بحران پناهندگی در بلژیک: نشانه شکست سیاست های مهاجرت اروپا؟

به گزارش دپارتمان اخبار جهان پایگاه خبری آبان نیوز ،

صدها نفر که از افغانستان، آفریقا، خاورمیانه می آیند، هر روز صبح به درب دفتر پناهندگان در بروکسل می کوبند تا در بلژیک پناهندگی بگیرند.

مرکز ثبت نام فداسیل که به درخواست های پناهندگی رسیدگی می کند، غرق شده است، دیگر نمی تواند با آن مقابله کند. سازمان های بشردوستانه زنگ خطر را به صدا در می آورند.

هلن اسلمن، هماهنگ کننده Vluchtelingenwerk Vlaanderen، می گوید: “می بینید، افرادی که در اینجا می خوابند اغلب افرادی هستند که دیروز و روز قبل سعی کردند وارد شوند، اما نتوانستند.” آنها باید فردا یا پس فردا برگردند. در ضمن در بلژیک هیچ حقی ندارند، وضعیتی ندارند، مقیم قانونی نیستند. حتی افرادی که قبلا درخواست داده اند نیز به پناهگاه ها دسترسی ندارند. مخصوصاً مردان مجرد.”

محمد ماهانی یک پناهجوی فلسطینی می گوید: «ما در وضعیت روانی سختی قرار داریم. ما چهار ماه است که در بلژیک بودیم و به ما مسکن یا سیم کارت ندادند. ما در این سرمای سرد زندگی می کنیم. ما مهاجرت کردیم تا آینده خود را بسازیم، اما آنچه را که در کشورمان دیدیم، اکنون در اینجا می بینیم.”

وضعیت سلامتی نگران کننده

چند متر دورتر از مرکز درخواست پناهندگی، انجمن پزشکان بدون مرز، کلینیک های سیار را راه اندازی کرده است که در مناطق جنگی از آنها استفاده می کند.

دیوید ووگل، افسر حمایت از پزشکان بدون مرز، می‌گوید: «وضعیت سلامتی کاملاً نگران‌کننده است.» یک اپیدمی گال وجود دارد که کنترل آن در بروکسل دشوار است، زیرا مردم، بدون محل اقامت، عصرها به چمباتمه خود برمی‌گردند. ، یا به خیابان. همچنین 17 مورد مشکوک به دیفتری داشتیم که 3 مورد آن توسط آزمایشگاه ها تایید شد. وخامت بسیار قابل توجهی در سلامت روان این مردم وجود دارد. با قرار گرفتن طولانی مدت در خیابان، در بالای سفرهای سخت مهاجرت، با خشونت و محرومیت. و بنابراین، ما واقعاً شاهد یک وخامت در این زمینه هستیم که بسیار نگران کننده است.”

هنگام صرف غذا، صف‌هایی در اطراف به اصطلاح Humanitarian Hub تشکیل می‌شود، یک مرکز کمک‌رسانی که توسط سازمان‌های غیردولتی و جمعی از شهروندان مدیریت می‌شود، در بخشی دیگر از شهر. یکی از هماهنگ کننده ها می گوید که وضعیت بدتر می شود.

کلوتیلد بادسون، هماهنگ کننده عملیاتی در مرکز بشردوستانه بروکسل، می گوید: «ما به طور متوسط ​​روزانه 1000 تا 1200 وعده غذایی ارائه می کنیم، در مقابل حدود 800 نفر در سال گذشته.

ما خدمات تخصصی مانند معاینات پزشکی، پیگیری های روانی، توزیع لباس و غیره را ارائه می دهیم. پاسخ های متفاوتی از سوی جامعه مدنی و فعالان بشردوستانه وجود دارد، اما این کافی نیست. ما در واقع به دلیل کمبودهای دولت به نیازها پاسخ می دهیم. و این فقط کار نمی کند.”

صدها نفر مجبور شدند بیرون بخوابند

هر روز غروب، امدادگران در سراسر شهر گردش می کنند تا به صدها نفری که مجبور شده اند بیرون بخوابند کمک کنند. این بحران به گونه ای است که حتی پناهندگان اوکراینی که در بلژیک مانند سایر نقاط اروپا از جایگاه ویژه ای برخوردارند، بیشتر و بیشتر می شوند تا در سرما از آنها کنار گذاشته شوند.

مانند این زنان که در Gare du Midi در قلب بروکسل با آنها آشنا می شویم.

Liubov Skvorets یک پناهنده از اوکراین می گوید: “من باید بین مکان های مختلف سفر کنم. برای گذراندن شب ها در پناهگاه های موقت. اما وضعیت در آن پناهگاه ها به گونه ای است که فقط می توان شب را در آنجا سپری کرد. و سپس شما فقط باید وسایل خود را بردارید و به مکان دیگری بروید.

تتیانا ماکوخا، که او نیز به تازگی از اوکراین آمده است، می گوید: «وقتی ثبت نامم را دریافت کردم. «اگرچه مدارکی مبنی بر ابتلای من به سرطان را نشان دادم، آنها به من برای یک شب در خوابگاهی در مرکز شهر پناه دادند. فقط یک شب من یک هفته تمام است که اینجا در ایستگاه مانده‌ام.»

