رئیس بانک می گوید با کاهش قیمت انرژی تورم بریتانیا می تواند به سرعت کاهش یابد بانک انگلستان

به گزارش دپارتمان اخبار اقتصادی پایگاه خبری آبان نیوز ،

رئیس بانک انگلستان گفته است که ممکن است در بحبوحه کاهش قیمت جهانی انرژی طی هفته‌های اخیر، تورم در بریتانیا “سریع” کاهش یابد، اما هشدار داد که کمبود کارگران همچنان می‌تواند خطرات بزرگی را در میان بحران هزینه زندگی ایجاد کند.

اندرو بیلی به نمایندگان کمیته خزانه داری عوام گفت که نرخ تورم بریتانیا می تواند در سال جاری پس از رسیدن به بالاترین سطح از اوایل دهه 1980 در پاییز پس از تهاجم روسیه به اوکراین که منجر به افزایش هزینه های انرژی عمده فروشی شد، به میزان قابل توجهی کاهش یابد.

“بزرگترین دلیلی که تورم به آن سطح افزایش یافته است، جنگ در اوکراین است. همچنین این محتمل ترین دلیلی است که ما شاهد کاهش سریع تورم در سال آینده خواهیم بود، زیرا شاهد افزایش بیشتر قیمت انرژی نیستیم. در واقع، آنها در حال پایین آمدن هستند.

نرخ کل تورم سالانه که با شاخص بهای مصرف کننده اندازه گیری می شود، در ماه نوامبر از 11.1 درصد در ماه قبل به 10.7 درصد کاهش یافت. انتظار می‌رود که ارقام رسمی ماه دسامبر که در روز چهارشنبه منتشر می‌شود، کاهشی کمتر به 10.6 درصد را نشان دهد. این رقم همچنان بسیار بالاتر از هدف 2 درصدی بانک انگلستان خواهد بود.

بیلی در پاسخ به سؤالات نمایندگان مجلس در مورد ثبات سیستم مالی بریتانیا، گفت که حق بیمه ریسک در دارایی های بریتانیا که پس از مینی بودجه فاجعه بار لیز تراس در سپتامبر مشاهده شد، اکنون «تقباً از بین رفته است»، اگرچه هشدار داد که اعتماد به بریتانیا همچنان باقی است. شکننده

او گفت: «مدتی طول می کشد تا مردم متقاعد شوند که به حالت عادی بازگشته ایم.

رئیس بانک تایید کرد که حدود 3.8 میلیارد پوند از فروش اوراق قرضه دولتی خریداری شده در مداخله اضطراری در بازارهای مالی که برای رفع آشفتگی های بودجه کوچک استفاده می شد، سود به دست آورده است. او افزود که پول نقد به خزانه داری می رود.

اظهارات وی در حالی بیان می شود که بانک در نظر دارد برای دهمین بار متوالی نرخ بهره را در اوایل ماه آینده افزایش دهد، در حالی که سرمایه گذاران شهر انتظار افزایش بیشتر از نرخ پایه فعلی 3.5 درصدی را دارند زیرا به نظر می رسد خطر رکود اقتصادی را با توجه به نیاز کاهش دهد. برای مبارزه با تورم

ریشی سوناک همچنین متعهد شده است که نرخ تورم را در سال جاری به نصف کاهش دهد. پیش‌بینی‌های انجام شده در ماه نوامبر توسط دفتر مسئولیت بودجه، ناظر خزانه‌داری، نشان می‌دهد که تورم در مسیر کاهش به زیر 4 درصد تا پایان سال قرار دارد.

قیمت عمده‌فروشی گاز در هفته‌های اخیر کاهش یافته است زیرا هوای معتدل و سطح بالای ذخیره‌سازی گاز در زمستان امسال برخی از نگرانی‌ها را در مورد کمبود گاز روسیه در آینده برطرف کرده است و این احتمال وجود دارد که قبض‌های خانوار را کاهش دهد. با این حال، هزینه های انرژی هنوز به مراتب بالاتر از سال های اخیر است.

بیلی هشدار داد که خروج از بازار کار بریتانیا از زمان همه‌گیری کووید می‌تواند به عنوان بزرگترین خطر برای تورم باقی بماند و برای مدت طولانی‌تر از حد انتظار بالاتر بماند.

او گفت: “خطر اصلی برای کاهش تورم … سمت عرضه است، و در این کشور به ویژه مسئله کاهش نیروی کار است.”

این خبر از خبرگزاری های بین المللی معتبر گردآوری شده است و سایت اخبار امروز آبان نیوز صرفا نمایش دهنده است. آبان نیوز در راستای موازین و قوانین جمهوری اسلامی ایران فعالیت میکند لذا چنانچه این خبر را شایسته ویرایش و یا حذف میدانید، در صفحه تماس با ما گزارش کنید.

منبع

درباره ی aban_admin

مطلب پیشنهادی

آتش‌سوزی‌های شیلی دست‌کم ۲۳ نفر را به کام مرگ می‌کشند، زیرا گرمای ۴۰ درجه سانتی‌گراد تلاش‌ها برای جلوگیری از گسترش را مختل می‌کند | شیلی

به گزارش دپارتمان اخبار بین المللی پایگاه خبری آبان نیوز ، دمای بی سابقه تابستانی بیش …