تظاهرات بیشتر ضد کووید در چین با آتش‌سوزی مرگبار آغاز شد

به گزارش دپارتمان اخبار پزشکی پایگاه خبری آبان نیوز ،

تایپه، تایوان — به نظر می رسد شنبه شب اعتراضات علیه اقدامات محدودکننده کووید چین در تعدادی از شهرها در اعتراض به خشم ناشی از آتش سوزی مرگبار در منطقه غربی سین کیانگ افزایش یافته است.

بسیاری از اعتراضات را نمی توان فورا تایید کرد، اما در شانگهای، پلیس با استفاده از اسپری فلفل، حدود 300 معترض را که در نیمه شب در خیابان میانه ارومچی تجمع کرده بودند، با آوردن گل، شمع و تابلوهایی که روی آنها نوشته شده بود “اورومچی، 24 نوامبر، کسانی که درگذشتند در صلح و آرامش بخوابند، متوقف کرد. برای یادبود 10 کشته ناشی از آتش سوزی در یک آپارتمان در شهر ارومچی، پایتخت سین کیانگ.

یک معترض که فقط نام خانوادگی خود، ژائو را ذکر کرد، گفت که یکی از دوستانش توسط پلیس مورد ضرب و شتم قرار گرفت و دو دوستش نیز اسپری فلفل زدند. او گفت که پلیس در حالی که سعی می کرد مانع از بردن دوستش شود، پاهای او را کوبید. او در این راه کفش هایش را گم کرد و با پای برهنه تظاهرات را ترک کرد.

ژائو می‌گوید معترضان شعارهایی از جمله «شی جین پینگ، کناره‌گیری، حزب کمونیست، کناره‌گیری»، «سین کیانگ را باز کن، قفل چین را باز کن»، «آزمایش‌های PCR را نمی‌خواهی، آزادی می‌خواهیم» و «آزادی مطبوعات» سر دادند.

ژائو گفت که حدود 100 پلیس صف به صف ایستادند و از تجمع یا خروج برخی از معترضان جلوگیری کردند و اتوبوس‌هایی که پلیس بیشتری را حمل می‌کردند بعداً وارد شدند.

یکی دیگر از معترضان که فقط نام خانوادگی خود را “ژو” می‌گفت، گفت که جمعیت بیشتری متشکل از هزاران تظاهرکننده وجود داشت، اما پلیس در جاده ایستاده و به معترضان اجازه عبور از پیاده‌رو را داد.

پست‌های مربوط به اعتراض بلافاصله در رسانه‌های اجتماعی چین حذف شدند، همانطور که حزب کمونیست چین معمولاً برای سرکوب انتقادات انجام می‌دهد.

اوایل روز شنبه، مقامات منطقه سین کیانگ پس از برگزاری تظاهرات فوق‌العاده در اواخر شب در شهر ارومچی، برخی از محله‌ها را در منطقه سین‌کیانگ باز کردند که این شهر علیه قرنطینه شدید «صفر کووید» که بیش از سه ماه به طول انجامیده بود، برگزار کرد. بسیاری ادعا کردند که موانع ناشی از اقدامات ضد ویروسی آتش را بدتر کرده است. نیروهای اورژانس سه ساعت طول کشید تا آتش را خاموش کنند، اما مقامات این اتهامات را رد کردند و گفتند که هیچ مانعی در ساختمان وجود ندارد و به ساکنان اجازه خروج داده شده است.

در طول قرنطینه سین کیانگ، برخی از ساکنان سایر نقاط شهر درهای خود را به صورت فیزیکی با زنجیر بسته اند، از جمله یکی که با آسوشیتدپرس صحبت کرد و از ترس انتقام نامش فاش نشد. بسیاری در ارومچی معتقدند که چنین تاکتیک های بی رحمانه ممکن است از فرار ساکنان در آتش سوزی روز پنجشنبه جلوگیری کرده باشد و تعداد رسمی کشته شدگان کم شمار بوده است.

خشم پس از آن به جوش آمد که مقامات شهر ارومچی در یک کنفرانس مطبوعاتی در مورد آتش سوزی که در آن به نظر می رسید مسئولیت مرگ و میر را به دوش ساکنان برج آپارتمان می سپردند.

