تشییع جنازه آخرین پادشاه یونان، کنستانتین دوم، در آتن برگزار می شود | یونان

به گزارش دپارتمان اخبار بین المللی پایگاه خبری آبان نیوز ،

اچe پادشاهی بدون تاج و پادشاهی بدون پادشاهی بود، برای مدت طولانی‌تر از آن چیزی که بیشتر به خاطر بسپارند. اما برای چند ساعت در روز دوشنبه در آتن، کنستانتین دوم، پادشاه سلطنتی که به سختی سه سال سلطنت کرد قبل از اینکه مجبور به تبعید شود، دوباره پادشاه یونانیان شد – یا حداقل هزاران نفر از رعایای سابقش.

از اندکی پیش از طلوع فجر، شش روز پس از اعلام مرگ او در 82 سالگی، پادشاهان یونانی پیر و جوان، ثروتمند و فقیر، صبورانه برای ادای احترام به صف شدند.

آنها تنها نبودند. از خانه سلطنتی ویندزور گرفته تا خانه‌های سلطنتی دانمارک، اسپانیا، نروژ، هلند، سوئد و بلژیک آنها نیز آمدند: پادشاهان و ملکه‌ها، شاهزاده‌ها و شاهزاده خانم‌ها، همگی در کلیسای جامع آتن جمع شده بودند، در یک گردهمایی که با آنها صحبت می‌کرد. مال کنستانتین ارتباط با تاج و تخت تاریخی اروپا. خواهر شوهرش، ملکه مارگرت دوم دانمارک؛ خواهرش، سوفیا، ملکه سابق اسپانیا؛ و پسر عموی دومش، پرنسس آن، از جمله کسانی بودند که در مراسم ارتدوکس یونانی که توسط رهبر معنوی کشور، اسقف اعظم آتن، ارونیموس دوم، برگزار شد، شرکت کردند.

این مجمعی از اعضای سلطنتی بود که در دهه‌های گذشته در یونان دیده نمی‌شد، در جمهوری‌ای که کنستانتین – حداقل برای هوادارانش – تقریباً 50 سال پیش به‌طور غیر رسمی از آن خلع شد.

“جاویدان!” آنها در میان تشویق شدید و اجرای سرود ملی گریه کردند، در حالی که کاروان وانت ها و لیموزین ها در کلیسای جامع جمع می شدند. کنستانتین، تو هرگز نخواهی مرد.

تابوت کنستانتین به کلیسای جامع منتقل می شود.
تابوت کنستانتین به کلیسای جامع منتقل می شود. عکس: نیکلاس کومینیس/REX/Shutterstock

در کشوری که خاطرات حمایت اولیه او از رژیم سرهنگ‌های دست راستی هنوز عمیق است، سلطنتی شخصیتی عمیقاً تفرقه‌انگیز باقی ماند.

تصرف قدرت توسط افسران جوان ارتش در 21 آوریل 1967 کشور را وارد هفت سال دیکتاتوری نظامی کرد، دورانی سیاه که در آن مخالفان چپ کشته، شکنجه و به جزایر دوردست دریای اژه تبعید شدند. یک ضد کودتای نافرجام توسط پادشاه جوان خیلی دیر انجام شد و به قسمتی پایان داد که در آن او برای همیشه با منافع شخصی و مداخله سیاسی همراه بود. تبعید را دنبال کرد.

ناتالیا تریپوتو، یک نوجوان 13 ساله، که به او اجازه داده شده بود یک روز تعطیل از مدرسه را بگذراند تا نگاهی اجمالی با بستگانش از ورود خانواده سلطنتی داشته باشد، گفت: “آنچه برای او اتفاق افتاد وحشتناک بود.” او را از تابعیت محروم کردند، اما وقتی یونانی به دنیا آمدی، یونانی می‌میری.»

او از حومه‌های جنوبی پایتخت سفر کرده بود تا صحنه‌هایی را مستقیماً از صفحات «سلام!» بگیرد. دیگران برای خداحافظی از سراسر یونان سفر کرده بودند. دیگران هنوز از دورترین نقاط اروپا سفر کرده بودند.

اسپیروس لالوس که از اسن آلمان برای ادای احترام به کنستانتین سفر کرده بود.
اسپیروس لالوس که از اسن آلمان برای ادای احترام به کنستانتین سفر کرده بود. عکس: هلنا اسمیت/ آبان نیوز

اسپیروس لالوس، یک بانکدار که کت و شلوار مشکی پوشیده و کراوات مشکی مشکی بر تن داشت، گفت: «من فقط برای این کار از آلمان پرواز کردم. کلیسای جامع. خانواده من گاستاربایتر بودند [guest workers] یونانیان و سلطنت طلبان بزرگ. عمویم که کنستانتین هم نامیده می‌شد، در خانه‌اش تصویری از شاه داشت و در روز نامشان، آن را با گل تزئین می‌کرد. همه ما فکر می کنیم با او بسیار ناعادلانه رفتار شده است. او بخشی از تاریخ ماست و تاریخ پاک شدنی نیست.»

