“به هم ریخته بی عملی”: صدها طرح بازیابی گونه های در معرض تهدید در شش ماه آینده منقضی می شوند | گونه های در معرض خطر

به گزارش دپارتمان اخبار بین المللی پایگاه خبری آبان نیوز ،

صدها طرح برای بازیابی گونه‌های در معرض تهدید در شش ماه آینده به تاریخ استفاده خواهند رسید زیرا دولت در حال بررسی چگونگی اصلاح سیستم معیوب حفاظت از محیط زیست استرالیا است.

اسنادی که تحت قوانین آزادی اطلاعات برای آبان نیوز استرالیا منتشر شد، جزئیاتی را نشان می‌دهد که چگونه کمبود منابع، اختلاف نظر با دولت‌های ایالتی، و فهرست رو به رشد گونه‌هایی که در معرض انقراض هستند، توانایی اداره محیط زیست فدرال را برای بالا بردن حجم کارهای حفاظتی محدود کرده است.

گروه‌های محیط‌زیست می‌گویند که این مواد نشان‌دهنده یک «بی‌عملی درهم تنیده» در دهه گذشته و شکست دولت‌های گذشته در به‌روزرسانی برنامه‌های بازیابی هر پنج سال یک‌بار طبق قوانین ملی است.

دپارتمان محیط زیست تایید کرد که 372 طرح بازیابی شامل 575 گونه و اکوسیستم تا پایان سال 2023 غروب خواهند کرد که 355 مورد تا پایان آوریل.

آن‌ها شامل طرح‌هایی برای قورباغه‌های شمالی و جنوبی و پرندگان در معرض خطر انقراض مانند اسکرابت جزیره کینگ هستند.

372 طرح حدود 89 درصد از کل طرح‌های بازیابی فعال را نشان می‌دهند، که اسناد قانونی هستند که مدیریت گونه‌های در معرض تهدید را راهنمایی می‌کنند و وزیران نباید تصمیم‌گیری کنند که با آنها مغایرت داشته باشد.

دادستان کل، مارک دریفوس، این اختیار را دارد که تاریخ غروب آفتاب اسناد قانونی را که به این طرح ها عملی می کند به تعویق بیاندازد و پس از درخواست وزیر محیط زیست و آب، تانیا پلیبرسک، این کار را برای 15 سال انجام داده است که به علت در اکتبر از بین می رود.

پلیبرسک به زودی پاسخ خود را به بررسی قوانین محیط زیست ملی در سال 2020 توسط گرام ساموئل، رئیس سابق ناظر رقابت ها ارائه خواهد کرد.

انتظار می‌رود تغییرات در مدیریت بازیابی گونه‌های در معرض تهدید، بخش مهمی از آن باشد، به طوری که پلیبرسک می‌گوید رویکردهای گذشته “مناسب زمانه” نبود.

سامانتا واین، رئیس حفاظت و علم در BirdLife استرالیا، گفت که اسناد منتشر شده برای آبان نیوز استرالیا “نشان می دهد که طی سالیان متمادی یک شکست سیستماتیک در بازنگری و بازنگری برنامه های بازیابی هر پنج سال یکبار طبق این قانون وجود دارد.”

او گفت: «نتیجه این است که صدها طرح بازیابی ظرف 12 ماه آینده به تاریخ استفاده قانونی خود خواهند رسید.

این اسناد نشان می‌دهد که بحران انقراض استرالیا متأسفانه با بحرانی در نحوه اجرای تعهدات قانونی خود برای اقدام پس از ثبت گونه‌های در معرض خطر همراه شده است.»

تعبیه برنامه آخر هفته

هنگامی که قانون حفاظت از محیط زیست و حفاظت از تنوع زیستی در سال 2000 به اجرا درآمد، همه گونه ها و زیستگاه های فهرست شده نیاز به یک طرح بازیابی داشتند.

از سال 2006، اینکه آیا یک طرح احیا مورد نیاز است یا نه، تصمیمی است که به عهده وزیر محیط زیست گذاشته شده است.

اکنون بسیاری از گیاهان و جانوران دارای سند قانونی دیگری هستند که به عنوان توصیه حفاظتی شناخته می شود تا مدیریت خود را راهنمایی کند.

یک توصیه حفاظتی سند ضعیف تری در نظر گرفته شده است زیرا تعهدات قانونی کمتری را بر عهده دولت می گذارد. با این حال، به‌روزرسانی سریع‌تر از برنامه بازیابی است.

