تهدید چین در انتخابات محلی تایوان در حالی که رای دهندگان آینده جزیره را می سنجید | تایوان

به گزارش دپارتمان اخبار بین المللی پایگاه خبری آبان نیوز ،

بعد از ظهر یکشنبه 150000 نفر در مقابل شهرداری تایپه تجمع کردند. موتورسیکلت‌های هارلی، شناورهای غول‌پیکر، بالن‌ها و طلسم‌ها، رژه را به سمت موسیقی متن ممنوعه‌ای در چین هدایت کردند. به نظر می رسید یک کنسرت باشد، اما در این روز کار اصلی یک سیاستمدار بود.

جمعیت برای حمایت از نامزد شهرداری تایپه، چن شیچونگ، وزیر سابق بهداشت و حزب حاکم دموکراتیک مترقی (DPP) آنجا بودند.

هواداران با هیجان پرچم ها را به اهتزاز درآوردند و فریاد زدند “در انتخابات پیروز شوید!”. یکی از رقبای اصلی چن برای این کرسی که پله ای برای رسیدن به ریاست جمهوری محسوب می شود، چیانگ وان آن است.

چیانگ ادعا می‌کند که نوه چیانگ کای‌شک، رهبر ملی‌گرای کومینتانگ (KMT) است که پس از فرار از چین در پایان جنگ داخلی، دیکتاتوری دهه‌ها در تایوان را اداره کرد. نظرسنجی ها نشان می دهد که رقابت تنگاتنگ است.

این رویداد پر جنب و جوش تنها یکی از راهپیمایی های “هفته طلایی” در آستانه انتخابات محلی تایوان در روز شنبه بود. انتظار می‌رود میلیون‌ها نفر برای رای دادن به رهبران جدید از سطح شهرستان گرفته تا نمایندگان روستاها به شهرهای خود سفر کنند.

انتخاباتی که هر چهار سال یک بار برگزار می‌شود و برخی آن را «دوره میان‌دوره‌ای تایوان» توصیف می‌کنند، آزمونی کلیدی برای حمایت حزب حاکم DPP در آستانه انتخابات ریاست‌جمهوری در سال 2024 است و ادعاهای چین در مورد جزیره به مرکزیت مبارزات انتخاباتی تبدیل شده است.

این انتخابات اولین رای ملی پس از تشدید تنش نظامی گسترده چین به سمت تایوان خواهد بود که آن را به عنوان سرزمین خود می‌داند و قول داده است در صورت لزوم با زور آن را تصاحب کند.

پکن در کانون توجه

انتخابات محلی همواره بر موضوعات داخلی مانند رفاه اجتماعی، مسکن و انرژی متمرکز بوده است. با این حال، رئیس جمهور تسای اینگ ون و مقامات ارشد دولتی از رای دهندگان خواسته اند تا از این انتخابات برای ایستادگی در برابر پکن استفاده کنند و به جهان نشان دهند که دموکراسی تایوان تسلیم تهدیدها نخواهد شد.

حزب KMT، حزب اصلی مخالف، به طور سنتی طرفدار روابط نزدیکتر با پکن دیده می شود. در حالی که به شدت طرفدار چین را تکذیب می کند، اما عمدتاً از تبلیغات در مورد موضوعات مربوط به چین اجتناب کرده و بر موضوعات داخلی تمرکز کرده است.

سو تسنگ چانگ، نخست‌وزیر تایوان، اخیراً در مصاحبه‌ای گفت: «تمام جهان نظاره‌گر این است که آیا مردم تایوان یک حزب سیاسی طرفدار چین را انتخاب می‌کنند یا حزبی که از دموکراسی دفاع می‌کند و از حاکمیت و استقلال تایوان حمایت می‌کند».

نامزد حزب دموکراتیک خلق برای شهردار شهر تایپه چن شیچونگ با حامیان خود در یک رویداد تبلیغاتی ملاقات می کند.
نامزد حزب دموکراتیک خلق برای شهردار شهر تایپه چن شیچونگ با حامیان خود در یک رویداد تبلیغاتی ملاقات می کند. عکس: Nicolas Datiche/SIPA/REX/Shutterstock

همه نامزدهای حزب استقلال، از جمله چن، تعهدی مبنی بر «عدم تسلیم» به چین امضا کرده اند.

