جنگ اوکراین: پهپاد به انبار نفت روسیه حمله کرد، مسکو کیف را به “تروریسم هسته ای” در زاپوریژژیا متهم کرد

به گزارش دپارتمان اخبار جهان پایگاه خبری آبان نیوز ،

1. یک روز پس از حمله اوکراین به پایگاه های نظامی در عمق خاک روسیه، هواپیمای بدون سرنشین به انبار نفت روسیه حمله کرد

یک روز پس از آن که اوکراین توانایی خود را برای هدف قرار دادن پایگاه های نظامی در عمق فضای هوایی روسیه ثابت کرد، روز سه شنبه، یک حمله پهپادی به سومین فرودگاه روسیه از طریق یک حمله پهپادی مورد اصابت قرار گرفت.

آخرین حمله توسط مقامات شهر کورسک روسیه تایید شد و آنها تصاویری از دود بلند شده از فرودگاه در ساعات اولیه صبح روز سه شنبه منتشر کردند. فرماندار گفت که این حمله به یک مخزن ذخیره نفت اصابت کرد، اما تلفات جانی نداشت.

حملات روز دوشنبه، که روسیه آن را به اوکراین نسبت داد، به پایگاه هوایی انگلس، که میزبان ناوگان بمب افکن های استراتژیک غول پیکر روسیه است، و در ریازان، جایی که مقامات روسی اعلام کردند سه نیروی نظامی کشته شدند، اصابت کرد. مسکو می گوید این حملات با استفاده از پهپادهای دوران شوروی انجام شده است.

کیف مسئولیت این حملات را بر عهده نگرفته است اما آن را جشن گرفته است. نیویورک تایمز به نقل از یک مقام ارشد اوکراینی گفت پهپادهای دخیل در حملات روز دوشنبه از خاک اوکراین پرتاب شدند و حداقل یکی از حملات با کمک نیروهای ویژه نزدیک به پایگاه انجام شد.

2. روسیه مدعی است که به سیستم فرماندهی نظامی اوکراین ضربه زده است

وزارت دفاع روسیه مدعی است که روز دوشنبه با یک حمله گسترده با دقت بالا به سیستم فرماندهی نظامی اوکراین حمله کرده است. گزارش را نمی توان به طور مستقل تأیید کرد.

اوکراین این حمله را تایید نکرده است، اما کیریلو بودانوف، رئیس اطلاعات نظامی این کشور، روز سه‌شنبه گفت که ذخایر مسکو رو به پایان است، اگرچه او افزود که این کشور موشک‌های دقیق کافی برای انجام چندین حمله هوایی بزرگ دیگر به اوکراین قبل از آن دارد. تمام شد.

3. روسیه اوکراین را به “تروریسم هسته ای” به دلیل گلوله باران نیروگاه زاپوریژژیا متهم کرد.

سرگئی شویگو، وزیر دفاع روسیه، کیف را به “تروریسم هسته ای” متهم کرد و گفت که اوکراین همچنان به گلوله باران نیروگاه اتمی زاپوریژژیا برای ایجاد عمدی خطر یک فاجعه هسته ای احتمالی ادامه می دهد.

شویگو روز سه شنبه گفت که اوکراین در دو هفته گذشته 33 گلوله با کالیبر بزرگ به سمت این نیروگاه شلیک کرده است. وی مدعی شد که بیشتر آنها توسط پدافند هوایی روسیه رهگیری شدند، اما افزود که “برخی هنوز به اشیایی برخورد می کنند که بر عملکرد ایمن نیروگاه هسته ای تاثیر می گذارد.”

وزیر نیرو گفت که نیروهای روسیه “تمام اقدامات” را برای اطمینان از ایمنی نیروگاه در برابر حملات ادعایی کیف، که مسکو آن را “تروریسم هسته ای” می داند، انجام می دهند.

