ترس برای تمام نیروگاه های هسته ای اوکراین پس از تعطیلی اضطراری | اوکراین

به گزارش دپارتمان اخبار بین المللی پایگاه خبری آبان نیوز ،

در پی تعطیلی اضطراری بی سابقه در روز چهارشنبه، نگرانی های فزاینده ای وجود دارد که هدف قرار دادن بی امان شبکه برق اوکراین توسط روسیه، ایمنی نیروگاه های هسته ای این کشور را تهدید کند.

پترو کوتین، رئیس شرکت انرژی هسته‌ای اوکراین، Energoatom، گفت که تمام مکانیسم‌های ایمنی در روز چهارشنبه طبق برنامه عمل کرده است، اما دو ژنراتور در این فرآیند آسیب دیدند و راه‌اندازی مجدد دو راکتور را به تاخیر انداختند. کوتین گفت که خاموشی‌های مکرر ناشی از حملات موشکی بیشتر روسیه می‌تواند خسارات گسترده‌ای را به همراه داشته باشد که تأثیر بالقوه شدیدی بر تامین برق اوکراین و احتمالاً بر ایمنی هسته‌ای خواهد داشت.

به گفته والنتین رزنیچنکو، فرماندار منطقه دنیپروپتروفسک، روسیه روز شنبه با حمله به یک منطقه مسکونی در شهر دنیپرو که منجر به زخمی شدن شش نفر و تخریب هفت خانه شد، به حملات خود به شهرهای اوکراین ادامه داد.

وزارت دفاع بریتانیا اعلام کرد که روسیه به حذف کلاهک‌های هسته‌ای از موشک‌های کروز و پرتاب آن‌ها تنها با بالاست در دماغه آن‌ها متوسل شده است، با هدف منحرف کردن پدافند هوایی اوکراین و وارد کردن برخی آسیب‌ها فقط از شدت تأثیر آنها بر روی آن. اهداف این وزارتخانه در یکی از ارزیابی‌های روزانه خود از تهاجم گفت: «هدف روسیه هرچه باشد، این بداهه‌سازی سطح کاهش موجودی موشک‌های دوربرد روسیه را نشان می‌دهد. اطلاعات اوکراین معتقد است روسیه می تواند در اواسط هفته جاری یک حمله موشکی دیگر به زیرساخت ها انجام دهد.

نیروگاه اتمی زاپوریژژیا، بزرگترین نیروگاه اتمی اروپا، در ماه مارس توسط نیروهای روسیه تصرف شد و از سپتامبر به دلیل گلوله باران مکرر مناطق اطراف آن، از شبکه برق خارج شده است.

سه نیروگاه هسته‌ای دیگر اوکراین – ریونه، اوکراین جنوبی و خملنیتسکی – مستقیماً در حملات موشکی اخیر روسیه هدف قرار نگرفته‌اند، اما امنیت آنها ممکن است با حملات بیشتر به شبکه برق اوکراین تهدید شود.

حملات موشکی چهارشنبه گذشته به کابل‌های فشار قوی، ترانسفورماتورها و ایستگاه‌های فرعی، اولین خاموشی همزمان اضطراری یا «کرام» هر چهار نیروگاه را آغاز کرد.

رافائل ماریانو گروسی، مدیرکل بین‌المللی اتمی: «از بین رفتن کامل و همزمان برق نیروگاه‌های هسته‌ای اوکراین نشان می‌دهد که وضعیت ایمنی و امنیت هسته‌ای در این کشور به طور فزاینده‌ای مخاطره‌آمیز، چالش برانگیز و بالقوه خطرناک می‌شود.» آژانس انرژی (IAEA) در بیانیه ای اعلام کرد.

کوتین گفت: “در تمام 40 سال فعالیت صنعت هسته ای اوکراین، هرگز چنین چیزی اتفاق نیفتاده است.” وی تاکید کرد که این نیروگاه ها با سطوح حفاظتی چندگانه در برابر نوع ذوب و انفجار فاجعه بار در چرنوبیل در سال 1986 طراحی شده اند.

