بسیاری از اوکراین پس از حملات موشکی هنوز بدون برق، گرما و آب هستند | اوکراین

به گزارش دپارتمان اخبار بین المللی پایگاه خبری آبان نیوز ،

بسیاری از اوکراین دو روز پس از یک سری حملات موشکی ویرانگر روسیه علیه زیرساخت‌های غیرنظامی این کشور بدون برق، گرما و آب باقی ماند.

ویتالی کلیچکو، شهردار کیف، گفت: 60 درصد از خانوارهای این شهر 3 میلیون نفری برق ندارند و در سراسر کشور خاموشی های ناگهانی وجود دارد، زیرا مهندسان برای تعمیر ترانسفورماتورها و خطوط انتقال آسیب دیده یا تخریب شده توسط موشک های کروز روز چهارشنبه تلاش می کردند.

رئیس جمهور ولودیمیر زلنسکی گفت که تاسیسات اولیه به تدریج در حال بازسازی هستند، اما مشکلاتی در تامین آب در 15 منطقه وجود دارد.

ولکر ترک، کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد، گفت که حملات روسیه به زیرساخت های حیاتی از ماه اکتبر حداقل 77 کشته برجای گذاشته است.

تورک در بیانیه ای گفت: «میلیون ها نفر در سختی شدید و شرایط وحشتناک زندگی در اثر این اعتصابات غوطه ور شده اند. در مجموع، این موضوع مشکلات جدی را تحت قوانین بشردوستانه بین‌المللی ایجاد می‌کند، که مستلزم یک مزیت نظامی مستقیم و مشخص برای هر شی مورد حمله است.

دیمیتری پسکوف، سخنگوی کرملین، حمله روسیه به زیرساخت‌های انرژی اوکراین را رد نکرد، اما کیف را به این دلیل که در برابر خواسته‌های روسیه تسلیم نشده است، مقصر دانست. دولت زلنسکی متعهد شده است که شروط صلحی را که روسیه را تحت کنترل هر یک از سرزمین های اوکراین قرار می دهد، نمی پذیرد.

تصاویر ماهواره ای ناسا بر فراز اوکراین در مقایسه فوریه و نوامبر
تصاویر ماهواره ای ناسا بر فراز اوکراین در مقایسه فوریه و نوامبر

زلنسکی در سخنرانی شبانه خود در روز پنجشنبه گفت که این حملات اراده مردم اوکراین را در هم نخواهد شکست. وی گفت: ما با هم 9 ماه جنگ تمام عیار را تحمل کردیم و روسیه راهی برای شکستن ما پیدا نکرده و نخواهد یافت.

سه نیروگاه هسته‌ای که هنوز تحت کنترل اوکراین هستند، پس از تعطیلی کامل بی‌سابقه در روز چهارشنبه دوباره به بهره‌برداری رسیدند. با این حال، پترو کوتین، رئیس شرکت دولتی انرژی هسته‌ای، Energoatom، به آبان نیوز گفت که نقص در توربوژنراتورها به این معنی است که دو راکتور هنوز دوباره به شبکه برق متصل نشده‌اند. کوتین نگفت که دو رآکتور آسیب دیده کجا هستند.

تخلیه غیرنظامیان در مناطق خرسون و میکولایف
تخلیه غیرنظامیان در مناطق خرسون و میکولایف

کوتین گفت که در نیروگاه اتمی Zaporizhzhia که تحت کنترل روسیه است، دو راکتور از شش رآکتور در حالت آماده باش هستند، اما هنوز به شبکه بازگردانده نشده اند.

نیروهای روسی دو هفته پس از عقب نشینی نیروهای خود به سوی دیگر رودخانه دنیپرو، به گلوله باران شهر جنوبی خرسون ادامه داده اند. شهروندان اوکراینی که به دلیل تخریب کامل سیستم‌های برق، گرما و آب از شهر تخلیه شده‌اند، هنگام تلاش برای خروج مورد آتش توپخانه قرار گرفته‌اند.

به گفته ریاست جمهوری اوکراین، روز پنجشنبه ۱۱ نفر در منطقه خرسون کشته و نزدیک به ۵۰ نفر زخمی شدند.

این خبر از خبرگزاری های بین المللی معتبر گردآوری شده است و سایت اخبار روز ایران و جهان آبان نیوز صرفا نمایش دهنده است. آبان نیوز در راستای موازین و قوانین جمهوری اسلامی ایران فعالیت میکند لذا چنانچه این خبر را شایسته ویرایش و یا حذف میدانید، در صفحه تماس با ما گزارش کنید.

منبع

درباره ی aban_admin

مطلب پیشنهادی

دادی ویر، ردیف دوم سابق اسکاتلند و شیرها، در سن 52 سالگی درگذشت | تیم اتحادیه راگبی اسکاتلند

به گزارش دپارتمان اخبار ورزشی پایگاه خبری آبان نیوز ، اتحادیه راگبی اسکاتلند اعلام کرد، دادی …