“تروریست های خود را تحویل دهید”: ترکیه بر کشورهای عضو ناتو، سوئد و فنلاند، فشار می آورد

به گزارش دپارتمان اخبار جهان پایگاه خبری آبان نیوز ،

رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه روز دوشنبه گفت، سوئد و فنلاند باید حدود 130 “تروریست” را قبل از اینکه آنکارا با درخواست آنها برای پیوستن به ناتو موافقت کند، به ترکیه اخراج کنند.

ترکیه از زمان درخواست دو کشور شمال اروپا برای پیوستن به ائتلاف نظامی غرب در ماه مه، مانع شده است. طبق قوانین ناتو، همه 30 عضو باید قبل از پذیرش عضو جدید موافقت کنند.

ترکیه از سوئد و فنلاند می‌خواهد چندین خواسته سیاسی از جمله استرداد کردهایی که آنها را تروریست می‌داند و ادعا می‌کند با پ‌ک‌ک مرتبط هستند، منتقدان اردوغان و لغو ممنوعیت صادرات تسلیحات به آنکارا را برآورده کنند.

مجارستان نیز هنوز برنامه های ناتو خود را تایید نکرده است.

ما گفتیم ببین، پس اگر تروریست هایت را به ما تحویل ندهی، نمی توانیم از آن بگذریم [approval of the NATO application] اردوغان اواخر روز یکشنبه در اظهاراتی گفت: به هر حال از طریق پارلمان.

برای اینکه این موضوع به مجلس برسد، اول از همه باید بیش از 100، حدود 130 نفر از این تروریست ها را به ما تحویل دهید.»

منتقدان نسبت به دادن امتیازات سیاسی به ترکیه هشدار داده اند و گفته اند هرگونه اخراج از نظر قانونی مشکوک است و حقوق بشر افراد مربوطه و همچنین حاکمیت هر کشور را نقض می کند.

در ماه ژانویه، سوئد گفت که ترکیه خواسته هایی دارد که نمی تواند – و نمی تواند – برآورده کند.

سیاستمداران فنلاندی اظهارات اردوغان را واکنشی خشمگینانه به حادثه هفته گذشته در استکهلم که در آن مجسمه رهبر ترکیه در جریان تظاهرات کوچکی توسط یک گروه کرد به دیوار آویخته شد، تفسیر کردند.

در توضیح این ویدئو با اشاره به میدان اصلی استانبول، پایتخت ترکیه، آمده است: «زمان آن فرا رسیده است که اردوغان قبل از اینکه در تکسیم به دار آویخته شود، استعفا دهد».

پکا هاویستو، وزیر امور خارجه فنلاند به شبکه تلویزیونی YLE گفت: «به اعتقاد من، این باید واکنشی به رویدادهای روزهای گذشته باشد.

هاویستو گفت که از هیچ گونه درخواست رسمی جدیدی از ترکیه اطلاعی ندارد.

ترکیه در واکنش به حادثه استکهلم، سفر برنامه ریزی شده آندریاس نورلن، رئیس پارلمان سوئد را که به جای آن روز دوشنبه به هلسینکی آمده بود، لغو کرد.

ماتی وانانن، رئیس پارلمان فنلاند در کنفرانس خبری مشترک با نورلن به خبرنگاران گفت: “ما تاکید می کنیم که در فنلاند و سوئد آزادی بیان داریم. ما نمی توانیم آن را کنترل کنیم.”

کریسترسسون نخست وزیر سوئد روز دوشنبه به طور جداگانه گفت که کشورش در “موقعیت خوبی” برای تضمین تایید ترکیه برای عضویت در ناتو قرار دارد.

ابراهیم کالین، سخنگوی اردوغان روز شنبه گفت که زمان برای تصویب این پیشنهادات توسط پارلمان ترکیه قبل از انتخابات ریاست جمهوری و پارلمانی که در ماه مه برگزار می شود به پایان رسیده است.

این خبر از خبرگزاری های بین المللی معتبر گردآوری شده است و سایت اخبار روز آبان نیوز صرفا نمایش دهنده است. آبان نیوز در راستای موازین و قوانین جمهوری اسلامی ایران فعالیت میکند لذا چنانچه این خبر را شایسته ویرایش و یا حذف میدانید، در صفحه تماس با ما گزارش کنید.

منبع

درباره ی aban_admin

مطلب پیشنهادی

اعتراضات در جزایر سلیمان به دلیل برکناری سیاستمدار منتقد کلیدی چین با رأی عدم اعتماد | جزایر سلیمان

به گزارش دپارتمان اخبار بین المللی پایگاه خبری آبان نیوز ، نخست‌وزیر یکی از پرجمعیت‌ترین استان‌های …