دیدگاه گاردین در مورد مالیات بر ثروت: بریتانیا به مالیات میلیونرها و میلیاردرها نیاز دارد | سرمقاله

به گزارش دپارتمان اخبار اقتصادی پایگاه خبری آبان نیوز ،

Dدر زمان شیوع همه‌گیری، ثروتمندان شاهد افزایش رتبه‌های خود و افزایش بازارهای سهام بودند – حتی زمانی که کارگران کم‌درآمد به سر کار بازگشتند و مشاغل یقه آبی خالی شدند. نتیجه این است که برای اولین بار در سه دهه گذشته، فقر شدید و ثروت شدید در سراسر جهان همزمان افزایش یافته است. همزمان با افتتاح نشست سالانه مجمع جهانی اقتصاد در داووس، آکسفام نشان داد که شکاف ها در حال افزایش است: چهار بریتانیایی ثروتمند اکنون بیش از 20 میلیون هموطن خود دارای ثروت هستند.

ثروتمندترین نخست وزیر تاریخ بر این موضوع تأکید می کند. ریشی سوناک یک مولتی میلیونر است، اما پول واقعی به ارث رسیده است. ثروت 700 میلیون پوندی خانواده او متکی به 1٪ سهامی است که همسر آقای سوناک، آکشتا مورتی، در شرکت IT پدرش Infosys دارد. ارزش این مبلغ از مارس 2020 تقریباً سه برابر شده است و طبق گزارشات، او را حق پرداخت 6.4 میلیون پوند سود سهام در سال گذشته می کند. آقای سوناک می گوید که او نیت خوبی دارد. اما او و اکثر رای دهندگان در سیارات مختلف زندگی می کنند. ظهور او نمادی است که چگونه نفوذ سیاسی در ابرثروتمندان متمرکز شده است. به طور معقولی، او از داووس، جایی که ثروتمندان و قدرتمندان با هم ملاقات می کنند، می گذرد.

آمارهای رسمی بریتانیا میزان واقعی دوقطبی شدن را پنهان می کند. ارقام مربوط به نابرابری درآمد شامل سود سرمایه نمی شود که ثروتمندان را مبالغ قابل توجهی می کند و نرخ مالیات پایین تری را جذب می کند. در حالی که یک رای دهنده راحت ممکن است به این موضوع در مورد فروش خانه دوم فکر کند، این مبالغ با مبالغی که از فروش یا تعطیل کردن مشاغل به دست می‌آید کمرنگ شده است. اقتصاددانان آرون آدوانی و اندی سامرز دریافتند که با در نظر گرفتن سود سرمایه با درآمد، میانگین دستمزد 0.01 درصد بالا از 4.9 میلیون پوند به 8.4 میلیون پوند در سال 18-2017 افزایش یافت. آنها همچنین دریافتند که سهم ثروتمندترین 5000 نفر از کل «دستمزد» بریتانیا 3.6 درصد به جای 2.2 درصد ثبت شده است – که به این معنی است که نابرابری درآمد بسیار بالاتر از آنچه قبلا تصور می شد است.

سودهای نامتناسب مالیات های جدید بر ثروت را توجیه می کند. بریتانیا مالیات بر ثروت دارد. اما آنها خیلی خوب کار نمی کنند. از مالیات بر ارث به حدی اجتناب می شود که میانگین نرخ مؤثر مالیات از اوج 20 درصد در املاکی به ارزش 2 میلیون پوند به 10 درصد برای املاکی با ارزش بیش از 10 میلیون پوند کاهش می یابد. در سال 2020، کمیسیون مالیات بر ثروت یک بار مالیات بر ثروت تعیین کرد. با 1% بالاتر از ثروت خالص 10 میلیون پوندی یک فرد، حدود 43 میلیارد پوند از 22000 ثروتمند جمع آوری می شود.

این پول نقد می تواند بدون افزایش کسری بودجه برای کاهش فشار شدید بر درآمدهای معمولی و جبران کمبود بودجه NHS مورد استفاده قرار گیرد. در سال 2007، متوسط ​​خانواده بریتانیا 8 درصد بدتر از همتایان اروپایی خود بود. اکنون یک پنجم فقیرتر است. توزیع مجدد کاهش نابرابری، رفاه کلی را افزایش می دهد. کشورهای مشابه دیگر در حال اقدام هستند. مالیات همبستگی موقت جدید در اسپانیا برای دارایی های بالای 3 میلیون یورو (2.7 میلیون پوند) دریافت می شود.

متأسفانه آقای سوناک گفته است که با این گونه عوارض مخالف است. نخست‌وزیر جسورتر با پرداخت مالیات همبستگی، جایگاه عالی اخلاقی را به دست می‌آورد. اما آقای سوناک در این مورد تحت فشار سر کیر استارمر نیست. رهبر حزب کارگر به داووس می‌رود و می‌گوید که حزبش مالیات بر ثروت وضع نخواهد کرد، که نشان‌دهنده عدم تمرکز بر علل رشد پایین و نابرابری بالا است.

بریتانیا به مکانی تبدیل شده است که در آن ثروتمندان به طور فوق العاده ثروتمند هستند و فقرا بسیار فقیر هستند. باید جایی باشد که ثروتمندان در آن وضع مالی خوبی داشته باشند، اما فقرا نیز بتوانند از استاندارد زندگی مناسبی برخوردار شوند. کشور می تواند بهتر عمل کند، اما این نیاز به یک تحلیل روشن و شجاعت دارد که تاکنون در بحث های سیاسی وجود نداشته است.

این خبر از خبرگزاری های بین المللی معتبر گردآوری شده است و سایت اخبار امروز آبان نیوز صرفا نمایش دهنده است. آبان نیوز در راستای موازین و قوانین جمهوری اسلامی ایران فعالیت میکند لذا چنانچه این خبر را شایسته ویرایش و یا حذف میدانید، در صفحه تماس با ما گزارش کنید.

منبع

درباره ی aban_admin

مطلب پیشنهادی

ارز دیجیتال بریت کوین ممکن است تا پایان دهه استفاده شود | بانک انگلستان

به گزارش دپارتمان اخبار اقتصادی پایگاه خبری آبان نیوز ، طبق برنامه هایی که توسط بانک …