«حمله تمام‌جانبه به دموکراسی» در حالی که لندن برای اولین بار پارلمان اسکاتلند را رد کرد

به گزارش دپارتمان اخبار جهان پایگاه خبری آبان نیوز ،

دولت بریتانیا روز دوشنبه تصمیم گرفت قانون اسکاتلند در مورد تغییر جنسیت را مسدود کند و این امر خطر بن بست بین لندن و دولت واگذار شده در ادینبورگ را به دنبال داشت.

قانون — با اختلاف زیادی گذشت در دسامبر با حمایت هر پنج حزب سیاسی در پارلمان هولیرود – تغییر جنسیت را برای مردم آسان‌تر می‌کند، اما اکنون لندن به دلیل نگرانی در مورد تأثیر احتمالی آن بر قوانین برابری در سراسر بریتانیا با آن مخالفت می‌کند.

این اولین بار است که لندن از اختیارات قانونی خود برای جلوگیری از اجرای قانون در اسکاتلند استفاده می کند.

بر اساس قانون اسکاتلند در سال 1998، یک دولت تفویض اختیار در اسکاتلند ایجاد شد که به این کشور اختیار بیشتری در مورد نحوه اداره آن داد. اما بسیاری از حوزه های قانون و سیاست در کنترل لندن، که مرجع عالی است، باقی می ماند.

این اقدام روز دوشنبه، تنها دو ماه پس از آن، ممکن است جرقه جنگ سیاسی و حقوقی دیگری بین لندن و ادینبورگ را ایجاد کند مجلس اسکاتلند مانع شد توسط دادگاه عالی بریتانیا از برگزاری دومین همه پرسی استقلال.

آلیستر جک، وزیر امور خارجه، نماینده دولت بریتانیا در اسکاتلند، شامگاه دوشنبه گفت که این لایحه جنسیت بر نحوه عملکرد قانون برابری در سراسر بریتانیا «تاثیر خواهد گذاشت».

او گفت: «حکم امروز من در مورد تأثیر این قانون بر عملکرد حمایت های برابری است. من این تصمیم را ساده نگرفتم.»

نیکولا استورجن، وزیر اول اسکاتلند، در توییتر خود، “حمله پیشانی به پارلمان اسکاتلند که به صورت دموکراتیک انتخاب شده و توانایی آن در تصمیم گیری خود” را محکوم کرد.

او گفت که دولت اسکاتلند از قانون “دفاع” خواهد کرد و “توی وست مینستر” را محکوم خواهد کرد.

این قانون که در ماه دسامبر توسط پارلمان اسکاتلند پیشنهاد شد، با هدف ساده سازی روند قانونی تغییر جنسیت بود.

این نیاز را برای افراد تراجنسیتی به داشتن تشخیص پزشکی برای نارسایی جنسیتی هنگام درخواست گواهی تشخیص جنسیت (GRC) برطرف کرد.

مدت زمانی که متقاضی باید در جنسیت جدید خود زندگی کند نیز از دو سال به سه ماه کاهش یافت، در حالی که سن افراد برای درخواست GRC از 18 به 16 کاهش یافت – که آن را با سایر حقوق جوانان در همسو می کند. اسکاتلند، از جمله رای دادن.

استون وال، یک موسسه خیریه مستقر در بریتانیا برای حقوق دگرباشان جنسی، از تصمیم لندن انتقاد کرد و گفت که این “غمگین” است.

در بیانیه ای آمده است: «اقدامات دولتی وجود ندارد که بتواند به عنوان مدافع حقوق LGBTQ+ در صحنه بین المللی بایستد».

دولت بریتانیا هشدار داد که می تواند بلافاصله پس از تصویب این قانون را مسدود کند.

مخالفان ادعا می‌کنند که پس از بحث‌های داغ در پارلمان محلی، زنان را به خطر می‌اندازد و دسترسی به فضاهایی را که برای آنها در نظر گرفته شده، تحت تأثیر قرار می‌دهد.

دولت اسکاتلند اصرار دارد که این لایحه بر قوانین بریتانیا که اجازه می‌دهد افراد تراجنسیتی از مکان‌های خاص مانند اتاق‌های رختکن محروم شوند، تأثیری نمی‌گذارد.

این خبر از خبرگزاری های بین المللی معتبر گردآوری شده است و سایت اخبار روز آبان نیوز صرفا نمایش دهنده است. آبان نیوز در راستای موازین و قوانین جمهوری اسلامی ایران فعالیت میکند لذا چنانچه این خبر را شایسته ویرایش و یا حذف میدانید، در صفحه تماس با ما گزارش کنید.

منبع

درباره ی aban_admin

مطلب پیشنهادی

بررسی واقعیت بایدن قبل از وضعیت اتحادیه

به گزارش دپارتمان اخبارسیاسی پایگاه خبری آبان نیوز ، آنچه آقای بایدن گفت اتفاقاً هزار میلیاردر …