اهداف بایدن در مورد ایرلند شمالی چالش‌هایی را برای سوناک ایجاد می‌کند

به گزارش دپارتمان اخبارسیاسی پایگاه خبری آبان نیوز ،

لندن – هنگامی که نخست وزیر ریشی سوناک، نوامبر گذشته، اولین دیدار خود را با رئیس جمهور بایدن در اندونزی برگزار کرد، به آقای بایدن قول خوشامد داد: بریتانیا تا آوریل، در بیست و پنجمین سالگرد اتحاد، اختلاف تجاری با اتحادیه اروپا بر سر ایرلند شمالی را حل و فصل خواهد کرد. توافق جمعه خوب

این همان توافقنامه صلح مهمی است که به چندین دهه خونریزی فرقه‌ای در شمال پایان داد – میراثی ارزشمند در سیاست خارجی برای دموکرات‌ها و توافقی که آقای بایدن دوست دارد با سفر به بلفاست، دوبلین و احتمالاً لندن در بهار جشن بگیرد. افرادی که با برنامه های دولت آشنا هستند.

اکنون، در حالی که کمتر از چهار ماه به این سالگرد می‌گذرد، آقای سوناک برای اجرای تعهد خود با یک جدول زمانی غیرمجاز مواجه است. مسائل روی میز به همان اندازه که برای اسلاف آقای سوناک، لیز تراس و بوریس جانسون، پیچیده و از نظر سیاسی پرتنش بود، باقی مانده است، که هیچ یک از آنها به شکستن بن بست نزدیک نشدند.

روز سه شنبه، جیمز کلورلی، وزیر امور خارجه آقای سوناک، به واشنگتن سفر خواهد کرد تا بخشی از آنتونی جی. بلینکن، وزیر امور خارجه را در مورد پیشرفت مذاکرات لندن با بروکسل توضیح دهد. انتظار می رود که این مذاکرات پس از دیدار روز دوشنبه بین آقای کلورلی و ماروس سفکوویچ، معاون رئیس کمیسیون اروپا که مذاکره کننده ارشد آن است، وارد مرحله تعیین کننده ای شود.

هر دو طرف موافقند که جو مذاکرات – “موسیقی خلق و خو” به عبارتی کهنه آنها – از زمان روی کار آمدن آقای سوناک در اکتبر گذشته به طرز چشمگیری بهبود یافته است. دو طرف اخیراً بر سر اشتراک گذاری داده ها، یکی از مسائل فنی که بر تجارت پس از برگزیت با ایرلند شمالی تأثیر می گذارد، توافق کردند.

اما واقعیت اجتناب ناپذیر این است که برگزیت یک مانع تجاری بین ایرلند شمالی و بقیه بریتانیا ایجاد کرد که منجر به تاخیرهای دست و پاگیر در پست های بازرسی گمرکی و سایر مسائل خاردار شد. مهمترین آنها این است که آیا دیوان دادگستری اروپا، که تضمین می کند قوانین اروپا در همه کشورهای عضو اعمال می شود، باید صلاحیت رسیدگی به شمال را داشته باشد یا خیر.

مخالفان تندرو برگزیت در حزب محافظه‌کار آقای سوناک که استدلال می‌کنند حاکمیت بریتانیا را نقض می‌کند، و اتحادیه‌گرایان در ایرلند شمالی که استدلال می‌کنند که بین آن‌ها و بریتانیا شکاف ایجاد می‌کند، به شدت مخالف است.

قول آقای سوناک برای دستیابی به توافق تا آوریل تا حدودی در پاسخ به فشار آقای بایدن بود که توافق جمعه خوب را در مرکز روابط بین ایالات متحده و بریتانیا قرار داده بود. مقامات آمریکایی استدلال می کنند که تنش ها بر سر وضعیت ایرلند شمالی می تواند صلح به سختی به دست آمده در آنجا را به خطر بیندازد.

