هزینه های وام مسکن بلندمرتبه شاهد افزایش اجاره بها در سراسر بریتانیا است | نرخ بهره

به گزارش دپارتمان اخبار اقتصادی پایگاه خبری آبان نیوز ،

این حکایت از دو بازار است: در حالی که اجاره بهای خصوصی در بریتانیا به بالاترین حد خود رسیده است و زندگی مستاجران را مخاطره می کند، بخش فروش به شدت کند شده و ارزش املاک شروع به کاهش کرده است و کاهش شدیدتری برای سال آینده پیش بینی می شود.

آخرین شاخص قیمت مسکن از Nationwide، بزرگترین جامعه ساختمانی بریتانیا، همراه با داده های وام های وام مسکن بانک انگلستان که قرار است در هفته جاری منتشر شود، باید شدت کاهش رشد مسکن در بریتانیا را بیشتر روشن کند.

بازار در حال خنک شدن بود و نرخ‌های وام مسکن در حال افزایش بود، حتی قبل از اینکه بودجه کوچک فاجعه‌بار دولت تراس باعث توقف ناگهانی رونق مسکن در دوران همه‌گیری شود.

نرخ های وام مسکن به بالای 6 درصد رسید، سطحی که آخرین بار در سال 2008 مشاهده شد، صدها پوند به پرداخت های وام مسکن اضافه کرد و باعث سقوط تقاضا شد. جای تعجب نیست که ارقام سراسری در ماه اکتبر اولین کاهش ماهانه قیمت مسکن را در 15 ماه گذشته نشان داد: با 0.9٪، این بزرگترین کاهش از ژوئن 2020 است.

به گفته سایت املاک Rightmove، وام های گران قیمت بسیاری از خریدارانی را که برای اولین بار برای اولین بار خریداری می کنند، منصرف کرده است، که اکنون به امید کاهش نرخ ها در سال جدید، اجاره می دهند – و باعث تشدید رقابت در بازار اجاره می شود.

اما این تنها توضیح برای افزایش هزینه های اجاره نیست. اندرو ویشارت از کپیتال اکونومیکس می گوید، مستاجرانی که در خانه کار می کنند، ترجیح می دهند، اگر توانایی مالی دارند، تنها زندگی کنند تا در یک خانه تنگ. تعداد افرادی که به تنهایی ملکی را اجاره می‌کنند در سال‌های 2020-2021 530000 نفر افزایش یافته است، در حالی که تعداد افرادی که در یک خانوار سه نفره یا بیشتر اجاره می‌کنند، 2 میلیون نفر کاهش یافته است.

Wishart پیشنهاد می کند که فشارهای هزینه زندگی می تواند این روند را تا حدودی معکوس کند. او می‌گوید: «اما با میانگین مدت چهار سال اجاره، این یک شبه اتفاق نمی‌افتد،» او می‌افزاید که مالکان خرید به اجاره در چند سال آینده با فشار مالی شدیدی مواجه خواهند شد و بسیاری از آنها می‌توانند بفروشند و عرضه را بیشتر کاهش دهد.

این کمبود اجاره، بدون تعجب، مبلغی را که مستاجران آماده پرداخت هستند، افزایش داده است. آژانس املاک و مستغلات لندن، فاکستونز، افزایش 22 درصدی اجاره بها در پایتخت را در 9 ماه اول سال 2022 گزارش کرده است. متوسط ​​اجاره بها به بالاترین حد خود یعنی 571 پوند در هفته رسید – حدود 100 پوند بیشتر از ابتدای سال. امسال.

رکورد تعداد مستاجران جدید ثبت شده در سه ماهه سوم: برای هر ملک فهرست شده 30 مورد وجود داشت که تقریباً سه برابر سطح اخیر است. در همان زمان، عرضه کاهش یافته است: دستورالعمل های جدید از صاحبخانه های لندن 18 درصد در 9 ماه اول در مقایسه با یک سال گذشته کاهش یافته است.

فاکستونز شرایط بازار اجاره لندن را “فوق العاده” توصیف می کند و می افزاید که “تأثیر بازگشت پس از کووید به شهر شدید بوده است”.

مشکلات عرضه با افزایش اجاره‌دهنده‌های دانشجویی در خارج از کشور و اجاره‌های شرکتی تشدید شده است و 11 درصد از صاحبخانه‌ها تصمیم گرفتند ملک خود را در پایان اجاره امسال بفروشند.

طبق تحقیقات منتشر شده توسط Rightmove در ماه گذشته، اجاره بهای تبلیغاتی در برخی شهرها و شهرستان‌های دیگر حتی بیشتر شده است. اینها شامل نیوبوری، منچستر و کاردیف است که همگی شاهد افزایش سالانه نزدیک به 20 درصد یا بیشتر بوده اند. انتظار می رود اجاره بها در سال آینده همچنان بالاتر رود، در حالی که قیمت مسکن در مسیری دیگر قرار می گیرد و بسیاری از کارشناسان کاهش بین 5 تا 12 درصد را پیش بینی می کنند.

کاپیتال اکونومیکس پیش‌بینی می‌کند که معاملات مسکن در سال 2023 به پایین‌ترین سطح خود در یک دهه گذشته خواهد رسید و میانگین قیمت مسکن 12 درصد کاهش خواهد یافت. Rightmove افت کمتری را تا 5 درصد برآورد کرده است، در حالی که شرکت املاک JLL کاهش 6 درصدی را پیش بینی کرده است.

در همین حال، نرخ‌های بهره همچنان در مسیر صعودی قرار دارند و بانک مرکزی انگلیس پیش‌بینی می‌کند که در اواسط دسامبر آن را با نیم واحد افزایش به 3.5 درصد افزایش دهد. انتظار می‌رود نرخ‌ها در بهار آینده به 4.25 درصد برسد، که کمتر از آن چیزی است که قبلاً می‌ترسید.

ویشارت می‌گوید: «اگرچه احتمال دارد نرخ‌های وام مسکن تا سال 2024 به 4 درصد کاهش یابد، ما گمان می‌کنیم که قیمت مسکن باید 12 درصد کاهش یابد تا اینکه قیمت مسکن به اندازه کافی بهبود یابد تا تقاضا بهبود یابد و کاهش قیمت‌ها به پایان برسد».

این خبر از خبرگزاری های بین المللی معتبر گردآوری شده است و سایت اخبار امروز آبان نیوز صرفا نمایش دهنده است. آبان نیوز در راستای موازین و قوانین جمهوری اسلامی ایران فعالیت میکند لذا چنانچه این خبر را شایسته ویرایش و یا حذف میدانید، در صفحه تماس با ما گزارش کنید.

منبع

درباره ی aban_admin

مطلب پیشنهادی

نورپردازی های کپنهاگ: نمایش نوری سه هفته ای برای پایتخت دانمارک

به گزارش دپارتمان اخبار جهان پایگاه خبری آبان نیوز ، پایتخت دانمارک سه هفته از شب …