ماریا کولوری، هفت‌سالگی که در ساعت 5 صبح بیدار شده بود تا بیرون کلیسا صف بکشد، موافقت کرد. او با یک کارت کریسمس امضا شده توسط پادشاه سابق و همسرش، آن ماری، که یک شاهزاده خانم دانمارکی به دنیا آمده بود، گفت: “این کار آنها با او درست نبود.” درست نبود که او را به تبعید فرستادند و پاسپورتش را گرفتند و پادشاهی را از ما سلب کردند.»

کولوری، که اعتراف کرد به نزدیکترین بستگانش نگفت که به کلیسا رفته است «زیرا آنها هرگز نفهمیدند»، از جمله افرادی بود که پس از چندین ساعت انتظار، به تابوت کنستانتین رسید. برخی دیگر تابوت را نوازش کردند در حالی که دیگران آن را در آغوش گرفتند و در حالی که نمادی را که آن را تزئین می کرد می بوسیدند گریه می کردند.

ماریا کولوری
ماریا کولوری ۷۱ ساله، کارت کریسمس خانواده سلطنتی سابق را در دست دارد. عکس: هلنا اسمیت/ آبان نیوز

تا ساعت 8 صبح، پلیس تخمین زد که حدود 5000 هوادار در کلیسا جمع شده بودند.

از همان ابتدا، تشییع جنازه پادشاه سابق یک امر حساس بود. ستایشگران خواهان اخراج رسمی مناسب یک رئیس دولت سابق بودند. منتقدان با چنین ایده ای مخالفت کرده بودند. در نهایت، دولت راست میانه حکم داد که در یک جمهوری ریاست جمهوری، پادشاه سابق باید به عنوان یک شهروند خصوصی دفن شود. به تابوت او اجازه داده شد که از ساعت 6 صبح به مدت 5 ساعت در حالت دراز بکشد، اما نه نخست وزیر، کیریاکوس میتسوتاکیس، و نه هیچ یک از رهبران حزب دیگر در آن حضور نداشتند.

تصمیم طبقه سیاسی یونان برای دور ماندن، مناقشات پایداری را که کنستانتین را احاطه کرده است، برجسته کرد.

علیرغم چندین دهه تبعید که عمدتاً در لندن سپری شد، تا سال 2008 بود که کنستانتین در یونان ساکن شد و در ویلاهایی در پلوپونز زندگی می کرد. با این حال، برای بسیاری، بازگشت او به دلیل تصمیم او برای بردن دولت یونان به دادگاه اروپایی حقوق بشر در نبردی بر سر قصرها و املاک مصادره شده، لکه دار بود، نبردی که در نهایت با برنده شدن کسری از آنچه به عنوان غرامت به دنبالش بود به پایان رسید. .

تابوت کنستانتین روز دوشنبه آخرین سفر خود را به سمت املاک تاتوی در خارج از آتن انجام داد. پادشاه سابق آرزوی نهایی را داشت که در کنار پدر و مادرش، پل و فدریکی، دفن شود: آرزویی که جمهوری به آن اجابت کرد.

و به این ترتیب بود که کمی بعد از ساعت 3 بعدازظهر، تابوت او توسط سه پسر و نوه‌هایش حمل شد، و کنستانتین، آخرین پادشاه یونان، به نقطه‌ای که گمان می‌رود انتخاب کرده بود برده شد و به یونانی تازه حفر شده فرود آمد. زمین.

این خبر از خبرگزاری های بین المللی معتبر گردآوری شده است و سایت اخبار روز ایران و جهان آبان نیوز صرفا نمایش دهنده است. آبان نیوز در راستای موازین و قوانین جمهوری اسلامی ایران فعالیت میکند لذا چنانچه این خبر را شایسته ویرایش و یا حذف میدانید، در صفحه تماس با ما گزارش کنید.

منبع

درباره ی aban_admin

مطلب پیشنهادی

جام جهانی T20 زنان: راهنمای 10 تیم در آفریقای جنوبی | دنیای زنان بیست 20

به گزارش دپارتمان اخبار ورزشی پایگاه خبری آبان نیوز ، انگلستان زمان غرق شدن یا شنا …