ماگالی پرات از ساموسوسیال بروکسل می‌گوید: «اعدادی که ما از صلیب سرخ دریافت می‌کنیم این است که به طور متوسط، هر روز، صد نفر اوکراینی در ایستگاه میدی به اینجا می‌رسند.» و از 100 نفر، حدود چهل نفر یا پنجاه نفری که واقعاً نیاز به مسکن دارند، که خودشان هیچ راه حلی ندارند. و از این 40 نفر، 20 نفر بسیار آسیب پذیر هستند، کودکان یا زنان باردار، معلولان یا افراد بیمار. اما حالا به چه کسانی گفته می شود که دیگر جای اقامتی باقی نمانده است. و بنابراین مردم به رفتن و بازگشت ادامه می دهند، می روند و دوباره برمی گردند. این روزها اوضاع اینگونه است.”

متقاضیان حمایت بین المللی

امدادگران به دور خود ادامه می دهند، این بار در میان متقاضیان حمایت بین المللی. همانطور که اینجا، پای یکی از مراکز اقامتی آژانس مسئول پناهجویان. تیم های صلیب سرخ بلژیک نیز در زمین حضور دارند.

مورگان سندن از صلیب سرخ بلژیک می‌گوید: «ما دورهای اضافی را راه‌اندازی کرده‌ایم، زیرا نیازهای بیشتری وجود دارد. “ما می بینیم که مردم واقعاً بیشتر از آنچه ما می توانیم به آنها کمک کنیم نیاز دارند. زیرا ما چیز زیادی نمی آوریم، فقط قهوه، چای و کمی غذا.”

خیلی ها روی تشک های روی زمین می خوابند، بدون هیچ محافظی. چادرهای موقت آنها مرتباً توسط پلیس برچیده می شود و گروه ها متفرق می شوند.

در اینجا، مانند هلند، یا در فرانسه و در جنوب اروپا، پناهجویان نیز بهای شکست سیاست مهاجرت اروپا را می پردازند. آنها که توسط برخی از کشورهای اتحادیه اروپا عقب رانده شده اند، در برخی دیگر از مدیریت ناکارآمد درخواست های پناهندگی رنج می برند.

دولت بلژیک محکوم کرد

گروه هایی از مهاجران در ناامیدی ساختمان های خالی را اشغال کرده اند. یک چمباتمه زدن در یک ساختمان عظیم که در عرض چند روز از حدود 200 نفر به بیش از 600 نفر رسید.

ماری دوترپونت نماینده چندین نفر از ساکنان اسکوات است که در معرض خطر اخراج هستند، در جمعی از وکلایی که به طور خستگی ناپذیر برای حمایت بین المللی بسیج می شوند.

او می گوید: «به مدت یک سال، فداسیل و بنابراین از طریق فداسیل، ایالت بلژیک، 7000 بار توسط دادگاه کار محکوم شده است. “چه کسی گفته است که باید به قانون احترام بگذارد و با احکامی که فداسیل از آنها پیروی نکرده است یا با تأخیرهایی که دیگر معنایی ندارد، باید به قانون احترام بگذارد و برای این افراد اسکان دهد. وکلا به دادگاه حقوق بشر اروپا در استراسبورگ مراجعه کردند. به تازگی دستور اقدامات موقت داده و این را تایید کرده و گفته است که باید به قانون احترام گذاشته شود و این افراد باید پناه بگیرند. حرکت دولت!».

نصرالله یک سرباز در افغانستان بود. در زندان بگرام کار می کرد. برخی از اعضای دولت جدید طالبان قبل از به دست گرفتن قدرت در آنجا در بازداشت وی بودند. جان او اکنون در خطر است. درست مانند ژان دو دیو، کشیش بوروندی، و فعال حقوق بشر.

ما بعداً هر دوی آنها را دوباره در کنار سایر همراهان بدشانسی می یابیم که برای شرکت در تظاهراتی که توسط وکلای آنها سازماندهی شده بود، نه چندان دور از دبیرخانه دولتی پناهندگی و مهاجرت، شرکت کردند.

مانون لیبرت، وکیل دادگستری می‌گوید: «پوشیدن لباس‌های وکلا چه فایده‌ای دارد. “از کار روی پرونده‌هایمان، رفتن به دادخواهی، برنده شدن رویه‌ها و تسهیل قضاوت در صورتی که دولت فقط این را زیر پا بگذارد و عمداً زنان، کودکان و مردان را در خیابان رها کند! بنابراین امروز از بلژیک می‌خواهیم به تعهدات بین‌المللی خود عمل کند. “

دبیرخانه دولتی پناهندگی و مهاجرت، و همچنین آژانس مسئول پذیرش پناهندگان، درخواست مصاحبه من را رد کردند.

دولت با استناد به فقدان ابزار، انگشت خود را به فقدان همبستگی اروپا نشان می دهد. استدلال هایی که تظاهرکنندگان می گویند با توجه به شرایط اضطراری غیرقابل دفاع هستند.

این خبر از خبرگزاری های بین المللی معتبر گردآوری شده است و سایت اخبار روز آبان نیوز صرفا نمایش دهنده است. آبان نیوز در راستای موازین و قوانین جمهوری اسلامی ایران فعالیت میکند لذا چنانچه این خبر را شایسته ویرایش و یا حذف میدانید، در صفحه تماس با ما گزارش کنید.

منبع

درباره ی aban_admin

مطلب پیشنهادی

رئیس سازمان جهانی بهداشت گفت: رویکرد سهل‌انگیز به همه‌گیری کووید-19 می‌تواند یک نوع کشنده ایجاد کند

به گزارش دپارتمان اخبار جهان پایگاه خبری آبان نیوز ، رئیس سازمان جهانی بهداشت روز جمعه …