بانک‌ها با وجود تعهدات صفر خالص هنوز سرمایه‌گذاری زیادی در سوخت‌های فسیلی انجام می‌دهند – مطالعه | سوخت های فسیلی

به گزارش دپارتمان اخبار بین المللی پایگاه خبری آبان نیوز ،

تحقیقات نشان داده است که بانک‌ها و مؤسسات مالی که تعهدات خالص صفر را امضا کرده‌اند، همچنان در حال سرمایه‌گذاری هنگفتی در سوخت‌های فسیلی هستند که منجر به اتهاماتی می‌شود که آنها به عنوان «آتش‌افکن آب و هوا» عمل می‌کنند.

ابتکار اتحاد مالی گلاسکو برای خالص صفر (GFANZ) توسط مارک کارنی، رئیس سابق بانک مرکزی انگلستان، به عنوان یکی از دستاوردهای اصلی بریتانیا در میزبانی اجلاس آب و هوای سازمان ملل متحد Cop26 در گلاسکو در سال 2021 راه اندازی شد.

بریتانیا در Cop26 به خود می بالید که 450 سازمان در 45 کشور با دارایی بیش از 130 تریلیون دلار با GFANZ امضا کرده اند تا سرمایه گذاری های خود را با هدف محدود کردن افزایش دمای جهانی به 1.5 درجه سانتی گراد بالاتر از سطح قبل از صنعتی شدن هماهنگ کنند.

اما طبق داده‌های جمع‌آوری‌شده توسط گروه فشار Reclaim Finance، اعضای آن از آن زمان تاکنون صدها میلیارد دلار به سوخت‌های فسیلی سرازیر کرده‌اند.

GFANZ از گروه‌های کوچک‌تر متعددی تشکیل شده است که اعضای آن را ملزم می‌کنند قرار گرفتن در معرض سوخت‌های فسیلی را کاهش دهند. بر اساس گزارش Reclaim Finance، حداقل 56 بانک بزرگ در گروه اتحاد بانکداری خالص (NZBA) 270 میلیارد دلار به 102 شرکت سوخت فسیلی برای توسعه خود از طریق 134 وام و 215 ترتیبات پذیره نویسی ارائه کرده اند.

پدی مک کالی، تحلیلگر ارشد Reclaim Finance، گفت: «اعضای GFANZ به عنوان آتش افروز آب و هوا عمل می کنند. آنها متعهد شده اند که به صفر خالص برسند، اما همچنان به سرمایه گذاری صدها میلیارد دلاری برای توسعه دهندگان سوخت فسیلی ادامه می دهند. GFANZ و اتحادهای اعضای آن تنها زمانی معتبر خواهند بود که بازی خود را بالا ببرند و اصرار کنند که اعضای خود به پایان دادن سریع به عصر گسترش زغال سنگ، نفت و گازهای فسیلی کمک کنند.

شرکت‌های GFANZ نیز در کنار گذاشتن سوخت‌های فسیلی ناکام هستند. بر اساس گزارش منتشر شده در روز سه شنبه، در گروه مدیران خالص دارایی صفر (NZAM)، بخشی دیگر از GFANZ، حداقل 847 میلیارد دلار دارایی در بیش از 200 شرکت سوخت فسیلی در اختیار 58 عضو بزرگ قرار داشت.

این گزارش همچنین نشان می‌دهد که تعداد کمی از اعضای GFANZ سیاست‌های سرمایه‌گذاری ضد آب وضع کرده‌اند که مانع از تامین مالی پروژه‌های جدید سوخت‌های فسیلی می‌شود، حتی اگر قرار است همه سبدهای خود را در راستای هدف 1.5 درجه سانتی‌گراد تغییر دهند که در Cop26 تأیید شد. .

لوسی پینسون، مدیر اجرایی و بنیانگذار Reclaim Finance، این اتحاد را به شستشوی سبز متهم کرد. برای اکثر بانک‌ها و سرمایه‌گذاران، این کار طبق روال معمول است [involved in GFANZ]، که علیرغم تعهدات برجسته خود به بی طرفی کربن، بدون هیچ محدودیتی به حمایت از توسعه دهندگان سوخت فسیلی ادامه می دهند. “سبزشویی آنها بسیار مضر است زیرا صداقت تمام تعهدات صفر خالص را زیر سوال می برد و تلاش های کسانی را که واقعاً برای آب و هوا اقدام می کنند تضعیف می کند.”

یکی از بزرگ‌ترین بانک‌های درگیر در GFANZ، HSBC است که ماه گذشته محدودیت‌هایی را برای تامین مالی نفت و گاز اعلام کرد. اما بر اساس گزارش Reclaim Finance، از زمان پیوستن به گروه GFANZ در آوریل 2021، 58 تراکنش به ارزش 12 میلیارد دلار سرمایه برای توسعه دهندگان سوخت فسیلی تایید کرده است.

