نقاشی دیواری باستانی گمشده پس از بیش از یک قرن دوباره در شمال پرو کشف شد | پرو

به گزارش دپارتمان اخبار بین المللی پایگاه خبری آبان نیوز ،

تیمی از باستان شناسان دانشجو، نقاشی دیواری رنگارنگ ۱۰۰۰ ساله ای را کشف کردند که خدایی را در محاصره جنگجویان نشان می دهد که آخرین بار یک قرن پیش در شمال پرو دیده شده بود.

این دیوار 30 متری که به عنوان Huaca Pintada شناخته می‌شود، با تصاویری خارق‌العاده که صحنه‌های افسانه‌ای را به تصویر می‌کشد، برای اولین بار در سال 1916 توسط گروهی از مهاجمان مقبره‌های گنج در ایلیمو در نزدیکی شهر چیکلایو پیدا شد.

شکوه کامل این نقاشی دیواری در عکس‌هایی که در آن زمان توسط هانس هاینریش برونینگ، قوم‌نگار آلمانی گرفته شده بود، ثبت شد که کارش مطالعه باستان‌شناسی ویرانه‌ها و بقایای پیش از کلمبیا را در این منطقه تقویت کرد.

اما پس از آن سارقان قبر پس از ممنوعیت غارت یافتن خود، بخشی از دیوار را تخریب کردند و محل دوباره در هاله ای از ابهام فرو رفت.

بیش از یک قرن گذشت تا اینکه یک تیم سوئیسی-پرویی به سرپرستی سام قوامی از دانشگاه فریبورگ تصمیم گرفتند این راز را بپذیرند و نقاشی دیواری گمشده را که در زیر درختان خرنوب و درختان زیر درخت ناپدید شده بود، دوباره کشف کنند.

سام قوامی از قلم مو برای نشان دادن نقاشی دیواری استفاده می کند.
سام قوامی از قلم مو برای نشان دادن نقاشی دیواری استفاده می کند. عکس: سام قوامی

قوامی 33 ساله در تماس تلفنی با آبان نیوز از شمال پرو به آبان نیوز گفت: «وقتی به سایت دسترسی پیدا کردیم، آرامش بزرگی بود. وی توضیح داد که یکی از چالش های اصلی دسترسی به سایتی است که در زمین شخصی قرار دارد. دو سال طول کشید تا خانواده مالک زمین به شدت محافظت کننده را متقاعد کرد که به آنها اجازه حفاری بدهند.

این باستان شناس سوئیسی و حدود 18 دانشجوی پرویی در سال 2019 کاوش های خود را به لطف کمک مالی بنیاد ملی علوم سوئیس آغاز کردند. پس از وقفه در سال 2020 به دلیل همه‌گیری کووید-19، آنها توانستند در سال 2021 به کار خود ادامه دهند و در نوامبر سال جاری کار را تکمیل کنند.

جزئیاتی از نقاشی دیواری
جزئیاتی از نقاشی دیواری عکس: سام قوامی

قوامی گفت: اولین باری که دیوار عظیم را دیدیم فقط با خراشیدن شن بود. می‌توانستیم ببینیم که دیوارها حفاری نشده بودند.» در دو ماه پایانی حفاری، تیم نقاشی‌های دیواری را که در زمان برونینگ گم شده بودند، و همچنین پانل‌های جدیدی به طول 11 تا 12 متر را که توسط غارت‌کنندگان کشف نشده بود، دوباره کشف کردند.

قوامی گفت: «این کار خیلی زیاد بود. زمانی که درختان آن را پوشانده بودند، هیچکس نمی توانست آثار تاریخی آن را ببیند.

او افزود: «وقتی که پاک شد، مردم شروع به دیدن آن به شیوه‌ای جدید می‌کنند.

باستان شناسان بر این باورند که قدمت این نقاشی دیواری به فرهنگ لامبایک در قرن نهم پس از میلاد برمی گردد. در تپه ای هرمی در دره لا لچه در نزدیکی مکان دیگری به نام توکومه در منطقه لامبایک دفن شد.

لوئیس جیمی کاستیلو، استاد باستان شناسی در دانشگاه پاپی کاتولیک پرو گفت: «این هیجان انگیزترین و مهم ترین یافته سال های اخیر است. نقاشی های دیواری Huaca Pintada که مدت ها گم شده بود پس از بیش از 100 سال بازیابی شدند.

محل حفاری در زمین خصوصی در نزدیکی شهر چیکلایو.
محل حفاری در زمین خصوصی در نزدیکی شهر چیکلایو. عکس: سام قوامی

کاستیو گفت: «تصویرها ترکیبی از نماد نگاری موچیکا و لامبایک است. تمدن موچیکا بین سال‌های 100 و 700 میلادی در منطقه شکوفا شد.

او افزود: «آنها به ما فرصتی منحصر به فرد می دهند تا جوامع باستانی شمال پرو، خدایان و اسطوره های آنها را بررسی کنیم.

در حال حاضر، سایت برای حفظ آن پوشانده شده است، اما قوامی – که در حال نوشتن تز دکترای خود در مورد تغییرات اجتماعی-فرهنگی رخ داده در لامبایک در زمان ساخت نقاشی دیواری است – مایل است که به شکوه سابق خود بازگردد و در نهایت برای عموم باز شد.

این خبر از خبرگزاری های بین المللی معتبر گردآوری شده است و سایت اخبار روز ایران و جهان آبان نیوز صرفا نمایش دهنده است. آبان نیوز در راستای موازین و قوانین جمهوری اسلامی ایران فعالیت میکند لذا چنانچه این خبر را شایسته ویرایش و یا حذف میدانید، در صفحه تماس با ما گزارش کنید.

منبع

درباره ی aban_admin

مطلب پیشنهادی

فعالان حقوق بشر در اندونزی در حالی که پارلمان رابطه جنسی خارج از ازدواج را ممنوع می کند، دست به اعتراض زدند

به گزارش دپارتمان اخبار جهان پایگاه خبری آبان نیوز ، فعالان حقوق بشر در اندونزی پس …