برای آقای بایدن، یک آمریکایی مغرور ایرلندی که اغلب از ریشه های خود صحبت می کند، سفر به بلفاست یک زیارت نمادین خواهد بود. همچنین می‌تواند شامل توقف‌هایی در دوبلین و لندن باشد، جایی که او مجدداً بر «روابط ویژه» بین بریتانیا و ایالات متحده تأکید می‌کند که با حمایت نظامی مشترک آنها از اوکراین تقویت شده است.

در بلفاست، احتمالاً بیل کلینتون، رئیس‌جمهور سابق، که به میانجی‌گری این توافق در سال 1998 کمک کرد، به آقای بایدن خواهد پیوست. همسرش هیلاری؛ و دیگر شخصیت‌های دموکرات، به گفته افراد مطلع از این برنامه‌ها، که به شرط ناشناس ماندن درباره مذاکرات حساس صحبت کردند. در حالی که مقامات آمریکایی می گویند که دیدار آقای بایدن را منوط به توافق نکرده اند، اما اگر مناقشه همچنان در حال جوشیدن بود، او می تواند از لندن بگذرد.

برای دستیابی به توافق، آقای سوناک باید یک تصمیم سیاسی در مورد نقش دادگاه اروپایی اتخاذ کند. اما تحلیلگران گفتند که دولت بریتانیا هنوز زمینه را، چه در ایرلند شمالی و چه در صفوف حزب محافظه‌کار خود، برای آنچه که چنین مصالحه‌ای به دنبال دارد، آماده نکرده است.

کیتی هیوارد، استاد جامعه‌شناسی سیاسی در دانشگاه کوئینز بلفاست، می‌گوید: «نیاز به پیام‌های روشن از سوی دولت بریتانیا در مورد واقعیت‌های تجارت پس از برگزیت وجود دارد. “اگر نخست وزیر مایل به چالش با تندروهای حزب خود در این زمینه نیست، چگونه می تواند انتظار داشته باشد که دونالدسون در حزب خود چنین کند؟”


آنچه ما قبل از استفاده از منابع ناشناس در نظر می گیریم. آیا منابع اطلاعات را می دانند؟ انگیزه آنها برای گفتن به ما چیست؟ آیا آنها در گذشته قابل اعتماد بوده اند؟ آیا می توانیم اطلاعات را تایید کنیم؟ حتی با برآورده شدن این سوالات، تایمز از منابع ناشناس به عنوان آخرین راه حل استفاده می کند. گزارشگر و حداقل یک سردبیر هویت منبع را می دانند.

منظور پروفسور هیوارد جفری دونالدسون، رهبر حزب اتحادگرای دموکراتیک، حزب اصلی طرفدار اتحادیه شمال بود. تا زمانی که بریتانیا قوانین تجاری را که به پروتکل ایرلند شمالی معروف است، اصلاح نکند، از شرکت در دولت تقسیم قدرت در ایرلند شمالی خودداری کرده است.

هفته گذشته، آقای دونالدسون پس از ملاقات با آقای هوشمندانه، به بی‌بی‌سی گفت که بریتانیا و اتحادیه اروپا «هیچ‌کدام به توافق نزدیک نیستند». دیوید جونز، یکی از اعضای بانفوذ جناح تندرو حزب محافظه کار، گفت که دولت بریتانیا باید اصرار داشته باشد که قوانین اروپا دیگر در ایرلند شمالی اعمال نشود، وضعیتی که او آن را “عجیب و استثنایی” می خواند.

با حفاری هر دو اردوگاه، آقای سوناک با یک تهدید دوگانه مواجه است: بیگانگی جناحی از حزبش و عمیق‌تر کردن آشفتگی سیاسی در ایرلند شمالی، که از زمان انتخابات ماه مه گذشته به دلیل امتناع اتحادیه‌های دموکراتیک از تصدی حزب خود بدون دولت بوده است. کرسی های مجلس قانونگذاری

این پروتکل نتیجه یک مذاکره پر دردسر پس از رای گیری برگزیت است. این طرح برای توضیح وضعیت هیبریدی ایرلند شمالی، که بخشی از بریتانیا است، اما مرز باز با ایرلند همسایه، عضو اتحادیه اروپا دارد، طراحی شده است. برای جلوگیری از احیای یک مرز سخت، که می‌تواند تنش‌های فرقه‌ای را دوباره برافروزد، آقای جانسون بررسی کالاهایی را که از سرزمین اصلی بریتانیا به ایرلند شمالی می‌رفتند، پذیرفته بود.

