کی‌روش ایران به رسانه‌ها می‌گوید: چرا از ساوت‌گیت در مورد افغانستان نمی‌پرسید؟ | ایران

به گزارش دپارتمان اخبار ورزشی پایگاه خبری آبان نیوز ،

کارلوس کی روش، سرمربی تیم ملی ایران، در پایان یک کنفرانس رسانه ای پس از اینکه بار دیگر در دیدار با ولز بر گفتمان مسلط شد، در پایان یک کنفرانس رسانه ای با یک روزنامه نگار مواجه شد. در یک تبادل انیمیشن، کی‌روش به همتایانش پیشنهاد کرد که باید با سؤالات مشابهی روبرو شوند و در اقدامی خارق‌العاده از شیما خلیل، روزنامه‌نگار بی‌بی‌سی پرسید که چرا گرت ساوت‌گیت، سرمربی تیم ملی انگلیس، از سؤالات درباره جنگ در افغانستان در امان است.

کی‌روش در جریان کنفرانس مطبوعاتی اهمیت آزادی مطبوعات را تکرار کرد، اما روشن کرد که احساس می‌کند زمان آن رسیده است که از مدیران دیگر در مورد مسائل گسترده‌تر در جهان سؤال شود و گفت: «عجیب است» که رقبای او از چنین سؤالاتی اجتناب می‌کنند. پس از آن، او خبرنگار بی‌بی‌سی را قبل از بیرون راندن از اتاق به سرکار برد. چرا از مربیان دیگر نمی‌پرسید؟ کی روش گفت. چرا از ساوت گیت نمی‌پرسید: «در مورد انگلیس و ایالات متحده که افغانستان و همه زنان را تنها گذاشتند، چه فکر می‌کنید؟»

راهنمای سریع

قطر: فراتر از فوتبال

نمایش دهید

این جام جهانی است که شبیه هیچ جام جهانی دیگری نیست. در 12 سال گذشته آبان نیوز درباره مسائل مربوط به قطر 2022، از فساد و نقض حقوق بشر گرفته تا رفتار با کارگران مهاجر و قوانین تبعیض آمیز، گزارش داده است. بهترین‌های روزنامه‌نگاری ما در صفحه اصلی قطر: فراتر از فوتبال برای کسانی که می‌خواهند عمیق‌تر به مسائل فراتر از زمین بازی بروند جمع‌آوری شده است.

گزارش آبان نیوز بسیار فراتر از آن چیزی است که در زمین اتفاق می افتد. امروز از روزنامه نگاری تحقیقی ما حمایت کنید.

از بازخورد شما متشکرم.

کی روش از اینکه خلیل از مهدی طارمی مهاجم تیم ملی ایران پرسید آیا پیامی برای معترضان پس از مرگ مهسا امینی 22 ساله در بازداشتگاه پلیس در شهریورماه به دولت خود دارد یا خیر، ناراضی بود؟ بازیکنان ایران پیش از شکست 6-2 روز دوشنبه مقابل انگلیس در حمایت آشکار از معترضان، سرود ملی خود را نخواندند.

خلیل از طارمی پرسید: هوادارانت اینجا بودند و تو را تشویق کردند، هوادارانت به خانه برگشتند و تو را تشویق کردند، مردم هم در خیابان هستند، پیام شما برای معترضان در خیابان در ایران چیست؟

طارمی گفت که تیم ایران برای خواندن سرود تحت هیچ فشاری قرار نگرفته است که اگر قبل از بازی مقابل ولز در روز جمعه و آمریکا در روز سه شنبه ساکت بمانند، ممکن است با انتقام‌جویی مواجه شوند. طارمی بعداً افزود: من نمی‌توانم چیزی را تغییر دهم، هزاران نفر دیگر مثل من نمی‌توانند چیزی را تغییر دهند.

پیش از این از کی‌روش پرسیده شد که آیا این عادلانه است که رسانه‌های غربی و روزنامه‌نگاران آنها به پرسش‌های سیاسی از فوتبالیست‌های ایرانی ادامه دهند؟ این مرد 69 ساله پاسخ داد: «آنها حق دارند، مطبوعات حق دارند سؤالاتی را که می فهمند سؤالات درستی باشند. ما حق داریم جواب درست بدهیم. این فقط یک موضوع است که ما به یکدیگر احترام می گذاریم.

“برای ما هیچ مشکلی با سوال شما وجود ندارد، هر چه که باشد. مهم این است که اگر ما به هر چیزی که می خواهیم پاسخ دهیم، شما نیز باید به آن احترام بگذارید… اشکالی ندارد که مطبوعات بین المللی سؤالاتی را که می خواهند مطرح کنند. این آزادی مطبوعات است و ما آزادی پاسخگویی داریم.»

