دولت کنیا صادرات بائوباب به گرجستان را پس از اعتراضات متوقف کرد | توسعه جهانی

به گزارش دپارتمان اخبار بین المللی پایگاه خبری آبان نیوز ،

دولت کنیا حمل و نقل و صادرات بائوباب کیلیفی به گرجستان را متوقف کرده و دستور بررسی نحوه دریافت مجوز انتقال درختان باستانی به خارج از کشور توسط یک پیمانکار خارجی را صادر کرده است.

رئیس جمهور کنیا، ویلیام روتو، به وزارت محیط زیست و جنگلداری دستور داد تا بررسی کند که آیا گئورگی گواسالیا مجوز مناسب برای خارج کردن درختان از کنیا تحت پروتکل ناگویا، یک توافقنامه بین المللی که شرایط صادرات ذخایر ژنتیکی را کنترل می کند، دارد یا خیر. در قوانین کنیا گنجانده شده است.

این پروتکل جوامع را ملزم می‌کند که رضایت آگاهانه قبلی را برای هرگونه صادرات و توافقی بین هر کسی که آن را انجام می‌دهد، دولت و جامعه، در مورد نحوه تقسیم مزایا بدهند.

این اقدام در پی گزارش ماه گذشته آبان نیوز مبنی بر نگرانی فزاینده در مورد ریشه کن کردن و حمل و نقل درختان از منطقه کیلیفی، در سواحل کنیا، در زمانی که این کشور در تلاش است تا پوشش جنگلی از دست رفته را بازیابی کند. کیلیفی سومین میزان از بین رفتن پوشش درختان را در کنیا در دو دهه گذشته تجربه کرده است.

بائوباب ها می توانند هزاران سال زندگی کنند، در برابر خشکسالی مقاوم هستند و زیستگاه تعدادی از گونه ها را فراهم می کنند. آنها میوه ای تولید می کنند که حاوی مقادیر زیادی ویتامین C، آنتی اکسیدان ها، کلسیم، پتاسیم و فیبر است و پودر موجود در میوه در اسموتی ها و فرنی استفاده می شود. پوست درخت آن خواص دارویی دارد و از روغن دانه ها در محصولات زیبایی استفاده می شود.

خشم نسبت به صادرات درختان و بحث در میان مردم کنیایی بر سر نیاز به حفاظت از محیط زیست و منابع این کشور، توجه رئیس جمهور را به خود جلب کرد که در این هفته در صادرات هشت بائوباب مداخله کرد.

روتو توییت کرد: «باید مجوز کافی و یک فرمول تقسیم سود عادلانه برای کنیایی‌ها وجود داشته باشد. علاوه بر این، این مانور باید در راستای دستور کار دولت برای کاشت 15 میلیارد درخت در 10 سال آینده باشد.

مدت کوتاهی پس از انتشار این توییت، وزارت محیط زیست و جنگلداری یک پیام را صادر کرد بیانیه وی گفت که مجوز ارزیابی اثرات زیست محیطی که در ماه اکتبر برای گواسالیا صادر شد و به درختان اجازه می داد ریشه کن و صادر شوند، “به طور نامنظم” داده شده است.

این وزارتخانه حمل و نقل را با اثرگذاری فوری متوقف کرد و گفت که تا زمانی که توافقات در مورد صادرات آنها “قانونی نشده باشد” نمی توان درختان را از کشور خارج کرد. در این بیانیه آمده است که در میان درخواست‌های عمومی برای پاسخگویی، علیه هر مقام دولتی که تشخیص داده شود از رویه‌های صحیح در هنگام پردازش مجوز پیروی نکرده است، اقدام خواهد شد.

صوفیه رجب، وکیل حقوق بشر، گفت: “ما باید پاسخگویی در مورد شکست های سیستمی را ببینیم که اجازه داده است این اتفاق بیفتد.”

درخت بائوباب کنده شده که روی تنه آن با حروف سفید نوشته شده
درخت بائوباب که پس از کنده شدن برای صادرات علامت گذاری شده بود اما متعاقباً رها شد، در منطقه کلیفی. عکس: ادوین ندکه/ آبان نیوز

آبان نیوز دریافته است که این هشت درخت به پارک دندرولوژی شکوتیلی، متعلق به نخست وزیر سابق گرجستان، بیدزینا ایوانیشویلی، صادر می شد که در سایر فعالیت های ریشه کنی درختان در امتداد سواحل گرجستان شرکت داشته است.

گروه های محیط زیست از اعلام دولت استقبال کردند.

گاس لو برتون، رئیس اتحادیه بائوباب آفریقایی، گفت: «این پیام روشنی به جهان ارسال کرده است که بهره‌برداری از تنوع زیستی کنیا تنها زمانی می‌تواند اتفاق بیفتد که کنیایی‌ها ذینفعان معنادار باشند». این امر پیامدهای بزرگی در سطح جهانی از نظر تاکید مجدد بر اهمیت پروتکل ناگویا برای تنظیم تجارت و تنوع زیستی دارد.

این خبر از خبرگزاری های بین المللی معتبر گردآوری شده است و سایت اخبار روز ایران و جهان آبان نیوز صرفا نمایش دهنده است. آبان نیوز در راستای موازین و قوانین جمهوری اسلامی ایران فعالیت میکند لذا چنانچه این خبر را شایسته ویرایش و یا حذف میدانید، در صفحه تماس با ما گزارش کنید.

منبع

درباره ی aban_admin

مطلب پیشنهادی

نیروگاه هسته ای Sizewell C با سهام عمومی 700 میلیون پوندی تایید شد | صنعت انرژی

به گزارش دپارتمان اخبار اقتصادی پایگاه خبری آبان نیوز ، دولت تأیید کرده است که نیروگاه …