لی ونشنگ، رئیس اداره آتش نشانی ارومچی گفت: «توانایی برخی از ساکنان برای نجات خود بسیار ضعیف بود.

پلیس با سرکوب صداهای مخالف، از دستگیری یک زن 24 ساله به دلیل انتشار “اطلاعات نادرست” در مورد تعداد کشته شدگان آنلاین خبر داد.

اواخر روز جمعه، مردم ارومچی در شب سرد زمستان با ژاکت‌های بزرگ و پف‌کرده زمستانی عمدتاً با آرامش راهپیمایی کردند.

ویدئوهای تظاهرات مردمی را نشان می‌داد که پرچم چین را در دست داشتند و فریاد می‌زدند “باز کن، باز کن.” با وجود سانسور شدید، به سرعت در شبکه‌های اجتماعی چین پخش شد. در برخی صحنه‌ها، مردم با فریاد و فشار به ردیف‌هایی از مردانی که لباس‌های سفید تمام بدن پوشیده بودند، فشار می‌آوردند. طبق ویدیوها، که کارگران دولت محلی و داوطلبان پیشگیری از بیماری همه گیر می پوشند.

تا روز شنبه، اکثر آنها توسط سانسورها حذف شده بودند. آسوشیتدپرس نمی‌توانست به‌طور مستقل همه ویدیوها را تأیید کند، اما دو تن از ساکنان ارومچی که به دلیل ترس از انتقام از ذکر نام خودداری کردند، گفتند که اعتراضات گسترده جمعه شب برگزار شد. یکی از آنها گفت دوستانی دارد که شرکت کرده اند.

خبرگزاری آسوشیتدپرس محل دو فیلم از تظاهرات در مناطق مختلف ارومچی را مشخص کرد. در یک ویدیو، پلیس با ماسک‌های صورت و لباس‌های بیمارستانی با اعتراض‌کنندگانی که فریاد می‌کشیدند، مقابله کردند. در دیگری، یکی از معترضان در حال صحبت با جمعیت در مورد خواسته های آنها است. مشخص نیست که اعتراضات چقدر گسترده بوده است.

تظاهرات، و همچنین خشم عمومی آنلاین، آخرین نشانه‌های ایجاد ناامیدی از رویکرد شدید چین برای کنترل COVID-19 است. این تنها کشور بزرگ در جهان است که هنوز از طریق آزمایش های انبوه و قرنطینه با همه گیر مبارزه می کند.

با توجه به دستگاه امنیتی گسترده چین، اعتراضات در هر نقطه از این کشور خطرناک است، اما در سین کیانگ که سال ها هدف سرکوب وحشیانه امنیتی بوده است، فوق العاده است. تعداد زیادی از اویغورها و سایر اقلیت‌های عمدتاً مسلمان به شبکه وسیعی از اردوگاه‌ها و زندان‌ها هجوم آورده‌اند و ترسی را القا کرده‌اند که تا به امروز منطقه را فرا گرفته است.

اکثر معترضانی که در این ویدئوها دیده می شوند، چینی هان بودند. یک زن اویغور ساکن ارومچی گفت به این دلیل که اویغورها علیرغم خشمشان خیلی می ترسیدند که به خیابان ها بروند.

او که به دلیل ترس از انتقام گیری علیه خانواده اش از ذکر نامش خودداری کرد، گفت: «مردم هان چین می دانند که اگر علیه قرنطینه صحبت کنند مجازات نخواهند شد. اویغورها متفاوت هستند. اگر جرأت داشته باشیم چنین حرف هایی بزنیم، ما را به زندان یا اردوگاه خواهند برد.»

یانگ فاسن، مقام ارشد ارومچی، در یک ویدئو، که AP نتوانست آن را به طور مستقل تأیید کند، به معترضان خشمگین گفت که صبح روز بعد مناطق کم خطر شهر را باز خواهد کرد.

این وعده روز بعد محقق شد، زیرا مقامات ارومچی اعلام کردند که ساکنان مناطق کم خطر اجازه خواهند داشت آزادانه در محله های خود رفت و آمد کنند. با این حال، بسیاری از محله‌های دیگر همچنان در قرنطینه هستند.