کی‌روش که تایید کرد علیرضا بیرانوند دروازه‌بان به دلیل پروتکل‌های ضربه مغزی حضور نخواهد داشت، گفت که بازیکنانش به شدت به دنبال تمرکز روی فوتبال هستند. او گفت: «اجازه دهید آنها بازی را انجام دهند. “این کاری است که آنها می خواهند انجام دهند. برای مردم ایران بازی کنید. بازیکنان دشمن هواداران نیستند. برای اینکه آنها را به تنها افرادی تبدیل کنید که باید در مورد مشکلات انسان در سراسر جهان به شما پاسخ دهند، می توانید در مورد آن قضاوت کنید. به نظر من عادلانه نیست فکر می‌کنم وقت آن رسیده است که از مربیان و بازیکنان دیگر درباره مسائل دیگر دنیا بپرسیم و فکر می‌کنم مسائل دیگری در دنیا وجود دارد.»

تا آنجا که به فوتبال مربوط می شد، کی روش بارها از هواداران ولز به عنوان دیوار قرمز یاد می کرد و فضایی را که آنها ایجاد می کنند شبیه به یک «پارتی یا نمایش فوتبال» توصیف می کرد و او از گرت بیل که قرار است همه چیز ولز را بشکند ستایش کرد. رکورد حضور مردان در یکصد و دهمین بازی ملی خود مقابل ایران. کی روش اعتراف کرد که سر الکس فرگوسن زمانی که این زوج در منچستریونایتد با هم کار می کردند، سعی در جذب بیل داشت.

گرت بیل در جریان تمرین روز پنجشنبه.
گرت بیل در جریان تمرین روز پنجشنبه. عکس: جاناتان بردی / پی

کی روش در مورد اینکه او یکی از بهترین هاست و در این لحظه نه تنها بازیکن برتر تیم است، بلکه شخصیت، رهبر داخل زمین از نظر ثبات تیم و مدیریت سرعت بازی است. کاپیتان ولز او بازیکن بسیار باهوشی است. با وجود اینکه یکی از بازیکنان آن روزها بود، فرصت کار با او را نداشتم [at Manchester United] ما سعی کردیم وارد شویم. او تصویر یک تیم است.”

بیل که اولین بازی خود را برای تیم بزرگسالان ولز در سن 16 سالگی مقابل ترینیداد و توباگو در سال 2006 انجام داد، یک ضربه پنالتی دقیقه 82 را به ثمر رساند تا در بازی اول گروه خود در روز دوشنبه مقابل آمریکا یک امتیاز کسب کند، اما می‌داند که پیروزی مقابل ایران برای داشتن یک شانس حیاتی است. بیل گفت: «در سطح شخصی، این یک موفقیت شگفت‌انگیز است، یک افتخار است که بارها نماینده کشورم باشم، اما مهم‌تر این است که اگر بتوانیم پیروزی را کسب کنیم و آن را خاص‌تر کنیم.» . ما فقط به بازی انگلیس نگاه نمی‌کنیم و فکر نمی‌کنیم که فقط به این دلیل که انگلیس آنها را 6-2 شکست داد، یک دور زدن خواهد بود، بلکه در این بازی غرق نمی‌شویم. بازی سختی خواهد بود.”

بیل گفت امیدوار است دانش آموزان مدرسه ای در ولز بتوانند بازی آنها را برای “درس کوتاه تاریخ” تماشا کنند. این بازیکن 33 ساله با لبخند گفت: “از آنجایی که در ولز ساعت 10 صبح شروع می شود، اگر من یکی از معلمان بودم، به آنها اجازه می دادم بازی را تماشا کنند.”

گرت بیل.

“امیدوارم آنها انجام دهند. این یک لحظه تاریخی در ولز است، حضور ما در جام جهانی. برخی از والدین بچه‌هایی که من می‌شناسم همگی می‌خواهند بازی را تماشا کنند اما نمی‌خواهند آنها را از مدرسه دور کنند، بنابراین فکر می‌کنم بسیاری از مدارس این بازی را برای آن‌ها برگزار می‌کنند تا ما را تشویق کنند و از ما حمایت کنند. این یک درس کوچک تاریخ است، و امیدوارم فرصت خوبی برای همه آنها باشد.»

راهنمای سریع

ترکیب احتمالی ولز و ایران

نمایش دهید

ولز (3-4-3): هنسی; مفام، رودون، بی دیویس; سی رابرتز، رمزی، آمپادو، ان ویلیامز; بیل، مور، جیمز

ایران (5-4-1): ح حسینی; محرمی، پورعلیگنجی، چشمی، م حسینی، محمدی; جهانبخش، نوراللهی، کریمی، قلی زاده; طارمی

از بازخورد شما متشکرم.

این خبر از خبرگزاری های بین المللی معتبر گردآوری شده است و سایت اخبار امروز آبان نیوز صرفا نمایش دهنده است. آبان نیوز در راستای موازین و قوانین جمهوری اسلامی ایران فعالیت میکند لذا چنانچه این خبر را شایسته ویرایش و یا حذف میدانید، در صفحه تماس با ما گزارش کنید.

منبع

درباره ی aban_admin

مطلب پیشنهادی

هزینه های وام مسکن بلندمرتبه شاهد افزایش اجاره بها در سراسر بریتانیا است | نرخ بهره

به گزارش دپارتمان اخبار اقتصادی پایگاه خبری آبان نیوز ، این حکایت از دو بازار است: …