اعتراض ایران: شورای سازمان ملل به بررسی نقض حقوق بشر رای داد | ایران

به گزارش دپارتمان اخبار بین المللی پایگاه خبری آبان نیوز ،

شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد با اکثریت قاطع به راه اندازی یک تحقیق حقیقت یاب در مورد نقض حقوق بشر در ایران رای داده است، جایی که تخمین زده می شود از زمان شروع اعتراضات در 10 هفته پیش، 300 نفر کشته و 14000 نفر دستگیر شده اند.

در یک جلسه ویژه که توسط آلمان در ژنو تشکیل شد، کمیته حقوق بشر با 25 رای موافق در برابر 6 رای موافق به راه اندازی این تحقیق و 15 رای ممتنع داد. این رای به عنوان یک پیروزی قابل توجه برای مدافعان حقوق بشر تلقی می شود، زیرا اکنون مکانیزمی برای ارائه شواهدی در مورد سوء استفاده از سوی دولت وجود دارد که امکان تعقیب قضایی در دادگاه های بین المللی را محتمل تر می کند.

پیش از رای گیری، کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل، ولکر ترک، گفت: «یک بحران حقوق بشری تمام عیار» در ایران در حال وقوع است و از دولت این کشور خواست تا به استفاده نامتناسب از زور علیه معترضان پایان دهد.

سازمان ملل پیش از این هرگز چنین مکانیسم قدرتمندی را در رابطه با ایران ایجاد نکرده بود. قدرت‌های غربی توقیف دارایی‌ها و ممنوعیت سفر را برای ماموران امنیتی فردی پشت سرکوب اعمال کرده‌اند، اما در عمل این تحریم‌ها تاثیر کمی دارند.

این قطعنامه از سازمان ملل می‌خواهد تا تحقیقاتی را برای «جمع‌آوری، تجمیع و تجزیه و تحلیل شواهد مربوط به نقض…» تشکیل دهد و از ایران می‌خواهد «تمام اقدامات لازم را برای جلوگیری از قتل‌های فراقانونی، ناپدید شدن اجباری، خشونت جنسی و جنسیتی، دستگیری‌های خودسرانه و… اتخاذ کند. بازداشت، و شکنجه و سایر رفتارها یا مجازات‌های ظالمانه، غیرانسانی یا تحقیرآمیز، از جمله علیه معترضان مسالمت‌آمیز».

بعید است ایران با این تحقیق همکاری کند. خدیجه کریمی، معاون رئیس جمهور در امور زنان و خانواده، در گفت وگو با شورای حقوق بشر، این تحقیق را شرم آور دانست و کشورهای اروپایی را متهم کرد که اعتبار اخلاقی برای انتقاد از ایران را ندارند زیرا با تحمیل اقدامات غیرانسانی، حقوق زنان ایرانی را تضعیف می کنند. و تحریم های یکجانبه

وی با بیان اینکه «واکنش مغرضانه و عجولانه مقامات غربی در امور داخلی ایران، مجامع مسالمت‌آمیز را به شورش تبدیل کرد»، افزود: «تلویزیون‌های ضد دولتی مستقر در لندن به عنوان تحریک‌کننده نفرت، تحریک شورش و تروریسم عمل می‌کنند». او گفت که دولت نمایش های قوی از حمایت مردمی دریافت کرده و بیش از 50 افسر امنیتی کشته شده اند.

احمد وحیدی، وزیر کشور ایران، در تلاش برای جلوگیری از هرگونه تحقیق بین‌المللی، روز دوشنبه اعلام کرد که در حال تشکیل «کمیته تحقیقاتی برای پیگیری حقوق قربانیان حوادث و آشوب‌های اخیر» است.

گیسو نیا، مدیر پروژه راهبردی دعوای حقوقی در شورای آتلانتیک، در توضیح اهمیت این رای، گفت که این ماموریت حقیقت یاب «فرآیند مستقلی با اثری بین المللی ایجاد خواهد کرد که مأموریت گزارشگر ویژه سازمان ملل در امور انسانی را تقویت خواهد کرد. حقوق در ایران و پر کردن شکافی که وجود دارد زیرا هیچ تحقیقی در دادگاه‌های بین‌المللی و یا تحقیقات ساختاری در حوزه‌های قضایی ملی برای بازجویی از این جنایات وجود ندارد.

