کسانی که چنین موقعیت‌هایی را به دست می‌گیرند» را زیر سوال نمی‌برد.

یام گفت که قضات ارشد “در تلاش برای نگه داشتن قلعه بودند، اما بسیاری از بدتر شدن ماهیت و کیفیت احکام قضایی و نحوه استفاده از دادگاه‌ها برای اجرای یک قانون سخت‌گیرانه در بسیاری از دادگاه‌های پایین‌تر رخ می‌دهد. قضات ارشد ممکن است لزوماً قابل مشاهده نباشند.

قابل درک است که قضات ارشد در سراسر جهان حقوق عمومی ممکن است احساس کنند که اگر در هنگ کنگ بودند می توانستند به کاهش شرایط کمک کنند و ممکن است از برخی از قضات همکار خود در هنگ کنگ حمایت کنند یام گفت قلعه.

اما در شرایطی که شما رژیمی دارید که به سمت حکومت با فرمان حرکت می‌کند، من می‌پرسم که آیا قضات خارجی که در دادگاه می‌مانند یا در دادگاه استیناف هنگ‌کنگ قرار می‌گیرند، واقعاً کاری غیر از اجازه دادن به یک استبدادی فزاینده انجام می‌دهند. قدرت گرفتن یک دور پیروزی.»

کین به آبان نیوز استرالیا گفت که می‌تواند «درک کند که برخی ممکن است چنین دیدگاهی داشته باشند» اما «نگاهی به سیاست است که با نهاد، دادگاه تجدیدنظر نهایی، به‌گونه‌ای برخورد می‌کند که گویی یک شاخه سیاسی از دولت است».

“من فکر می کنم این یک دیدگاه کوتاه مدت است… به نظر من بیشتر شبیه این است که بگویم، “خب من به جای استفاده از فرصتی برای خدمت، حکم شخصی خود را در مورد عدم تایید اعلام می کنم.”

به گزارش ساوت چاینا مورنینگ پست، جان لی کاچیو، مدیر اجرایی هنگ کنگ، انتصاب کین را ستود و گفت که این انتصاب نشان دهنده “اعتماد بالا” به سیستم حقوقی هنگ کنگ است.

اما سیمون هندرسون، وکیل حقوق بشر استرالیایی که از سال 2017 تا 2019 در هنگ کنگ مستقر بود، گفت که این انتصاب اعتماد به استقلال قوه قضاییه هنگ کنگ را که به دلیل اقدامات پکن و هنگ به طور غیرقابل برگشتی آسیب دیده است، باز نمی گرداند. دولت کنگ».

خطرات قابل توجهی با مشارکت قضات خارجی وجود دارد که مشروعیت نامناسبی را برای سیستم حقوقی هنگ کنگ فراهم می کند، در حالی که سرکوب و سلاح سازی سیستم حقوقی علیه مدافعان حقوق بشر، از جمله وکلا، ادامه دارد.

منتقدان می‌گویند قانون امنیت ملی که در سال 2020 در هنگ‌کنگ وضع شد، به صورت مبهم بیان شده است و طیف وسیعی از رفتارها از جمله «تبانی با نیروهای خارجی و خارجی» را غیرقانونی می‌داند و برای افرادی که مجرم شناخته می‌شوند حداکثر مجازات حبس ابد وجود دارد.

وزارت امور خارجه و تجارت استرالیا گفت که قضات بازنشسته استرالیایی که در دادگاه های هنگ کنگ خدمت می کنند این کار را در مقام خصوصی خود انجام می دهند.

سخنگوی این وزارتخانه گفت: «دولت استرالیا از بین رفتن استقلال، حقوق و آزادی‌ها در هنگ‌کنگ بسیار جدی می‌گیرد.»

“دولت استرالیا به طور مداوم نگرانی های ما را مستقیماً با مقامات هنگ کنگ و پکن و در مجامع چندجانبه مطرح می کند.”

دکتر Anna Dziedzic، یک محقق فوق دکترا در حقوق قانون اساسی تطبیقی ​​در دانشکده حقوق ملبورن، گفت که انتصاب کین بسیار مهم بود زیرا او اولین قاضی جدید غیردائم خارج از کشور بود که از زمان لازم الاجرا شدن قانون امنیت ملی در دادگاه تجدید نظر نهایی منصوب شد. ژوئن 2020.

دزیدزیچ گفت: «در هنگ کنگ، از قضات خارجی دعوت می شود تا برای تقویت قدرت و تخصص دادگاه در قضاوت قانون عرفی خدمت کنند.

با این حال، آنها اهمیت نمادین خود را به عنوان نشانه ای از استقلال دادگاه ها و یکپارچگی سیستم حقوقی دریافت کرده اند.

به همین دلیل، برخی خواهند بود که این انتصاب را به عنوان رأی اعتماد به قوه قضاییه هنگ کنگ توصیف می کنند. اما دیگرانی که از قاضی کین به دلیل مشروعیت بخشیدن به قوه قضاییه ای که دیگر واقعاً مستقل نیست، انتقاد می کنند.

رئیس شورای حقوق استرالیا، لوک مورفی، گفت که کین “یک حقوقدان برجسته” است.

مورفی گفت که این شورا قبلا “نگرانی خود را در مورد تحولات هنگ کنگ ابراز کرده بود که به نظر آن استقلال و اختیار قضایی را تضعیف می کند.”

انتظار می رود کین در صورت لزوم به هنگ کنگ پرواز کند و برای کار انجام شده دستمزد دریافت کند.

این خبر از خبرگزاری های بین المللی معتبر گردآوری شده است و سایت اخبار روز ایران و جهان آبان نیوز صرفا نمایش دهنده است. آبان نیوز در راستای موازین و قوانین جمهوری اسلامی ایران فعالیت میکند لذا چنانچه این خبر را شایسته ویرایش و یا حذف میدانید، در صفحه تماس با ما گزارش کنید.

منبع

درباره ی aban_admin

مطلب پیشنهادی

وکیل تگزاس که در سفر شکار سال 2006 توسط دیک چنی مورد اصابت گلوله قرار گرفت در سن 95 سالگی درگذشت | سیاست آمریکا

به گزارش دپارتمان اخبار بین المللی پایگاه خبری آبان نیوز ، یک وکیل تگزاس که به …