ادعاهای شویگو به طور مستقل تأیید نشده است، اما اوکراین هدف قرار دادن این تاسیسات را که از ابتدای حمله روسیه به اوکراین تحت کنترل نیروهای روسیه بوده و ماه هاست در مرکز توجه و نگرانی های بین المللی قرار دارد، رد می کند.

در ماه‌های اخیر، همزمان با شدت گرفتن درگیری‌ها در اطراف زاپوریژژیا، اوکراین و روسیه بمباران نیروگاه هسته‌ای، بزرگترین نیروگاه اروپا را تکذیب کردند و دیگری را به هدف قرار دادن این تاسیسات متهم کردند. کیف همچنین مسکو را به استفاده از این نیروگاه به‌عنوان انبار تسلیحات بالفعل متهم کرده است.

آژانس بین المللی انرژی اتمی سازمان ملل برای ایجاد منطقه ای امنیتی در اطراف نیروگاه تلاش می کند، اما این ایده هنوز اجرایی نشده است. به گزارش خبرگزاری دولتی روسیه تاس، سرگئی ریابکوف، معاون وزیر امور خارجه روسیه روز سه‌شنبه گفت که مذاکرات با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی درباره این ایده پویایی مثبتی دارد.

4. مقامات می گویند که اوکراین بیش از 60 موشک پرتاب شده توسط روسیه را سرنگون کرد

فرماندهی نیروی هوایی اوکراین مدعی است که بیش از 60 موشک از بیش از 70 موشک پرتاب شده توسط روسیه را در روز دوشنبه در یک حمله موشکی گسترده ساقط کرده است. حملات روسیه تنها چند ساعت پس از آن انجام شد که انفجار در دو پایگاه نظامی در عمق خاک روسیه گزارش شد.

به گفته مقامات اوکراین، این حملات بار دیگر شبکه انرژی اوکراین را هدف قرار داد و تهدید کرد که کشور را در تاریکی در روزهایی که یکی از سردترین روزهای سال نامیده می شود، ترک خواهد کرد. مقامات گفتند که اعتصاب جمعی برق را در چندین منطقه در سراسر اوکراین قطع کرد و به زیرساخت های انرژی این کشور آسیب رساند.

اما رئیس جمهور ولودیمیر زلنسکی گفت که قدرت به سرعت در حال بازیابی است. او گفت: «پدافند هوایی بیشتر موشک‌ها را سرنگون کرد و کارگران انرژی قبلاً شروع به احیای برق کرده‌اند.

به گفته زلنسکی، حداقل چهار نفر در این حملات کشته شدند.

5. روسیه علیرغم تحریم های غرب به ساخت موشک های جدید ادامه می دهد

برخی از موشک‌های کروز که روسیه در 23 نوامبر به زیرساخت‌های حیاتی اوکراین شلیک کرد، اخیراً تولید شده‌اند، بازرسان تسلیحاتی در کیف نشان می‌دهند که مسکو راهی برای دور زدن تحریم‌های غرب پیدا کرده است که باید مانع از دستیابی روسیه به قطعات لازم برای ساخت آن می‌شد. مهمات

گزارشی که روز دوشنبه توسط بازرسان منتشر شد، نشان داد که یکی از موشک‌هایی که در اواخر نوامبر باعث قطع برق و کمبود آب در پایتخت اوکراین شد، در تابستان امسال ساخته شد، در حالی که یکی دیگر پس از سپتامبر – ماه‌ها پس از اعمال تحریم‌های غرب ساخته شد. مسکو را از ایجاد موشک های هدایت شونده پیشرفته مانند Kh-101 که به کیف اصابت می کند، باز داشته اند.

گروه تحقیقات تسلیحات درگیری، گروه مستقل مستقر در بریتانیا که این تحقیق را انجام داد، پیشنهاد کرد که روسیه باید راهی برای دستیابی به اجزای لازم برای ساخت مهمات علیرغم تحریم ها پیدا کرده باشد یا اینکه قبل از اعمال این اقدامات، انباری داشته است.