اما تحلیلگران می‌گویند تمرکز بر تنش‌های میان تنگه‌ای، که مشارکت رای‌دهندگان را افزایش داد و به تسای کمک کرد تا ریاست‌جمهوری‌های متوالی را به دست آورد، با مردمی که بیشتر بر عملکرد داخلی دولت متمرکز هستند ارتباط برقرار نمی‌کند.

ون تی سونگ، دانشمند علوم سیاسی در دانشگاه ملی استرالیا، گفت: «این انتخابات نشان خواهد داد که آیا تهدید DPP چین در طول زمان با کاهش بازدهی نهایی مواجه است یا خیر.

سونگ گفت: «تاکنون در رسانه‌های تایوانی تا حد زیادی با بی‌تفاوتی مواجه شده است، زیرا به نظر می‌رسد که بقای تایوان را با انتخابات در سطح شهر مرتبط کند.»

مسائل محلی مهم است

نظرسنجی‌های اخیر نشان می‌دهد که انتظار می‌رود حزب مخالف KMT در رقابت‌های محلی بیشتر از DPP پیروز شود.

جرمی هوای چه چیانگ، تحلیلگر مستقر در تایپه، گفت: «اینطور نیست که KMT حمایت بیشتری را به دست آورد، اما مدیران فعلی KMT در برخی شهرها در میان رای دهندگان خود محبوبیت دارند.

چیانگ گفت: «آنها همچنین تمایل دارند بیشتر در مورد مسائل محلی به جای روابط تایوان و چین کارزار کنند.

KMT قول “عدم تسلیم” را به سخره گرفته است و تنها دو نامزد آن را امضا کرده اند.

شن یو-چونگ، استاد علوم سیاسی در دانشگاه تونگهای تایوان، گفت: «ارتباط مستقیم کمی بین روابط بین تنگه‌ای و انتخابات محلی تایوان وجود دارد.

شن گفت که پیروزی KMT لزوماً سیاست ها را به نفع پکن تغییر نمی دهد.

رای روز شنبه همچنین شامل یک همه پرسی در مورد اصلاحیه پیشنهادی قانون اساسی با هدف کاهش سن رای دادن از 20 به 18 سال برای اولین بار است. این پیشنهاد خشم پکن را برانگیخته است. جوانان در تایوان به طور فزاینده ای طرفدار استقلال و مشتاق دموکراسی هستند و بسیاری برای کرسی های محلی نامزد می شوند.

از آنجایی که کسانی که روز شنبه انتخاب می‌شوند در توسعه سیاست خارجی شرکت نخواهند کرد، به نظر می‌رسد تصمیم DPP برای کمپین علیه چین یک سیاست ناب باشد. اما به نظر می رسد برخی از رای دهندگان با این استراتژی متقاعد شده اند.

یکی از رای دهندگان، نینی چانگ، گفت که مسائل محلی با مسائل بزرگتر گره خورده است.

کرسی‌ها و عملکرد این افراد بر عملکرد و تصمیم‌گیری مجلس، روابط بین تایوان و جهان نیز تأثیر می‌گذارد. [not only China] و روابط بین تنگه

“روابط بین تنگه‌ای اکنون متشنج است… اگر کسی را انتخاب کنیم که عقاید سیاسی نداشته باشد یا طرفدار یک کشور، دو سیستم باشد، چین زودتر متحد شده است.”

این خبر از خبرگزاری های بین المللی معتبر گردآوری شده است و سایت اخبار روز ایران و جهان آبان نیوز صرفا نمایش دهنده است. آبان نیوز در راستای موازین و قوانین جمهوری اسلامی ایران فعالیت میکند لذا چنانچه این خبر را شایسته ویرایش و یا حذف میدانید، در صفحه تماس با ما گزارش کنید.

منبع

درباره ی aban_admin

مطلب پیشنهادی

روترهام: تحقیقات پس از آن که خانواده گفتند پسر 5 ساله پس از اینکه بیمارستان او را دور کرد درگذشت | یورکشایر

به گزارش دپارتمان اخبار بین المللی پایگاه خبری آبان نیوز ، یک مرکز درمانی در یورکشایر …