دیدگاه گاردین در مورد سرمایه داری دوستانه: فساد اخلاقی پارلمان را زیر پا می گذارد | سرمقاله

به گزارش دپارتمان اخبار اقتصادی پایگاه خبری آبان نیوز ،

سیسرمایه داری رونی در مجلس اعیان برای بریتانیا ظاهر خوبی نیست. با این حال، در طول بحران کووید، به نظر می رسد که یک مورد قوی وجود دارد که دسترسی سیاسی به افراد ممتاز اجازه می دهد تا مقدار زیادی ثروت از دولت استخراج کنند. روز چهارشنبه، آبان نیوز شواهد شگفت انگیزی را برای کسانی که مایل به پیگیری این استدلال بودند ارائه کرد. این نشان می‌دهد که میشل مون، همتای محافظه‌کاران، همسرش داگلاس بارومن، و فرزندانش مخفیانه 65 میلیون پوند از سود PPE Medpro دریافت کردند، شرکتی که پس از توصیه او به وزرا، قراردادهای بزرگ دولتی در طول همه‌گیری اعطا شد. اگر بتوان سرمایه داری را در شرایط اضطراری ملی به این راحتی به نفع خودی های مرتبط تقلب کرد، پس کشور دچار مشکل می شود.

دولت با ایجاد یک «خط VIP» که تامین‌کنندگانی که توسط سیاستمداران یا مقامات توصیه می‌شد، سریعاً به آن‌ها می‌رفتند، چنین معامله‌های مشکوکی را تقویت کرد. کسب و کار PPE Medpro پس از تماس لیدی مون با وزیران مایکل گوو و لرد اگنیو برای ارائه کمک در ماه مه 2020 به خط VIP ارجاع شد. چند هفته بعد، دولت قرارداد پرداخت 203 میلیون پوند به شرکت برای تجهیزات حفاظتی برای NHS. دادگاه بعداً گفت که خط VIP غیرقانونی است. شاید بدتر از آن، بی اثر بود. دولت اکنون بر سر میلیون‌ها روپوش جراحی عرضه شده توسط PPE Medpro که به گفته آن‌ها قابل استفاده نیستند، اختلاف دارد. PPE Medpro اصرار دارد که محصولاتش بازرسی را پشت سر گذاشته اند.

لیدی مون در سال 2015 توسط دیوید کامرون به عنوان یک همتای مادام العمر منصوب شد. با توجه به حمایت قبلی او از حزب کارگر، ورود او به نیمکت محافظه‌کاران باعث افزایش ابروها شد. دیگران اعتبار تجاری او را زیر سوال بردند، زیرا کسب و کار لباس زیر زنانه او ضرر کرده بود (در سال 2018 از بین رفت). اما همتای محافظه‌کار منصرف نشد و جواهرات را در یک کانال خرید خانگی فروخت و خود را به عنوان یک متخصص ارزهای دیجیتال معرفی کرد. موفقیت چشمگیر لیدی مون اخیراً به سختی از دست رفته است، با سبک زندگی مجلل قایق سواری مجلل، مجموعه املاک در حال گسترش، ماه عسل در اقیانوس هند و عروسی در Hello! مجله با این حال، همتای خود انکار می کند که با سود بردن از شرکتی که برای اعطای قراردادهای دولتی به او لابی کرده بود، به طرز خارق العاده ای ثروتمند شده است.

لیدی مون پس از متهم شدن به عدم اعلام علاقه به PPE Medpro توسط کمیسر لردها برای استانداردها مورد بررسی قرار می گیرد. این شرکت ظاهراً به دلیل مالیات پرداخت نشده توسط HM Revenue و گمرک نیز تحت تعقیب است. می‌گوید که در صورت بدهکاری، «به طور کامل پرداخت خواهد کرد». املاک خانواده Mone توسط آژانس جنایی ملی مورد حمله قرار گرفته است، که در حال بررسی کلاهبرداری احتمالی مربوط به این شرکت است. اداره حسابرسی ملی فکر می کرد که 1.4 میلیارد پوند هزینه از طریق خط VIP “در خطر” عدم دستیابی به ارزش پول است.

کل قسمت بوی تحقیر دولت می دهد. همتایان نباید فقط وسیله ای برای رسیدن به اهداف شخصی – یا ایدئولوژیک – باشند. همچنین نباید در ازای حمایت مالی از احزاب سیاسی، آنها را به تجار ثروتمند واگذار کرد. لردها بی‌احتیاطی متورم شده‌اند و اکنون بیش از 800 همتا دارند. افشاگری‌ها حاکی از آن است که سر کیر استارمر به عنوان بخشی از طرح‌هایی برای «بازگرداندن اعتماد به سیاست»، مجلس علیا را لغو کرده و یک مجلس منتخب جدید را جایگزین آن خواهد کرد. بسیاری از همتایان با بررسی و اصلاح قوانینی که اغلب با عجله از طریق عوام انجام شده است، نقش ارزشمندی را ایفا می کنند. با این حال، افشاگری‌ها در مورد لیدی مون نشان می‌دهد که مجلس اعلا و نهادهای دولتی بریتانیا تا چه حد تحت فشار حاکمیت سیاسی کنونی قرار گرفته‌اند. فساد اخلاقی در قلب پارلمان بریتانیا یک علامت بیمارگونه برای خود لیبرال دموکراسی است.

این خبر از خبرگزاری های بین المللی معتبر گردآوری شده است و سایت اخبار امروز آبان نیوز صرفا نمایش دهنده است. آبان نیوز در راستای موازین و قوانین جمهوری اسلامی ایران فعالیت میکند لذا چنانچه این خبر را شایسته ویرایش و یا حذف میدانید، در صفحه تماس با ما گزارش کنید.

منبع

درباره ی aban_admin

مطلب پیشنهادی

کیلیان امباپه با پیروزی مقابل دانمارک فرانسه را راهی مرحله یک هشتم نهایی کرد | جام جهانی 2022

به گزارش دپارتمان اخبار ورزشی پایگاه خبری آبان نیوز ، نمایشی از قدرت فرانسه، حتی اگر …