6. اوکراین می گوید سفارتخانه های اوکراین در اروپا “بسته های خونین” بیشتری دریافت می کنند

دیمیترو کولبا، وزیر امور خارجه اوکراین روز سه شنبه گفت، سفارتخانه های اوکراین در رومانی و دانمارک «بسته های خونین» مشابهی دریافت کرده اند که هفته گذشته توسط چندین ساختمان دیپلماتیک اوکراین دریافت شده است.

روز جمعه، اولگ نیکولنکو – سخنگوی وزارت خارجه اوکراین – گفت که سفارت‌خانه‌ها و کنسولگری‌های اوکراین در هفت کشور اروپایی طی هفته گذشته بسته‌های آغشته به خون حاوی چشم حیوانات دریافت کرده‌اند که مقامات اوکراینی هنوز در حال بررسی معنای آن هستند.

هیچ‌کس مسئولیت ارسال این بسته‌ها را به عهده نگرفته است، زیرا در پی گزارش‌هایی مبنی بر ارسال بمب‌های نامه‌ای به سفارت اوکراین در مادرید و دیگر ساختمان‌های دیپلماتیک در اسپانیا منتشر شده است. کوله‌با قبلاً ارسال این بسته‌های خونین را به‌عنوان یک «کارزار خوب برنامه‌ریزی‌شده ترور و ارعاب سفارت‌خانه‌ها و کنسولگری‌های اوکراین» محکوم کرده بود.

7. لتونی مجوز کانال مستقل روسی TV Rain را لغو کرد

رگولاتور پخش لتونی لغو مجوز کرد لتونی مجوز برجسته ترین شبکه تلویزیونی مستقل روسیه، TV Rain را به اتهام انتشار “اطلاعات نادرست عمدا در مورد اقدامات پرسنل نظامی روسیه” در اوکراین لغو کرد.

تصمیم تنظیم کننده پخش لتونی به دنبال اظهارات بدون نسخه توسط یک مجری بود که گفت آنها امیدوارند تلاش های این ایستگاه به تامین تجهیزات و امکانات اولیه نیروهای روسی کمک کند. این روزنامه نگار از آن زمان اخراج شد و تلویزیون باران از بینندگان خود عذرخواهی کرد، اما این اظهارات باعث شد تا سرویس امنیت دولتی لتونی تحقیقاتی را در مورد این حادثه آغاز کند.

TV Rain در ماه ژوئیه پس از اخراج از مسکو در پی آغاز تهاجم روسیه به اوکراین، مجبور به پخش از لتونی و سایر کشورها شد. این ایستگاه سپس توسط کرملین به دلیل انتشار “اطلاعات نادرست عمدا در مورد اقدامات پرسنل نظامی روسیه” در اوکراین ممنوع شد.

اما این ایستگاه اخیراً در لتونی نیز جنجال‌هایی به راه انداخته است و رگولاتور لتونی به دلیل نمایش نقشه روسیه که شامل سرزمین اشغالی کریمه است و نیروهای مسکو در اوکراین را “ارتش ما” خوانده است، جریمه 10000 یورویی دریافت کرده است.

«در ارتباط با تهدید امنیت ملی و نظم عمومی، [the regulator] ایوارس ابولینز در توییتر خود با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد: امروز صبح تصمیم گرفته است مجوز پخش تلویزیون باران را باطل کند.

این خبر از خبرگزاری های بین المللی معتبر گردآوری شده است و سایت اخبار روز آبان نیوز صرفا نمایش دهنده است. آبان نیوز در راستای موازین و قوانین جمهوری اسلامی ایران فعالیت میکند لذا چنانچه این خبر را شایسته ویرایش و یا حذف میدانید، در صفحه تماس با ما گزارش کنید.

منبع

درباره ی aban_admin

مطلب پیشنهادی

سرباز گارد ملی تگزاس به یک مهاجر در مرز مکزیک شلیک کرد و زخمی کرد | مرز آمریکا و مکزیک

به گزارش دپارتمان اخبار بین المللی پایگاه خبری آبان نیوز ، یک سرباز گارد ملی تگزاس …