اتحادیه‌ها شکایت دارند که این بررسی‌ها، که برای اطمینان از مطابقت کالاها با استانداردهای اتحادیه اروپا انجام می‌شود، زندگی را برای مشاغل در شمال سخت کرده است. هر دو طرف اذعان دارند که راه‌هایی برای ساده‌سازی روند وجود دارد، اما بروکسل مطمئناً درخواست‌های اتحادیه‌گرایان را رد می‌کند اما پروتکل را رها می‌کند.

مسائل را پیچیده تر می کند، قوانینی است که توسط آقای جانسون ارائه شده است که در صورت عدم دستیابی به توافق، بخش هایی از پروتکل را به طور یکجانبه لغو می کند. بروکسل می گوید که این توافقنامه پس از برگزیت با لندن را نقض می کند. گزارش هایی وجود دارد که تاکنون تکذیب شده است مبنی بر اینکه دولت آقای سوناک ممکن است این لایحه را متوقف کند.

فشار واشنگتن برای حل و فصل این موضوع، چروک دیگری به تصمیم آقای سوناک می‌افزاید – تصمیمی مهم، زیرا ایالات متحده همچنان نزدیک‌ترین متحد بریتانیا است. و تنها با ورود یک فرستاده ویژه جدید آمریکا به ایرلند شمالی در عرض دو هفته، بر این موضوع افزوده می‌شود: جو کندی سوم، دموکرات ماساچوست و فرزند خاندان سیاسی ایرلندی آمریکایی.

در حالی که مختصر آقای کندی به امور اقتصادی محدود می شود، مقامات آمریکایی می گویند که او نماد تمایل دولت برای مشاهده پیشرفت در آنجا خواهد بود.

آقای سوناک تنها کسی نیست که از توافق جمعه خوب به عنوان یک رویداد اجباری استفاده می کند. کی یر استارمر، رهبر حزب کارگر اپوزیسیون روز جمعه از نخست وزیر خواست تا با اتحادیه اروپا به توافق برسد. او داوطلبانه اعلام کرد که اگر آقای سوناک آرای تندروهای حزبش را از دست بدهد، حزبش به دولت کمک خواهد کرد تا چنین توافقی را از طریق پارلمان به دست آورد.

البته پیشنهاد آقای استارمر دو طرفه است: آقای سوناک هرگز نمی‌خواهد برای تصویب قانون به آرای حزب کارگر تکیه کند. حمایت از حزب کارگر در پشت توافق با بروکسل همچنین رهبر مخالفان را شبیه یک دولتمرد می کند و در عین حال شکاف های ایدئولوژیک در صفوف محافظه کار را برجسته می کند.

آقای استارمر در سخنرانی خود در دانشگاه کوئینز اعلام کرد: «زمان آن است که ایرلند شمالی را بالاتر از فرقه خلوص برگزیت قرار دهیم، که هرگز نمی توان آن را ارضا کرد». “یک پنجره کوچک از فرصت قبل از آوریل وجود دارد.”

این خبر از خبرگزاری های بین المللی معتبر گردآوری شده است و سایت اخبار امروز ایران و جهان آبان نیوز صرفا نمایش دهنده است. آبان نیوز در راستای موازین و قوانین جمهوری اسلامی ایران فعالیت میکند لذا چنانچه این خبر را شایسته ویرایش و یا حذف میدانید، در صفحه تماس با ما گزارش کنید.

منبع

درباره ی aban_admin

مطلب پیشنهادی

نورپردازی های کپنهاگ: نمایش نوری سه هفته ای برای پایتخت دانمارک

به گزارش دپارتمان اخبار جهان پایگاه خبری آبان نیوز ، پایتخت دانمارک سه هفته از شب …