از دولت بریتانیا خواست تا به عهد خود به خانواده‌های پناهجویان افغان احترام بگذارد | مهاجرت و پناهندگی

به گزارش دپارتمان اخبار بین المللی پایگاه خبری آبان نیوز ،

بیش از 100 موسسه خیریه و فعال از نخست وزیر می خواهند تا اسکان مجدد اعضای خانواده هزاران افغان را که تحت یک طرح دولتی به بریتانیا آمده اند، تسهیل کند.

دولت متعهد شد که اعضای خانواده را در بریتانیا اسکان دهد اما در حال حاضر هیچ مکانیزمی برای انجام این کار وجود ندارد. کمپین‌ها دولت را متهم کرده‌اند که افغان‌هایی را که در معرض خطر قرار دارند، که به آنها وعده حق پیوستن به اعضای خانواده‌شان در بریتانیا داده شده بود، رها کرده است.

یک سال از راه اندازی طرح برای افغان های نجات یافته تحت عملیات چاله کشی که به طرح اسکان مجدد شهروندان افغان (ACRS) معروف است، می گذرد.

6300 افغانی که تحت این طرح به بریتانیا آورده شده اند اما مجبور شده اند خانواده های خود را در افغانستان رها کنند، می گویند که عزیزانشان در خطر جدی قرار دارند. آنها نمی دانند که آیا و چه زمانی دولت به آنها اجازه خواهد داد تا با عزیزانشان متحد شوند.

نامه به سوناک که توسط Safe Passage International هماهنگ شده است، تاکید می کند که اعضای آسیب پذیر خانواده – از جمله زنان، دختران و کسانی که از جوامع مذهبی و اقلیت های قومی تحت آزار و اذیت قرار دارند – مجبور شده اند در افغانستان مخفیانه زندگی کنند و زندگی خود را در معرض خطر بزرگی قرار داده اند.

بریتانیا متعهد شده است که 20000 پناهجوی افغان را تحت ACRS اسکان دهد.

بت آبان نیوزر اسمیت، رئیس اجرایی Safe Passage International، گفت: «هجده ماه از زمانی که کابل سقوط کرد، خانواده ها از هم پاشیدند. دولت عملاً افغان ها را رها کرده است و آنها را بدون پروسه ای برای اتحاد مجدد با عزیزانی که علیرغم وعده های مکرر در معرض خطر هستند، رها کرده است.

“افغان ها همچنان یکی از ملیت های برتر هستند که جان خود را برای عبور از کانال مانش به خطر می اندازند، اما به جای ایجاد مسیرهای امن که به آنها اجازه می دهد با خانواده خود بپیوندند، نخست وزیر ترجیح می دهد بر قوانین جدید برای مجازات بیشتر پناهندگان تمرکز کند.”

مبارزان از نخست وزیر می خواهند که به تعهدات خود در قبال خانواده های افغان عمل کند. دستورالعمل خود دولت که در سپتامبر 2021 منتشر شد، متعهد به کمک به خانواده‌های اعضای بریتانیا تحت ACRS است. یک برگه اطلاعاتی برای افغان های تخلیه شده به بریتانیا که در آوریل 2022 منتشر شد، وعده داده بود که “اطلاعات بیشتر در مورد گزینه های پیوستن مجدد به خانواده در زمان مناسب در دسترس قرار خواهد گرفت”.

امیر، 23 ساله، عکاس و یک رهبر جوان با گذرگاه امن، در آگوست 2021 از افغانستان تخلیه شد. او از آن زمان به تنهایی بدون پدر و مادر و خواهرش در بریتانیا زندگی می کند. او گفت: “من برای خانواده ام، دوستانم و برای زنان افغانستان، به ویژه مادر و خواهرم افسرده و عصبی هستم.” آنها دیگر اجازه ندارند به بیرون بروند. حالا من تنها هستم و واقعاً سخت است و برای آنها هم همینطور است.»

انور سلیمان، رئیس اجرایی شورای پناهندگان، یکی از امضاکنندگان نامه، گفت: «کارمندان خط مقدم شورای پناهندگان از مهاجران افغان که از خانواده نزدیک خود جدا هستند، حمایت می کنند. ما از کودکانی حمایت کرده‌ایم که بدون والدین خود تخلیه شده‌اند و نمی‌دانند چه زمانی دوباره مادر یا پدر خود را خواهند دید.

«تأثیر این جدایی بسیار زیاد است. کودکان نمی توانند روی پیدا کردن دوستان جدید و استقرار در مدرسه جدید تمرکز کنند. بزرگسالان وقتی نگران امنیت یا شریک زندگی خود یا فرزندشان هستند نمی توانند بر یادگیری زبان انگلیسی یا یافتن شغل تمرکز کنند.

“عدم اقدام قابل مشاهده از سوی دولت فقط وضعیت را بدتر می کند، به طوری که بسیاری از افرادی که ما از آنها حمایت می کنیم احساس ناتوانی فزاینده ای می کنند.”

همراه با Safe Passage و شورای پناهندگان، امضاکنندگان نامه شامل چندین سازمان افغان، Refugee Action، Choose Love، Ben and Jerry’s، Joint Council for the Welfare of Immigrants (JCWI)، شورای پناهندگان ولز، امداد اسلامی و Oxfam GB هستند.

در این نامه آمده است: «از شما، نخست وزیر، می خواهیم که به تعهدات خود در قبال خانواده های افغان احترام بگذارید. آیا امروز متعهد می شوید که طبق وعده دولت، خانواده هایی را که در خلال تخلیه از هم جدا شده اند، دوباره متحد کنید؟ پناهندگان افغان که در بلاتکلیفی زندگی می کنند، مستاصل هستند که بدانند شما عزیزانشان را فراموش نکرده اید و به وعده های داده شده در زمان سقوط کابل عمل خواهید کرد.»

یک سخنگوی دولت گفت: «تاکنون تقریبا 23000 نفر از افراد آسیب پذیر را به امن آورده ایم، از جمله هزاران نفر که واجد شرایط طرح های جابجایی ما در افغانستان هستند.

“این وضعیت پیچیده ما را با چالش‌های مهمی مواجه می‌کند، از جمله تامین امنیت عبور و مرور امن از کشور برای کسانی که می‌خواهند ترک کنند – و واجد شرایط اسکان مجدد در بریتانیا هستند.”

این خبر از خبرگزاری های بین المللی معتبر گردآوری شده است و سایت اخبار روز ایران و جهان آبان نیوز صرفا نمایش دهنده است. آبان نیوز در راستای موازین و قوانین جمهوری اسلامی ایران فعالیت میکند لذا چنانچه این خبر را شایسته ویرایش و یا حذف میدانید، در صفحه تماس با ما گزارش کنید.

منبع

درباره ی aban_admin

مطلب پیشنهادی

مشتریان انرژی با قیمت ثابت با افزایش هزینه های ثابت با شوک قبض مواجه می شوند | قبوض انرژی

به گزارش دپارتمان اخبار اقتصادی پایگاه خبری آبان نیوز ، تیهزاران خانواری که قراردادهای انرژی با …