سئول یک مقام ارشد امنیتی سابق را به اتهام پنهان کردن قتل در مرز دستگیر کرد

به گزارش دپارتمان اخبار جهان پایگاه خبری آبان نیوز ،

مدیر سابق امنیت ملی سئول روز شنبه به دلیل پنهانکاری مظنون در مورد قتل یک مقام شیلات کره جنوبی توسط پیونگ یانگ در نزدیکی مرز دریایی رقبا در سال 2020 دستگیر شد.

دستگیری سو هون در اوایل روز شنبه در حالی صورت گرفت که دولت محافظه کار رئیس جمهور یون سوک یول در مورد مدیریت سلف لیبرال وی با آن قتل و یک حادثه مرزی دیگر در همان سال تحقیق می کرد، مواردی که انتقاداتی را برانگیخت که سئول به شدت در تلاش برای راضی کردن کره شمالی برای بهبود روابط بود.

مون جائه این، رئیس جمهور سابق، که پیش از ترک مقام خود در ماه مه، در دوره مجردی خود بر روی ایجاد روابط بین دو کره در نظر گرفته بود، با عصبانیت به تحقیقات درباره اقدامات سوه واکنش نشان داده است.

مون این هفته بیانیه ای صادر کرد و دولت یون را به طرح اتهامات بی اساس و سیاسی کردن موضوعات حساس امنیتی متهم کرد.

دادگاه در بیانیه ای اعلام کرد، قاضی کیم جونگ مین از دادگاه منطقه مرکزی سئول، درخواست دادستان برای دستگیری سو را به دلیل نگرانی از اینکه ممکن است تلاش کند شواهد را از بین ببرد، پذیرفت.

سوه روز جمعه در حالی که برای بررسی درخواست دادستانی در دادگاه حاضر شد، به سوالات خبرنگاران درباره این اتهامات پاسخی نداد.

سوء ظن به پوشش

تحقیقات قبلی توسط هیئت حسابرسی و بازرسی کره جنوبی به این نتیجه رسید که مقامات دولت مون پس از اطلاع از اینکه این مقام 47 ساله شیلات در آب‌های نزدیک مرز دریای غربی کره در حال حرکت است، هیچ تلاش معناداری برای نجات لی دائه جون انجام ندادند. سپتامبر 2020.

هیئت ممیزی گفت، پس از تایید اینکه لی توسط سربازان کره شمالی به ضرب گلوله کشته شده است، مقامات علناً این احتمال را مطرح کردند که او تلاش کرده است به کره شمالی پناهنده شود، با استناد به بدهی های قمار و مسائل خانوادگی خود در حالی که شواهدی مبنی بر اینکه او چنین قصدی نداشته است را پنهان کردند. در گزارش اکتبر

سو پیش از اینکه دو ماه قبل از قتل به عنوان مدیر امنیت ملی منصوب شود، همچنین به عنوان رئیس جاسوسی مون خدمت می کرد.

او با سوء ظن مواجه است که از جلسه کابینه برای دستور دادن به مقامات برای حذف سوابق اطلاعاتی مربوط به این حادثه استفاده کرده است، در حالی که دولت توضیحی عمومی درباره مرگ لی ارائه می دهد.

سو همچنین مظنون است که به وزارت دفاع، سرویس اطلاعات ملی و گارد ساحلی دستور داده است تا لی را به عنوان تلاش برای انحراف در گزارش های خود در مورد قتل او نشان دهند.

منتقدان می گویند که دولت مون تمام تلاش خود را کرد تا لی را به همان اندازه که می کوشید از رقیب سلاح هسته ای با سابقه وحشیانه حقوق بشر راضی کند، بی احساس جلوه دهد.

در ماه ژوئن، وزارت دفاع و گارد ساحلی توصیف دولت ماه از این حادثه را تغییر دادند و گفتند هیچ مدرکی دال بر تلاش لی برای فرار از این حادثه وجود ندارد.

حزب دموکراتیک مون بیانیه ای در انتقاد از دستگیری سو منتشر کرد و گفت که سوء ظن او ممکن است شواهد را از بین ببرد، غیر منطقی است زیرا “همه مواد در دست دولت یون سوک یول است”.

این حزب در بیانیه‌ای اعلام کرد: «وزارت دفاع، گارد ساحلی، سرویس اطلاعات ملی و سایر آژانس‌های مرتبط با امنیت، بر اساس تحلیل اطلاعات و شرایط، درباره حادثه دریای غربی قضاوت کرده‌اند».

این تحقیق را نوعی انتقام گیری سیاسی خواند.

این خبر از خبرگزاری های بین المللی معتبر گردآوری شده است و سایت اخبار روز آبان نیوز صرفا نمایش دهنده است. آبان نیوز در راستای موازین و قوانین جمهوری اسلامی ایران فعالیت میکند لذا چنانچه این خبر را شایسته ویرایش و یا حذف میدانید، در صفحه تماس با ما گزارش کنید.

منبع

درباره ی aban_admin

مطلب پیشنهادی

راگبی بازان آرژانتینی به دلیل قتل یک نوجوان به حبس ابد محکوم شدند | آرژانتین

به گزارش دپارتمان اخبار بین المللی پایگاه خبری آبان نیوز ، هشت بازیکن آماتور راگبی به …