مقامات همچنین روز شنبه پیروزمندانه اعلام کردند که اساساً به «COVID صفر اجتماعی» دست یافته‌اند، به این معنی که دیگر شیوعی در جامعه وجود ندارد و عفونت‌های جدید فقط در افرادی که قبلاً تحت نظارت بهداشتی بودند، مانند افرادی که در یک مرکز قرنطینه متمرکز هستند، شناسایی می‌شوند.

کاربران شبکه های اجتماعی با ناباوری و کنایه از این خبر استقبال کردند. یکی از کاربران در Weibo نوشت: «فقط چین می‌تواند به این سرعت دست یابد».

در رسانه‌های اجتماعی چینی، جایی که موضوعات پرطرفدار توسط سانسورها دستکاری می‌شوند، اعلامیه «صفر کووید» هشتگ ترند شماره یک هم در Weibo، یک پلتفرم مشابه توییتر، و هم در Douyin، نسخه چینی Tiktok بود. آتش سوزی آپارتمان و اعتراضات تبدیل به تیر برقی برای خشم عمومی شد، زیرا میلیون ها نفر پست هایی را به اشتراک گذاشتند که کنترل های همه گیر چین را زیر سوال می بردند یا تبلیغات سخت و کنترل های سانسور شدید این کشور را به سخره گرفتند.

انفجار انتقادات یک چرخش شدید در افکار عمومی است. در اوایل همه‌گیری، رویکرد چین برای کنترل کووید-19 توسط شهروندان خود به عنوان به حداقل رساندن مرگ و میر در زمانی که سایر کشورها از امواج ویرانگر عفونت رنج می‌بردند، مورد استقبال قرار گرفت. شی جین پینگ، رهبر چین، این رویکرد را به عنوان نمونه ای از برتری نظام چین در مقایسه با غرب و به ویژه ایالات متحده، که استفاده از ماسک صورت را سیاسی کرده بود و در اعمال قرنطینه های گسترده با مشکل مواجه بود، مطرح کرده بود.

اما حمایت از “صفر کووید” در ماه های اخیر افزایش یافته است، زیرا تراژدی ها خشم عمومی را برانگیخته است. هفته گذشته، دولت شهر ژنگژو در استان مرکزی هنان به دلیل مرگ یک نوزاد 4 ماهه عذرخواهی کرد. او پس از تأخیر در دریافت مراقبت‌های پزشکی در حالی که در قرنطینه در هتلی در ژنگژو دچار استفراغ و اسهال بود، درگذشت.

دولت حتی با کاهش برخی اقدامات، مانند کوتاه کردن زمان قرنطینه، سیاست خود را دو برابر کرده است. دولت مرکزی مکرراً گفته است که به “کووید صفر” پایبند خواهد بود.

بسیاری از سین کیانگ از ماه اوت قرنطینه شده اند. اکثر آنها اجازه خروج از خانه های خود را نداشته اند و برخی از شرایط وخیم گزارش کرده اند، از جمله تحویل غذای لکه دار که باعث گرسنگی ساکنان شده است. روز جمعه، شهر 220 مورد جدید را گزارش کرد که اکثریت قریب به اتفاق آنها بدون علامت بودند.

این زن اویغور در ارومچی گفت که از 8 اوت در آپارتمان خود گیر افتاده بود و حتی اجازه باز کردن پنجره خود را نداشت. روز جمعه، ساکنان محله او از دستور سرپیچی کردند و پنجره های خود را باز کردند و فریاد اعتراض کردند. او ملحق شد.

«دیگر هیچ قفلی وجود ندارد! دیگر هیچ قفلی وجود ندارد!» آنها فریاد زدند

———

کانگ از پکن گزارش داد.

این خبر از خبرگزاری های بین المللی معتبر گردآوری شده است و سایت خبری آبان نیوز صرفا نمایش دهنده است. آبان نیوز در راستای موازین و قوانین جمهوری اسلامی ایران فعالیت میکند لذا چنانچه این خبر را شایسته ویرایش و یا حذف میدانید، در صفحه تماس با ما گزارش کنید.

منبع

درباره ی aban_admin

مطلب پیشنهادی

نورپردازی های کپنهاگ: نمایش نوری سه هفته ای برای پایتخت دانمارک

به گزارش دپارتمان اخبار جهان پایگاه خبری آبان نیوز ، پایتخت دانمارک سه هفته از شب …