یکی از سخنگویان HSBC به آبان نیوز گفت: «هدف HSBC کاهش انتشار گازهای گلخانه ای در راستای مسیر 1.5 درجه سانتیگراد، ارتقای امنیت انرژی و اطمینان از مقرون به صرفه بودن و دسترسی به انرژی، به عنوان بخشی از تعهد ما به آینده صفر خالص است. در راستای اهداف انتشار گازهای گلخانه‌ای 2030 منطبق با 1.5C و سیاست انرژی به‌روز شده، دیگر بودجه یا مشاوره جدیدی برای اهداف خاص میادین جدید نفت و گاز یا زیرساخت‌های مرتبط، یا برای دارایی‌های نفتی با بیشترین کربن ارائه نخواهیم داد. برای تسریع یک انتقال منظم به صفر خالص، ما به حمایت از مشتریانی که نقش فعالی در انتقال انرژی ایفا می‌کنند، از جمله از طریق مشارکت منظم در برنامه‌های انتقال خود ادامه می‌دهیم.»

این سخنگوی افزود که سوخت های فسیلی همچنان برای دوره گذار ضروری است. گزارش اصلی آژانس بین‌المللی انرژی Net Zero 2050 بیان می‌کند که یک انتقال منظم مستلزم تأمین مالی و سرمایه‌گذاری مستمر در میادین نفت و گاز موجود برای حفظ تولید و امنیت عرضه لازم است – با حفظ سطح تأمین مالی سال 2020 تا سال 2030 و کاهش به نصف پس از آن.» آنها گفتند.

با این حال، Reclaim Finance اشاره کرد که آژانس بین‌المللی انرژی نیز روشن کرده است که اگر جهان در محدوده 1.5 درجه سانتی‌گراد گرمایش، بالاتر از سطوح پیش از صنعتی شدن باقی بماند، توسعه سوخت فسیلی جدیدی امکان‌پذیر نیست. این سازمان توسعه دهندگان سوخت فسیلی را در این گزارش به عنوان کسانی که در حال توسعه دارایی های خود مانند حفاری جدید و استخراج معادن جدید هستند، شناسایی کرده است.

LGIM بزرگترین شرکت بریتانیایی در طرح NZAM است، اما در ماه سپتامبر حداقل 13 میلیارد دلار دارایی در توسعه دهندگان سوخت فسیلی داشت.

سخنگوی LGIM به آبان نیوز گفت: “LGIM یکی از اعضای موسس ابتکار مدیران دارایی خالص صفر است که به عنوان بخشی از اتحاد مالی گلاسکو برای خالص صفر (GFANZ) و به عنوان بخشی از تعهد ما به ابتکار مدیران دارایی خالص صفر تاسیس شده است. و LGIM با مشارکت و از طرف مشتریانمان، خالص صفر AUM خود را تعیین کرده است. [assets under management] هدف 70 درصد تا سال 2030 است و به پیشرفت در جهت این انتقال آب و هوایی ادامه می دهد. تامین مالی انتقال بسیار مهم است و برخی از سوخت‌های فسیلی باید بخشی از گذار به جایگزین‌های تجدیدپذیر باشند. با واگذاری از کل بخش‌هایی مانند نفت و گاز، به هیچ نتیجه‌ای در دنیای واقعی نخواهیم رسید و سرمایه‌گذاران توانایی خود را برای اعمال تأثیر مثبت از طریق تعامل فعال از دست می‌دهند.»

سخنگوی GFANZ گفت: «این گزارش بر جنبه مهمی از انتقال انرژی تمرکز دارد. واضح است که کارهای زیادی باید انجام شود تا اطمینان حاصل شود که جهان در حال استقرار سرمایه منطبق با مسیر 1.5 درجه سانتیگراد است و دقیقاً به همین دلیل است که GFANZ ایجاد شده است. بر اساس تحقیقات GFANZ که در سال گذشته انجام شد، می‌دانیم که سرمایه‌گذاری در انرژی‌های تجدیدپذیر باید تا سال 2030 چهار برابر میزان سوخت‌های فسیلی باشد تا تغییرات آب و هوایی مطابق با اهداف توافق پاریس محدود شود.

وی افزود: «اعضای GFANZ در هنگام انتشار اهداف موقت و برنامه‌های انتقال، نحوه تأمین مالی انتقال بخش انرژی را به تفصیل شرح خواهند داد. این به دولت، سرمایه گذاران و سازمان های جامعه مدنی اجازه می دهد تا پیشرفت را دنبال کنند. ما از مؤسسات مالی که در GFANZ نیستند می‌خواهیم به اتحادهای متشکل از GFANZ بپیوندند تا شفافیت ارائه دهند و بخشی از راه حل شوند.»

این خبر از خبرگزاری های بین المللی معتبر گردآوری شده است و سایت اخبار روز ایران و جهان آبان نیوز صرفا نمایش دهنده است. آبان نیوز در راستای موازین و قوانین جمهوری اسلامی ایران فعالیت میکند لذا چنانچه این خبر را شایسته ویرایش و یا حذف میدانید، در صفحه تماس با ما گزارش کنید.

منبع

درباره ی aban_admin

مطلب پیشنهادی

نورپردازی های کپنهاگ: نمایش نوری سه هفته ای برای پایتخت دانمارک

به گزارش دپارتمان اخبار جهان پایگاه خبری آبان نیوز ، پایتخت دانمارک سه هفته از شب …