ارتش فیجی به دولت نخست وزیر جدید درباره ایجاد “تغییرات گسترده” هشدار داد | فیجی

به گزارش دپارتمان اخبار بین المللی پایگاه خبری آبان نیوز ،

رئیس ارتش فیجی به نمایندگان پارلمان درباره ایجاد “تغییرات گسترده” هشدار داده است.

بر اساس قانون اساسی فیجی – که در سال 2013 به تصویب رسید – ارتش از اختیارات گسترده ای برای مداخله در سیاست برخوردار است. دولت جدید – تحت کنترل نخست وزیر سیتینی رابوکا – گفته است که بازنگری در قانون اساسی یکی از اولویت های فوری آن است.

روز سه‌شنبه، ژنرال جون کالونیوای، فرمانده نیروهای نظامی جمهوری فیجی (RFMF)، گفت که ارتش «مایل است نگرانی‌های خود را در رابطه با تغییرات گسترده دولت فعلی برای ایجاد یک انتقال قوی قدرت و کنترل دموکراتیک مطرح کند. به عنوان دولت وقت».

بیانیه کالونیوای که در رسانه‌های محلی گزارش شده است، به هیچ مشکل خاصی با دولت اشاره نمی‌کند، اما می‌گوید “تغییرات ناشناس باعث ایجاد میانبرهایی می‌شود که فرآیندها و رویه‌های مربوطه را دور می‌زند”.

کالونیوای گفت: “RFMF معتقد است که تلاش و شکست برای دموکراسی سازی در شرایط نامطلوب می تواند پیامدهای سرنوشت ساز و بلندمدت امنیت ملی را به همراه داشته باشد.”

با این حال، ساعاتی پس از صدور بیانیه، او گفت که ارتش به “احترام از دولت فعلی که در سر کار است” ادامه خواهد داد. “اجازه دهید من فقط به مردم اطمینان دهم که RFMF به دموکراسی ادامه خواهد داد، ما همچنان به قانون احترام می گذاریم.”

نخست وزیر جدید رابوکا، یک فرمانده سابق نظامی، در 24 دسامبر پس از رای محدود ائتلافی از احزاب به منصوب کردن او به عنوان رهبر کشور مهم استراتژیک اقیانوس آرام، نخست وزیر شد.

فیجی در 35 سال گذشته توسط چهار کودتا تکان خورده است و احتمال مداخله نظامی در انتخابات عمومی فشرده ماه گذشته به چشم می خورد. دو اثر توسط خود رابوکا در سال 1987 روی صحنه رفت.

دفتر نخست وزیر فیجی بلافاصله به درخواست رویترز برای اظهار نظر پاسخ نداد. رویترز نیز نمی تواند فوراً به ارتش فیجی دسترسی پیدا کند.

فیجی در واکنش اقیانوس آرام جنوبی به رقابت فزاینده برای نفوذ بین چین و ایالات متحده نقش اساسی داشته است. رابوکا گفته است که طرفدار دموکراسی به سبک غربی است.

با رویترز و خبرگزاری فرانسه

این خبر از خبرگزاری های بین المللی معتبر گردآوری شده است و سایت اخبار روز ایران و جهان آبان نیوز صرفا نمایش دهنده است. آبان نیوز در راستای موازین و قوانین جمهوری اسلامی ایران فعالیت میکند لذا چنانچه این خبر را شایسته ویرایش و یا حذف میدانید، در صفحه تماس با ما گزارش کنید.

منبع

درباره ی aban_admin

مطلب پیشنهادی

چرا LNER برای روز اعتصاب راه آهن به من بلیت فروخت و از بازپرداخت آن امتناع کرد؟ | امور مصرف کنندگان

به گزارش دپارتمان اخبار اقتصادی پایگاه خبری آبان نیوز ، در آخر هفته، یک بلیط پیش‌خرید …