خشم سازمان های رسانه ای از محدودیت های جدید دادگاه فدرال استرالیا در گزارش پرونده ها | رسانه های استرالیایی

به گزارش دپارتمان اخبار بین المللی پایگاه خبری آبان نیوز ،

روزنامه‌نگاران و سردبیران ارشد از سراسر صنعت رسانه‌ای با «ناراحتی» از تصمیم دادگاه فدرال مبنی بر محدود کردن دسترسی به اسناد مهم نامه نوشتند و گفتند این تغییر با اصل عدالت باز مغایرت دارد.

دادگاه فدرال ماه گذشته قوانین جدیدی را وضع کرد که دسترسی غیرطرفین به اسناد را تا اولین جلسه رسیدگی به پرونده محدود می کند، قانونی که دسترسی رسانه ها به اطلاعات کلیدی در مورد رسیدگی را به طور قابل توجهی به تاخیر می اندازد.

این تغییرات بدون هیچ گونه مشورتی انجام شد و تنها هفته گذشته به صورت علنی فاش شد – روندی که دادگاه با ادعای اینکه تغییرات “ماهیت اداری یا داخلی” را توجیه می کند، توجیه شد.

پنجاه و هشت روزنامه نگار از ABC، Guardian Australia، Nine و News Corp روز دوشنبه به قاضی ارشد، جیمز آلسوپ، نامه نوشتند و از او خواستند که تغییرات را لغو کند.

در این نامه آمده است که این محدودیت‌ها «تأثیر فوق‌العاده‌ای بر توانایی ما برای انجام کارمان در ارائه گزارش‌های به‌موقع و دقیق از کارهای مهم دادگاه شما به مردم» خواهد داشت.

در نامه مشترک آمده است: «ما روزنامه نگارانی هستیم که به دسترسی به موقع به اسناد دادگاه فدرال برای تهیه پوشش دقیق و مرتبط پرونده ها در دادگاه شما متکی هستیم.

ما می نویسیم تا شوک و ناامیدی خود را از تصمیم غیرمنتظره دادگاه شما برای کاهش چشمگیر دسترسی عمومی به اسناد دادگاه ابراز کنیم و از شما بخواهیم که این تغییر را که نشان دهنده یک حمله تمام عیار به اصل عدالت باز است، رها کنید.

هفته گذشته، سخنگوی دادگاه فدرال گفت که این قوانین برای مدیریت انتشار «محتوای محرمانه یا حساس بالقوه» طراحی شده است و به پاسخ‌دهنده اجازه می‌دهد تا اسناد را سرکوب کند.

اما روزنامه‌نگاران هشدار داده‌اند که محدودیت‌ها اساساً ماهیت اخبار و اهمیت گزارش‌دهی به‌موقع را درک نمی‌کنند و بنابراین از گزارش نادرست پرونده‌ها به دادگاه دعوت می‌کنند.

بدون دسترسی به موقع به اسناد دادگاه، روزنامه نگاران مجبور خواهند شد برای اطلاعات در مورد پرونده ها به طرفین متکی باشند.

طرفینی که مایل به پیگرد قانونی در حوزه عمومی هستند، انگیزه آشکاری برای ارائه اطلاعات جزئی، نادرست یا ناقص به ما دارند و از آنجا که ما اکنون نمی توانیم اسناد را از دادگاه شما به موقع دریافت کنیم، نمی توانیم در این نامه آمده است تا قبل از انتشار بررسی شود که آنها چه می گویند در برابر پرونده دادگاه. همچنین ممکن است ما را در معرض خطرات قانونی افزایش دهد زیرا ممکن است طرفین ادعا کنند که گزارش‌های ما دیگر واجد شرایط گزارش‌های منصفانه و دقیق از یک روند دادگاه نیست.»

هم اتحادیه رسانه ها و هم کانون حقوق بشر به شدت از تصمیم دادگاه انتقاد کرده اند.

کارن پرسی، رئیس بخش رسانه ای اتحاد هنرهای سرگرمی رسانه ای، هفته گذشته به آبان نیوز استرالیا گفت که این تغییرات “کاملا شرم آور” بوده است، در حالی که کیران پندر، وکیل ارشد مرکز حقوق بشر گفت که “بسیار ناامید کننده” و “ناراحت کننده با عدالت آشکار” هستند. .

در نامه روز دوشنبه، 58 روزنامه نگار به آلسوپ یادآوری کردند که او و بسیاری از قضاتش قبلا بر اهمیت عدالت باز تاکید کرده بودند.

در این نامه آمده است: “در هسته خود، قانون جدید با اصل عدالت باز در تضاد است – اصلی که قبلا توسط شما به عنوان “اصل فراگیر که دادگاه را در عملیات قضایی و رویه ای خود هدایت می کند” شناخته شده بود.

نه روزنامه روز سه‌شنبه گزارش دادند که نامه‌ای جداگانه توسط سردبیران نشریه استرالیایی فایننشال ریویو، سیدنی مورنینگ هرالد، ایج، بریزبن تایمز و WAtoday نیز در اعتراض به تغییرات به آلسوپ ارسال شده است.

این خبر از خبرگزاری های بین المللی معتبر گردآوری شده است و سایت اخبار روز ایران و جهان آبان نیوز صرفا نمایش دهنده است. آبان نیوز در راستای موازین و قوانین جمهوری اسلامی ایران فعالیت میکند لذا چنانچه این خبر را شایسته ویرایش و یا حذف میدانید، در صفحه تماس با ما گزارش کنید.

منبع

درباره ی aban_admin

مطلب پیشنهادی

هنگ کنگ: محاکمه مهم امنیت ملی 47 مدافع دموکراسی آغاز شد | هنگ کنگ

به گزارش دپارتمان اخبار بین المللی پایگاه خبری آبان نیوز ، بزرگترین محاکمه امنیت ملی هنگ …