استیو بیکر می خواهد دوباره درباره توافق برگزیت بر سر ایرلند شمالی مذاکره کند | برگزیت

به گزارش دپارتمان اخبار بین المللی پایگاه خبری آبان نیوز ،

استیو بیکر، وزیر ایرلند شمالی، بازگشایی توافق تجاری برگزیت را که دیوید فراست با اتحادیه اروپا منعقد کرده است، به عنوان ابزاری برای رفع مشکلات ناشی از پروتکل بحث‌برانگیز ایرلند شمالی پیشنهاد می‌کند.

این پیشنهادها در حالی مطرح می شود که ریشی سوناک برای سرکوب شورش در حزب محافظه کار به دلیل پیشنهاداتی که داونینگ استریت در حال بررسی رابطه ای به سبک سوئیس با اتحادیه اروپا برای کاهش موانع تجاری گسترده تر در زمینه مواد غذایی و محصولات کشاورزی بود، انجام شد.

بیکر در یک مقاله محرمانه که در دفتر ایرلند شمالی منتشر می‌شود، راه‌های بالقوه حذف نقش دادگاه دادگستری اروپا در منازعات را بیان می‌کند، چیزی که هم اتحادیه‌گرایان و هم گروه تحقیقات اروپایی بدبین از اروپا خواستار آن هستند.

این پیشنهادها اساساً بازبینی یک بحث توالی است که بریتانیا در سال 2017 از دست داد، در حالی که حزب محافظه کار بر سر ماندن در اتحادیه گمرکی اتحادیه اروپا و بازار واحد در آشفتگی بود.

زمانی که اتحادیه اروپا تعهد لازم را از ترزا می دریافت نکرد، تصمیم گرفت که پروتکل ایرلند شمالی باید در توافقنامه خروج قانونی الزام آور قرار گیرد و نه توافق تجاری.

در مقاله، بیکر پیشنهاد می‌کند که این توالی‌سازی در گذشته معکوس شود تا این ردیف بر سر پروتکل ایرلند شمالی پایان یابد.

او پیشنهاد می کند که توافقنامه تجاری با افزودن یک “فصل همکاری گمرکی” به روز شود و پروتکل تغییر کند تا مکانیزم اختلافی را در بر گیرد که ECJ را شامل نمی شود.

اما کارشناسان می گویند که این می تواند یک چالش غیر قابل حل باشد.

کاترین بارنارد، استاد حقوق اتحادیه اروپا در دانشگاه کمبریج و معاون مدیر بریتانیا در اندیشکده اروپای در حال تغییر، گفت: «همه اینها از نظر تئوری ممکن است، اما اینکه آیا اتحادیه اروپا با آن موافقت خواهد کرد یا خیر، موضوع دیگری است.

او گفت که اتحادیه اروپا “خط بسیار محکمی” اتخاذ کرده است مبنی بر اینکه اگر ایرلند شمالی بخواهد در نیمه راه باقی بماند – با پیروی از قوانین بریتانیا و اتحادیه اروپا در مورد تجارت، ECJ باید در پروتکل نقشی داشته باشد.

کیتی هیوارد، استاد جامعه‌شناسی سیاسی در دانشگاه کوئینز بلفاست، گفت که دیدن مجدد توافقات اتحادیه اروپا که چهار سال مذاکره پرفراز و نشیب را به طول انجامید، دشوار است.

شرایط تجارت بین بریتانیا و اتحادیه اروپا به طور مستقیم بر چالش های ایرلند شمالی پس از برگزیت تأثیر می گذارد، همانطور که بین بریتانیا و ایرلند گرفتار شده است. بنابراین تشخیص اینکه TCA دارای پیامدهایی برای عملکرد پروتکل است، خوش آمدید. با این حال، اگر [vice-president of the European Commission Maroš] شفچوویچ مأموریتی برای بازنویسی توافقنامه خروج برای اصلاح پروتکل ندارد، او مطمئناً مجوزی برای بازنگری TCA نیز ندارد.

اگرچه در هر دو توافق زمینه برای تعدیل با تصمیم متقابل بین شفچوویچ و [UK foreign secretary James] هوشمندانه، ایجاد تغییرات اساسی یا اضافه کردن فصل‌های جدید کافی نیست.»

اما بیکر استدلال کرده است که اگرچه این یک مسیر “باریک و پرشیب” است، اما اراده سیاسی برای یافتن راه حلی برای مسئله برگزیت ایرلند شمالی وجود دارد، با توجه به اینکه رئیس جمهور ایالات متحده، جو بایدن، اتحادیه اروپا، ایرلند و دولت های بریتانیا عزم خود را برای یافتن راه حلی از طریق مذاکره تا بیست و پنجمین سالگرد توافق جمعه خوب بلفاست در آوریل آینده ابراز کردند.

طبق این ترتیبات، مشاغلی که کالاها را از بریتانیای کبیر به ایرلند شمالی ارسال می کنند باید با قوانین و مقررات اتحادیه اروپا در مورد آداب و رسوم و استانداردها مطابقت داشته باشند.

اتحادیه اروپا برای کالاهایی که در ایرلند شمالی باقی می مانند، مانند سوسیس، غذاهای آماده و محصولات باغی از جمله سیب زمینی بذر و درختان برای سوپرمارکت ها، و فروشگاه های باغ و کشاورزی، یک مسیر سریع السیر پیشنهاد کرده است.

بریتانیا خواستار سیستم مشابهی با «خط‌های سبز» برای کامیون‌های مملو از کالا برای ایرلند شمالی و «خط‌های قرمز» برای کسانی است که کالاهایی به مقصد جمهوری ایرلند و اتحادیه اروپا دارند.

Šefčovič اخیراً گفته است که این سیستم چک ها را به چند کامیون در روز کاهش می دهد.

سال گذشته شفچوویچ گفت که یک قرارداد تجاری سوئیسی از شر 80 درصد چک‌ها خلاص می‌شود، زیرا به این معنی است که استانداردهای مواد غذایی و کشاورزی در بریتانیا از نظر قانونی با بریتانیا همسو شده است.

با این حال، سوناک گزارش‌هایی مبنی بر اینکه او اکنون این گزینه را به عنوان یک گزینه در صحنه گسترده‌تر بریتانیا و اتحادیه اروپا در نظر می‌گیرد، در اوایل این هفته عقب نشینی کرد و گفت که داشتن «آزادی نظارتی» برای واگرایی در استانداردهای اتحادیه اروپا یک مزیت کلیدی است و اصرار داشت که این موضوع قربانی نخواهد شد. هر گونه صحبت های آینده

این خبر از خبرگزاری های بین المللی معتبر گردآوری شده است و سایت اخبار روز ایران و جهان آبان نیوز صرفا نمایش دهنده است. آبان نیوز در راستای موازین و قوانین جمهوری اسلامی ایران فعالیت میکند لذا چنانچه این خبر را شایسته ویرایش و یا حذف میدانید، در صفحه تماس با ما گزارش کنید.

منبع

درباره ی aban_admin

مطلب پیشنهادی

شبکه ملی طرح های شروع طرح زمستانی اضطراری را لغو کرد | صنعت انرژی

به گزارش دپارتمان اخبار بین المللی پایگاه خبری آبان نیوز ، اپراتور شبکه برق بریتانیا برنامه‌های …