خانواده یک تبعه ایرانی- انگلیسی اعدام شده از دیدن جسد جلوگیری کردند | ایران

به گزارش دپارتمان اخبار بین المللی پایگاه خبری آبان نیوز ،

اعضای خانواده علیرضا اکبری دوتابعیتی ایرانی اعدام شده مقیم تهران از دیدن جسد وی یا دفن او در قبری که درخواست کرده بود در شیراز، زادگاهش دفن شود، ممانعت شده است.

اکبری به دلیل جاسوسی برای M16 اعدام شد، اتهاماتی که وی به شدت آن را رد کرده و هیچ مدرکی برای آن وجود ندارد، مگر اعترافاتی که تحت شکنجه گرفته شده است.

در آخرین تحقیر خانواده، خواهر و دختر اکبری به قبرستان تهران رفتند، جایی که مسئولان گفته بودند باید او را دفن کنند تا جسد را جمع کنند و در قبر اختصاص داده شده بگذارند، اما مسئولان به آنها گفتند مردی است. با همین نام و مشخصات روز پنجشنبه در قبرستان دفن شده بود و جسدی برای جمع آوری وجود نداشت.

روز پنجشنبه گزارش‌هایی مبنی بر اعدام اکبری منتشر شد، اما این گزارش‌ها به سرعت تکذیب شدند. به خانواده گفته شد که او در روز جمعه، در روز تعطیل در ایران اعدام نمی‌شود، و می‌گویند که عصر جمعه نیز از سوی وزارت اطلاعات به آنها امیدواری کاذب داده شده است که فرصت مهلت وجود دارد، اما صبح شنبه با بیانیه‌ای از خواب بیدار شدند. خبرگزاری قضایی اعلام کرد او اعدام شده است.

سپس مذاکرات بر سر جمع آوری جسد آغاز شد، اما خانواده موظف شدند بیانیه ای را امضا کنند مبنی بر اینکه او تنها در آرامی در قبر مشخص شده در قبرستان تهران به خاک سپرده می شود. به خانواده توصیه شد هرگونه اقدام برای بردن جسد به شیراز منجر به ضبط و تخریب آن می شد.

اما روز دوشنبه خانواده برای دفن اکبری در قطعه توافق شده حاضر شدند، اما مسئولان گورستان به آنها گفتند که جسدی با همان نام و مشخصات دقیق روز پنجشنبه در آنجا دفن شده است. مقامات گفتند که فیلمی از دفن تهیه شده بود اما پس از آن برداشته شد.

یکی از اعضای مضطرب این خانواده که ساکن ایران نیست می گوید: «ما هرگز جسد را ندیده ایم. ما نمی دانیم که او در آن قبر است یا خیر. ما نمی دانیم که او در روز پنجشنبه یا یکشنبه اعدام شد یا حتی صحبت از آزادی مشروط صرفاً برای به دام انداختن ما بود. شاید حتی ما نمی دانیم که او مرده است یا زنده است، زیرا نمی توانیم به قبر دسترسی پیدا کنیم.

یکی از اعضای خانواده در میان اشک گفت: «آنها فقط با ما بازی می کنند. بی رحم و بی رحم است. آنها با جعل خائن بودن سعی کرده اند آبروی او را از بین ببرند و حالا این.

خبر درمان اکبری توسط اندی اسلاتر، نماینده همرزمیت و نماینده حوزه انتخابیه خانواده اکبری تایید شد.

سلاخی اکبری را در مرگ، اگر نه در زندگی، با عزت و احترام خواستار شد. جیمز کلورلی، وزیر امور خارجه، در بیانیه‌ای گفت که این خبر او را مملو از انزجار کرد و آن را «عمیقاً ناراحت‌کننده» توصیف کرد.

جیمز کلورلی: ایران به خاطر اعدام علیرضا اکبری پاسخگو خواهد بود

وی به نمایندگان مجلس گفت که اکبری برای اعتراف به جاسوسی شکنجه شده است و گفت: «او قربانی انتقام‌جویی‌های سیاسی رژیم خبیث شد… [the Iranian government] به هیچ وجه به استفاده از مجازات اعدام برای خاموش کردن مخالفان و تسویه حساب های داخلی فکر نمی کند.

وی فاش کرد که خانواده اکبری اولین بار در بهمن ماه سال گذشته با وزارت امور خارجه تماس گرفتند و از آن زمان تحت حمایت قرار گرفتند. او گفت که جدای از تحریم‌های آخر هفته علیه دادستان کل ایران، از مهرماه تاکنون ۴۰ تحریم علیه این رژیم اعمال شده است، از جمله علیه ۶ نفر از افراد مرتبط با دادگاه‌های انقلاب.

وی گفت که قبلاً با سایمون شرکلیف سفیر بریتانیا در تهران ملاقات کرده و قول داده است که اقدامات انجام شده تا کنون محدودیت پاسخ بریتانیا نخواهد بود.

او از گمانه زنی در مورد ممنوعیت سپاه پاسداران انقلاب اسلامی خودداری کرد، اما اکثر نمایندگان مجلس که در بیانیه او مداخله کردند، از او خواستند تا اقدام کند.

این خبر از خبرگزاری های بین المللی معتبر گردآوری شده است و سایت اخبار روز ایران و جهان آبان نیوز صرفا نمایش دهنده است. آبان نیوز در راستای موازین و قوانین جمهوری اسلامی ایران فعالیت میکند لذا چنانچه این خبر را شایسته ویرایش و یا حذف میدانید، در صفحه تماس با ما گزارش کنید.

منبع

درباره ی aban_admin

مطلب پیشنهادی

بررسی واقعیت بایدن قبل از وضعیت اتحادیه

به گزارش دپارتمان اخبارسیاسی پایگاه خبری آبان نیوز ، آنچه آقای بایدن گفت اتفاقاً هزار میلیاردر …