گرمای بی سابقه بر فراز مرجانی بزرگ ترس از دومین تابستان سفید شدن مرجان ها را افزایش می دهد | دیواره مرجانی بزرگ

به گزارش دپارتمان اخبار بین المللی پایگاه خبری آبان نیوز ،

دمای اقیانوس‌ها در بخش‌هایی از مرجانی بزرگ در این ماه به رکوردهای بی‌سابقه‌ای رسیده است و ترس از دومین تابستان متوالی سفید شدن مرجان‌ها را برانگیخته است.

داده‌های اداره ملی اقیانوسی و جوی دولت ایالات متحده (Noaa) نشان می‌دهد که دمای سطح دریا در بخش‌های شمالی صخره‌ها بالاترین درجه حرارت در نوامبر بوده است که به سال 1985 بازمی‌گردد.

با توجه به اینکه دوره اوج گرمای انباشته شده روی صخره تا فوریه پیش بینی نمی شود، شرایط آب و هوایی خنک تر و فعالیت طوفان قبل از آن می تواند از یک رویداد سفید شدن انبوه جلوگیری کند.

پروفسور تری هیوز، کارشناس برجسته در زمینه سفید کردن مرجان ها در دانشگاه جیمز کوک، گفت که هرگز استرس گرمایی را به این زودی روی صخره ندیده بود، اما یک “گردباد به موقع” در دسامبر می تواند خطر سفید شدن را کاهش دهد.

“مطمئناً این مورد است که رکوردهای دما در حال سقوط هستند. علائم هشدار دهنده واضح است.»

سفید شدن انبوه تابستان گذشته، که توسط اداره پارک دریایی Great BarrierReef (GBRMPA) اعلام شد، اولین شیوع در طول لانینا بود – یک الگوی آب و هوایی که از نظر تاریخی دمای اقیانوس ها را به اندازه کافی خنک نگه داشته است تا از سفید شدن جلوگیری کند.

هیوز گفت: «طبق پیش‌بینی‌های Noaa، احتمال زیادی وجود دارد که شاهد یک رویداد سفیدکننده پشت سر هم باشیم. تا اواسط این قرن قرار نبود این اتفاق بیفتد.»

افزایش دمای اقیانوس‌ها ناشی از انتشار گازهای گلخانه‌ای انسانی عمدتاً ناشی از سوزاندن سوخت‌های فسیلی باعث ایجاد شش رویداد سفید شدن انبوه در امتداد صخره در سال‌های 1998، 2002، 2016، 2017، 2020 و 2022 شد.

سفید شدن تابستان گذشته که 91 درصد از تمام صخره‌های صخره‌ای را تحت تأثیر قرار داد، پس از ثبت دمای اقیانوس‌ها بر روی صخره در دسامبر رخ داد.

اما طبق داده‌های Noaa، در حال حاضر گرمای انباشته‌شده بر روی صخره‌های شمال نسبت به زمان مشابه در سال گذشته وجود دارد.

پیش‌بینی فعلی نوآ حاکی از آن است که تا اواخر ژانویه بخش‌های بزرگی از صخره‌های شمالی احتمالاً شاهد سفید شدن قابل توجهی خواهند بود و در هفته‌های بعد، برخی مناطق می‌توانند گرمای کافی برای مرگ مرجان‌ها را ببینند.

پیش‌بینی‌های اداره هواشناسی برای دمای سطح دریا نیز نشان می‌دهد که گرما در ماه‌های دسامبر و ژانویه روی صخره‌ها انباشته شده است.

مشاهدات دمای فعلی در بخش های مرکزی و شمالی صخره را در حدود 2 درجه سانتیگراد بالاتر از میانگین نشان می دهد.

اگر درجه حرارت شدید نباشد، مرجان ها می توانند پس از سفید شدن بهبود یابند. دانشمندان در سال‌های اخیر شاهد افزایش میزان مرجان‌ها بر فراز صخره‌ها بوده‌اند – مرجان‌هایی که به‌سرعت رشد می‌کنند و کارشناسان می‌گویند حساس‌ترین آنها به سفید شدن نیز هستند.

دکتر دیوید واخنفلد، دانشمند ارشد GBRMPA، گفت که این مقام در حال بررسی پیش‌بینی‌های نوآ و دفتر است «برای درک آنچه ممکن است در تابستان امسال رخ دهد».

او گفت که شرایط منتهی به تابستان امسال نگران کننده است، اما گفت: «شرایط آب و هوای محلی به شدت بر دمای سطح دریا در طول تابستان تأثیر می گذارد – به عنوان مثال، اگر باران یا شرایط ابری وجود داشته باشد. دمای هوا نیز در فوریه به بالاترین حد خود می رسد.

“در حال حاضر، خیلی زود است که بگوییم تابستان امسال چه معنایی برای صخره‌ها خواهد داشت، اگرچه انتظار می‌رود رویداد فعلی لانینیا باعث افزایش بارندگی در امتداد ساحل شرقی و شمال شرقی شود.”

وی گفت که این مقام از رصدهای ماهواره ای، هوایی و درون آب برای نظارت بر شرایط و پیش بینی استفاده خواهد کرد.

پروفسور Ove Hoegh-Guldberg، دانشمند پیشگام سفید کننده مرجان در دانشگاه کوئینزلند، گفت: “این در مورد افزایش مداوم اما سریع دمای اقیانوس ها است و این بسیار نگران کننده است. این [heat stress] چند هفته زودتر از حد معمول اتفاق می افتد – در گذشته در ژانویه بوده است. مجبور شدم ساعتم را چک کنم.

این واقعیت که احتمالاً گرم ترین نوامبر ثبت شده است [over the reef] و با توجه به آنچه که ما در مورد استرس گرمایی در مرجان ها می دانیم، این خبر خوبی نیست.

این خبر از خبرگزاری های بین المللی معتبر گردآوری شده است و سایت اخبار روز ایران و جهان آبان نیوز صرفا نمایش دهنده است. آبان نیوز در راستای موازین و قوانین جمهوری اسلامی ایران فعالیت میکند لذا چنانچه این خبر را شایسته ویرایش و یا حذف میدانید، در صفحه تماس با ما گزارش کنید.

منبع

درباره ی aban_admin

مطلب پیشنهادی

پزشک بلفاست، مایکل وات، 45 درصد موارد را اشتباه تشخیص داده است، بررسی مرگ و میر نشان می دهد | ایرلند شمالی

به گزارش دپارتمان اخبار بین المللی پایگاه خبری آبان نیوز ، بررسی سوابق بالینی 44 بیمار …