منبع می گوید: استعفای روسیه به کمیته یونسکو اجازه می دهد تا کار خود را از سر بگیرد | یونسکو

به گزارش دپارتمان اخبار بین المللی پایگاه خبری آبان نیوز ،

یک منبع دیپلماتیک گفت که استعفای سفیر روسیه در یونسکو به بن بست گروه کلیدی تحت ریاست او که مسئولیت حفظ اماکن فرهنگی در سراسر جهان را بر عهده دارد، پایان خواهد داد.

کمیته میراث جهانی که مسئول اضافه کردن املاک به فهرست میراث جهانی یونسکو است، ماه ها پس از واکنش بین المللی علیه حمله روسیه به اوکراین قادر به فعالیت نبود.

الکساندر کوزنتسوف، سفیر روسیه روز سه‌شنبه در نامه‌ای به اعضای کمیته که به دست خبرگزاری فرانسه رسیده است، گفت: این افتخار را دارم که پایان مأموریت خود را به عنوان نماینده دائم فدراسیون روسیه در یونسکو به اطلاع شما برسانم.

یک دیپلمات سازمان ملل گفت این استعفا به کمیته این امکان را می دهد که “به سرعت یک رئیس جمهور جدید را منصوب کند” و فعالیت های خود را از سر بگیرد.

موضع روسیه به عنوان رئیس کمیته پس از حمله مسکو به اوکراین در ماه فوریه، اعتراضی را در میان سایر اعضا برانگیخت.

این کمیته قرار بود در ماه ژوئن در شهر کازان روسیه تشکیل جلسه دهد، اما 46 کشور از جمله فرانسه و بریتانیا این مراسم را تحریم کردند. این نشست قرار بود مناظر، بناهای تاریخی و شهرهایی که در فهرست آثار میراثی بدنه قرار دارند، به روز شود.

مقررات یونسکو حکم می‌کند که جایگزین‌ها برای رئیس کمیته مستعفی باید توسط کشوری که به ترتیب حروف الفبا به انگلیسی انتخاب می‌شود.

عربستان سعودی که بعد از روسیه در ردیف بعدی قرار دارد، قرار است در روزهای آینده اعلام کند که آیا ریاست کمیته را بر عهده خواهد گرفت یا خیر.

یونسکو اعلام کرد که در هفته‌های آینده یک نشست فوق‌العاده برای تعیین تاریخ و مکان نشست عادی بعدی که انتظار می‌رود در نیمه اول سال آینده برگزار شود، برگزار خواهد شد.

این خبر از خبرگزاری های بین المللی معتبر گردآوری شده است و سایت اخبار روز ایران و جهان آبان نیوز صرفا نمایش دهنده است. آبان نیوز در راستای موازین و قوانین جمهوری اسلامی ایران فعالیت میکند لذا چنانچه این خبر را شایسته ویرایش و یا حذف میدانید، در صفحه تماس با ما گزارش کنید.

منبع

درباره ی aban_admin

مطلب پیشنهادی

دیکشنری مریام وبستر می گوید که گاز لایت کلمه سال است اخبار آمریکا

به گزارش دپارتمان اخبار بین المللی پایگاه خبری آبان نیوز ، “Gaslighting” – ذهن دستکاری، به …