مقابله آمریکا با ایران در اعتراضات، اوکراین و غنی‌سازی هسته‌ای

به گزارش دپارتمان اخبارسیاسی پایگاه خبری آبان نیوز ،

مقامات اطلاعاتی آمریکا ارزیابی کردند که احیای این توافق در میان محافظه‌کاران ایرانی و سپاه پاسداران انقلاب اسلامی که بخش نظامی برنامه هسته‌ای را اداره می‌کند، به همان اندازه که در میان بسیاری از منتقدان آمریکایی این توافق نامحبوب بود. ایرانی ها به دنبال تعهدی بودند که هرگز به طور یکجانبه از این توافق خارج نشود. و آنها می‌دانستند که به محض ورود مجدد به توافق، بیشتر سوخت هسته‌ای که ایران در واکنش به تصمیم آقای ترامپ جمع‌آوری کرده بود، باید به خارج از کشور ارسال شود.

سپس اعتراضات خیابانی و توافقی با روسیه به وجود آمد که اساساً ایران و بلاروس را در موقعیت کمک به تهاجم روسیه قرار داد.

رابرت مالی: «رژیم مجموعه‌ای از انتخاب‌های مهم را انجام داده است که به طور فزاینده‌ای ارتباط آنها را با مردم خود و با بسیاری از جامعه بین‌المللی قطع می‌کند – از جمله کشورهای اروپایی که بخش اعظم سال‌های ترامپ را به دنبال نجات توافق هسته‌ای بودند. نماینده ویژه وزارت امور خارجه در مذاکرات ایران روز سه شنبه گفت.

آقای مالی معمولاً نسبت به شانس راه حل دیپلماتیک خوشبین تر بوده است، اما دیدگاه او به وضوح تغییر کرده است. او گفت: «ایران به توافق هسته‌ای که در دسترس بود پشت کرد»، و افزود که دولت این کشور «در تعامل» با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی زمانی که خواستار بازدید و داده‌های بیشتر از سایت‌هایی شد که مواد هسته‌ای کشف شده بود، شکست خورد. پس از آن که آژانس قطعنامه‌ای در محکومیت عدم همکاری صادر کرد، ایران برنامه‌های خود را برای تولید جدید هسته‌ای اعلام کرد.

آقای مالی گفت که نتیجه “یک سری چرخه های معیوب” بوده است. سرکوب اعتراضات بیشتری را دامن می زند. اعتراضات باعث سرکوب بیشتر می شود. اتحاد با روسیه تنها ایران را بیشتر منزوی می‌کند و این امر باعث می‌شود به دلیل نداشتن شریک دیگری، این اتحاد را دو چندان کند.»

بزرگترین نگرانی برای اسرائیل و بسیاری در ایالات متحده، اعلام ایران مبنی بر آغاز غنی‌سازی سوخت هسته‌ای تا 60 درصد در داخل فردو، تأسیساتی که در داخل کوه، بر روی یک پایگاه نظامی ساخته بود، پس از حملات سایبری مکرر و حملات فیزیکی به نطنز بود. سایت غنی سازی هسته ای در جریان مذاکرات هسته ای که از سال 2013 تا 2015 ادامه داشت، دولت اوباما تلاش کرد تا سایت فردو را مسدود کند. مذاکره کننده اصلی، وندی شرمن، که اکنون معاون وزیر امور خارجه است، گفت که شکست در انجام این کار یکی از ناامیدی های بزرگتر او بود.

حال سوال این است که آیا دولت جدید جنگ طلب تر که بنیامین نتانیاهو در تلاش است در اسرائیل تشکیل دهد، برای حمله به تاسیساتی که به سختی نابود می شود، جز با بزرگترین بمب های سنگر شکن فشار خواهد آورد؟ هم ایالات متحده و هم اسرائیل برای انجام یک حمله آموزش دیده اند و آقای نتانیاهو در آخرین باری که نخست وزیر بود، نزدیک بود دستور حمله را بدهد.

این خبر از خبرگزاری های بین المللی معتبر گردآوری شده است و سایت اخبار امروز ایران و جهان آبان نیوز صرفا نمایش دهنده است. آبان نیوز در راستای موازین و قوانین جمهوری اسلامی ایران فعالیت میکند لذا چنانچه این خبر را شایسته ویرایش و یا حذف میدانید، در صفحه تماس با ما گزارش کنید.

منبع

درباره ی aban_admin

مطلب پیشنهادی

بازی های برگشت نیمه نهایی لیگ اروپا و لیگ کنفرانس اروپا – زنده | لیگ اروپا

به گزارش دپارتمان اخبار ورزشی پایگاه خبری آبان نیوز ، اتفاقات کلیدی فقط رویدادهای کلیدی را …