هنگامی که شبکه برق تحت حمله روز چهارشنبه از کار افتاد، راکتورها فوراً خود را ایزوله کردند و ژنراتورهای دیزلی شروع به کار کردند تا گردش آب را از طریق استخرهای خنک کننده که در آن سوخت مصرف شده نگهداری می شود، تامین کنند.

با این حال، حملات مکرر منجر به خاموش شدن اضطراری بیشتر، فشار زیادی را بر تمام اجزای نیروگاه، از هسته گرفته تا توربین‌های بخار تا ژنراتورها، در نتیجه انقباض سریع و سپس انبساط مجدد با راه‌اندازی مجدد نیروگاه تحمیل می‌کند.

کوتین این فرآیند را به رانندگی با خودرو با سرعت 200 کیلومتر در ساعت و سپس توقف اضطراری تشبیه کرد. او گفت: “شما انواع عواقب را دارید، مانند اینکه دریچه های شما تاب می یابند – و تعداد زیادی دریچه بین راکتور و توربین وجود دارد.” وی افزود: در نهایت، این آسیب می تواند بر ایمنی هسته ای تأثیر بگذارد.

اوله کوریکوف، بازرس ارشد امنیت هسته ای اوکراین، گفت که هر بار که تعطیلی اضطراری رخ می دهد، خطرات چند برابر می شود. کوریکوف گفت: “هر گونه استفاده از سیستم اسکرام ممکن است باعث حادثه شود.” مشاهده کننده. “با این فرآیند خاموش کردن، احتمال خرابی تجهیزات یا اشتباه پرسنل را افزایش می دهد.”

دیزل ژنراتورها می توانند سیستم های خنک کننده و سایر سیستم های ایمنی را حفظ کنند، اما توان کافی برای راه اندازی مجدد نیروگاه تولید نمی کنند. پس از خاموش شدن کل یک سیستم برق، این فرآیند “شروع سیاه” نامیده می شود و هر چه خاموشی طولانی تر شود، به تدریج سخت تر می شود.

یک عامل پیچیده این است که خاموش شدن یک راکتور هسته ای ایزوتوپ زنون را در میله های سوخت تولید می کند که نوترون ها را جذب می کند، شکافت را کند می کند و بر مشکل راه اندازی مجدد آن می افزاید.

توقف و راه اندازی مجدد همه مستلزم مهارت قابل توجهی از طرف کارکنان اوکراینی کارخانه است و فشار بر آنها قابل توجه است، به ویژه کارگران کارخانه Zaporizhzhia که تحت نظارت مسلحانه روسیه فعالیت می کنند.

در اوایل اکتبر، مسکو اعلام کرد که این نیروگاه بخشی از خاک روسیه است و بنابراین تحت نظارت Rosatom، شرکت انرژی هسته‌ای روسیه قرار دارد. کارکنان کارخانه تحت فشار قرار گرفته اند تا اسنادی را امضا کنند که تایید می کند برای یکی از شرکت های تابعه Rosatom کار می کنند.

پترو کوتین، با خستگی های سبز نظامی، هنگام صحبت با دو دست اشاره می کند
پترو کوتین: “در تمام 40 سال فعالیت صنعت هسته ای اوکراین، هرگز چنین چیزی اتفاق نیفتاده است.” عکس: رویترز

کوتین به این روزنامه گفت: «بعضی افراد آن را امضا کردند، اما نه تعداد زیادی مشاهده کننده. از ابتدا فشار زیادی وجود داشت اما در حال حاضر متوقف شده است. اشغالگران فقط تمام لفاظی هایی را که قبلاً به کار می بردند متوقف کردند، مانند “این روسیه برای همیشه تحت روس اتم است”.