ترک جلسه را با بیان اینکه معتقد است 14000 نفر دستگیر شده اند و “صدها دانشجو برای بازجویی احضار، تهدید یا تعلیق شده اند و از ورود به محوطه دانشگاه منع شده اند” آغاز کرد.

وی گفت: فعالان جامعه مدنی از منازل و محل کارشان هدف قرار گرفته و دستگیر شده اند که در میان آنها مدافعان حقوق بشر، روزنامه نگاران و وکلا هستند. معترضان دستگیر شده همچنان از دسترسی به وکیل محروم هستند. بسیاری از آنها با اتهامات امنیت ملی با احکام حبس طولانی مواجه هستند».

تورک گفت که 21 نفر با اتهامات اعدام روبرو هستند و شش نفر قبلاً توسط دادگاه های انقلاب به اعدام محکوم شده اند.

او به رژیم هشدار داد: «روش های قدیمی و ذهنیت قلعه کسانی که قدرت را در دست دارند، به سادگی کار نمی کند. در واقع آنها فقط وضعیت را تشدید می کنند. ما اکنون در یک بحران حقوق بشری کامل هستیم.»

جواد رحمان، گزارشگر ویژه سازمان ملل در امور حقوق بشر در ایران، قوه قضاییه را به سرپوش گذاشتن بر جنایات توسط نیروهای امنیتی متهم کرد و گفت که معافیت ساختاری به الگوهای گسترده کشتار غیرقانونی دامن زده است.

خانواده‌های قربانیان تحت فشار مجبور می‌شوند اظهارات دروغینی بدهند که فرزندانشان خودکشی کرده‌اند. مقامات ایرانی اظهارات نادرستی در مورد مرگ در بازداشتگاه و مرگ معترضان منتشر کردند. آنها سناریوهای نادرست می سازند.»

آنالنا بائربوک، وزیر امور خارجه آلمان که برای سخنرانی حضوری در این نشست به ژنو سفر کرد، گفت که این رای آزمایشی برای شجاعت شورای حقوق بشر است و تاکید کرد که آلمان ایران را متمایز نمی کند. او گفت که از ایران فقط خواسته شده است که به مواد اساسی میثاق بین المللی سازمان ملل در مورد حقوق مدنی و سیاسی که ایران یکی از کشورهای عضو آن است، پایبند باشد.

این تظاهرات با مرگ مهسا امینی، زن 22 ساله کردی آغاز شد که به اتهام داشتن حجاب نامناسب توسط پلیس اخلاق دستگیر شد. مقامات ایرانی گفته اند که تحقیقات آنها نشان می دهد که او به دلایل طبیعی و به دلیل شرایط قبلی فوت کرده است. خانواده او ادعا می کنند که او مورد ضرب و شتم قرار گرفته است.

دو افسر ارشد پلیس از شهر زاهدان در جنوب شرقی این کشور برکنار شده‌اند، اما رویکرد کلی ایران دستگیری و محاکمه هر چه بیشتر معترضان بوده است که اغلب آنها را با وثیقه سنگین می‌بندد.

ایران دارای شورای عالی حقوق بشر در داخل قوه قضائیه ایران است، اما بیشتر کار آن به رد ادعاهای موجود در مجامع بین المللی درباره نقض حقوق بشر در این کشور اختصاص دارد. شورای عالی پیش از این اعلام کرده بود که «اغتشاشات ربطی به مرگ مهسا امینی، حجاب و حقوق زنان ندارد. دشمنان ایران این را دستاویز قرار دادند و با نقشه های مستمر خود به آشوب و آشوب دامن زدند.»

این خبر از خبرگزاری های بین المللی معتبر گردآوری شده است و سایت اخبار روز ایران و جهان آبان نیوز صرفا نمایش دهنده است. آبان نیوز در راستای موازین و قوانین جمهوری اسلامی ایران فعالیت میکند لذا چنانچه این خبر را شایسته ویرایش و یا حذف میدانید، در صفحه تماس با ما گزارش کنید.

منبع

درباره ی aban_admin

مطلب پیشنهادی

بازی های برگشت نیمه نهایی لیگ اروپا و لیگ کنفرانس اروپا – زنده | لیگ اروپا

به گزارش دپارتمان اخبار ورزشی پایگاه خبری آبان نیوز ، اتفاقات کلیدی فقط رویدادهای کلیدی را …