سال‌ها، دپارتمان محیط‌زیست برای رسیدگی به برنامه‌های بازیابی معوقه تلاش کرده است، و در سال‌های اخیر بلایای ناشی از آب و هوا با قرار دادن گیاهان و حیوانات بیشتر در فهرست در معرض خطر، بر این حجم کار افزوده است.

در خلاصه‌هایی که پس از آن که Plibersek در ماه ژوئن این مجموعه را به دست گرفت، تهیه کرد، بیان می‌کند که با “مبارزه سنگین برنامه‌ریزی حفاظت از محیط زیست” و “مسائل مهم میراثی” سروکار داشته است، که برخی از آنها قبل از شروع قانون EPBC بودند.

به طور خلاصه، این وزارتخانه “از آن زمان برای حل این مشکل میراث کار کرده است”، و “طرح هایی که در قفسه ای گرد و غبار جمع می کنند هیچ فایده ای ندارد”.

نزدیک به 200 طرح به تأخیر افتاده بود تا اینکه در ارزیابی سال گذشته مشخص شد که صدها گونه که قبلاً به عنوان نیاز به طرح‌ها شناسایی شده بودند دیگر به آنها نیاز ندارند و توصیه‌های حفاظتی کافی است.

کمی قبل از انتخابات ماه مه، سوزان لی، وزیر سابق محیط زیست، الزامات طرح احیای 176 گونه و زیستگاه را لغو کرد.

این اقدام تعداد طرح های عقب افتاده را به شدت کاهش داد که اکنون به 28 برنامه رسیده است.

بر اساس اسناد بخش، 16 مورد از 28 مورد “در حالت تعلیق” بودند که اکثر آنها به دلیل “محدودیت منابع” با تاخیر مواجه شدند. در مورد طرحی که مدت‌ها در انتظار بهبودی برای پوسوم رهبر کوبنده بود، با مذاکرات مداوم با دولت ویکتوریا متوقف شد.

نیکولا بینون از Human Society International گفت: «در اسناد آشکار می شود که محدودیت منابع دلیل بسیاری از تصمیمات است.

او گفت، با این حال، دولت تصمیم به اصلاح برنامه‌ریزی حفاظت کرد، باید شامل «تزریق گسترده بودجه برای انجام کار برگرداندن بحران انقراض استرالیا» باشد و «زمان آن رسیده بود که خزانه‌داری این واقعیت را درک کند».

تیم بشارا از انجمن Wilderness گفت که کمبود منابع “همراه با مانع تراشی از سوی ایالت ها به طور سیستماتیک برنامه ریزی و اقدامات حفاظتی را متوقف کرده است”.

او گفت: «این کاملاً حیاتی است که این مشکل برطرف شود و کاملاً واضح است که به رهبری و بودجه نیاز دارد.

پلیبرسک گفت سیستم طراحی شده 20 سال پیش برای مقابله با انبوه تهدیدات حیات وحش استرالیا، به ویژه تغییرات آب و هوایی مناسب نیست.

او گفت: “به عنوان بخشی از پاسخ دولت به بررسی این قانون توسط پروفسور گریم ساموئل، من بررسی خواهم کرد که چگونه اسناد قانونی برای حیات وحش و مکان‌های در معرض خطر ما می‌توانند بهتر مورد نیازهای حفاظتی و بازیابی قرار گیرند.”

در اوایل سال جاری، این دپارتمان یک کارگروه برای بررسی بهبود برنامه‌ریزی حفاظت ایجاد کرد.

یکی از سخنگویان این وزارتخانه گفت که اصلاحات لازم است و دولت “به طور جدی در حال بررسی این موضوع است که چگونه برنامه ریزی حفاظت می تواند به طور موثرتر فشارهای جدید و متغیر بر حیات وحش و مناظر را برطرف کند و کاهش تنوع زیستی را متوقف کند”.

این خبر از خبرگزاری های بین المللی معتبر گردآوری شده است و سایت اخبار روز ایران و جهان آبان نیوز صرفا نمایش دهنده است. آبان نیوز در راستای موازین و قوانین جمهوری اسلامی ایران فعالیت میکند لذا چنانچه این خبر را شایسته ویرایش و یا حذف میدانید، در صفحه تماس با ما گزارش کنید.

منبع

درباره ی aban_admin

مطلب پیشنهادی

ریشی سوناک به جای ندیم زهاوی به عنوان رئیس حزب محافظه کار در «تغییر کوچک» | ریشی سوناک

به گزارش دپارتمان اخبار بین المللی پایگاه خبری آبان نیوز ، بر اساس گزارش‌ها، ریشی سوناک …