برخی ناظران این تغییر نگرش را نشانه ای از این می دانند که اشغالگران روسی نیروگاه ممکن است قصد عقب نشینی داشته باشند. کوتین اضافه کرد که نشانه دومی که آنها ممکن است برای خروج برنامه ریزی کنند غارت سیستماتیک بوده است. وی در عین حال تاکید کرد که در مورد نیات روس ها هیچ شفافیتی وجود ندارد، گفت: “آنها شروع به سرقت هر چیزی که می توانند ببینند، و چمدان های خود را بسته اند تا از آنجا خارج شوند.”

یک کارگر سابق Zaporizhzhia که با کارکنان فعلی در تماس بوده است، گفت که آنها هیچ نشانه ای از خروج روسیه ندیده اند. برعکس، آنها گفتند، سربازان در کارخانه برای زمستان طولانی آماده می شدند و محل خواب خود را به غذاخوری منتقل می کردند.

گروسی ماه‌ها تلاش می‌کرد تا درباره ایجاد یک «منطقه حفاظتی ایمنی» در اطراف نیروگاه هسته‌ای که در آن گلوله باران ممنوع است، مذاکره کند، اما اوکراین اصرار دارد که چنین منطقه‌ای باید کاملاً غیرنظامی شود.

وجود سلاح های سنگین در داخل یک شی هسته ای غیرنظامی غیرقانونی است. آنها در واقع از آن مانند یک پایگاه نظامی برای حفاظت از تسلیحات سنگین خود استفاده می کنند که در سالن های توربین واحدها قرار داده اند. [reactors] کوتین گفت: یک و دو. این یک وضعیت کاملاً وحشتناک برای ایمنی آتش سوزی است. اگر اضطراری آتش‌سوزی وجود داشته باشد، نمی‌توانید آن را کاهش دهید، زیرا نمی‌توانید دسترسی داشته باشید – زیرا تمام فضای آزاد سالن‌های توربین مملو از این وسایل نقلیه است.

او گفت که مشخص نیست که آیا مواد منفجره در سالن های توربین ذخیره شده است یا خیر.

نظامی‌سازی نیروگاه Zaporizhzhia بر فشار مداوم بر کارکنان می‌افزاید، آنها با وظیفه نگه‌داشتن دو راکتور در حالت «خاموش کردن داغ» – یک عملیات ظریف – برای تأمین انرژی و گرمایش نیروگاه و نیروگاه مواجه هستند. شهر همسایه Enerhodar، جایی که نیروی کار در آن زندگی می کنند.

ماریانا باجرین، محقق ارشد پروژه مدیریت اتم دانشگاه هاروارد، می‌گوید: «اگر افراد مسلحی دارید که در اتاق کنترل از گردن شما نفس می‌کشند، این یک وضعیت فوق‌العاده خطرناک است.

بودجرین افزود: «اگر سه نیروگاه هسته‌ای دیگر را بدون برق خارج از سایت دارید و نمی‌توانید آنها را راه‌اندازی مجدد کنید زیرا شبکه از کار افتاده است، مانند سه بمب ساعتی عظیم است. مجموع اینها به این معنی است که ما در مورد خطرناک ترین لحظه برای امنیت هسته ای تاکنون صحبت می کنیم.

این خبر از خبرگزاری های بین المللی معتبر گردآوری شده است و سایت اخبار روز ایران و جهان آبان نیوز صرفا نمایش دهنده است. آبان نیوز در راستای موازین و قوانین جمهوری اسلامی ایران فعالیت میکند لذا چنانچه این خبر را شایسته ویرایش و یا حذف میدانید، در صفحه تماس با ما گزارش کنید.

منبع

درباره ی aban_admin

مطلب پیشنهادی

ریشی سوناک به جای ندیم زهاوی به عنوان رئیس حزب محافظه کار در «تغییر کوچک» | ریشی سوناک

به گزارش دپارتمان اخبار بین المللی پایگاه خبری آبان نیوز ، بر اساس گزارش‌ها، ریشی سوناک …