زنده جنگ روسیه و اوکراین: زلنسکی در نشست سازمان ملل «ترور انرژی» را پس از کشته شدن 10 نفر در آخرین حملات جمعی محکوم کرد | اوکراین

به گزارش دپارتمان اخبار بین المللی پایگاه خبری آبان نیوز ،

اتفاقات کلیدی

استعفای روسیه انسداد کمیته کلیدی یونسکو را باز کرده است

یک منبع دیپلماتیک به خبرگزاری فرانسه گفت که استعفای سفیر روسیه در یونسکو به بن بست گروه کلیدی تحت ریاست او که مسئولیت حفظ اماکن فرهنگی در سراسر جهان را بر عهده دارد، پایان خواهد داد.

کمیته میراث جهانی که مسئول اضافه کردن املاک به فهرست میراث جهانی یونسکو است، ماه ها پس از واکنش بین المللی علیه حمله روسیه به اوکراین قادر به فعالیت نبود.

الکساندر کوزنتسوف، سفیر روسیه روز سه شنبه در نامه ای خطاب به اعضای کمیته میراث جهانی که به خبرگزاری فرانسه رسیده است، گفت: «این افتخار را دارم که پایان مأموریت خود را به عنوان نماینده دائم فدراسیون روسیه در یونسکو به اطلاع شما برسانم».

یک دیپلمات سازمان ملل به خبرگزاری فرانسه گفت که این استعفا به کمیته امکان می دهد “به سرعت یک رئیس جمهور جدید را منصوب کند” و فعالیت های خود را از سر بگیرد. پس از حمله مسکو به اوکراین در ماه فوریه، موضع روسیه به عنوان رئیس کمیته، اعتراضی را در میان سایر اعضا برانگیخت.

این کمیته قرار بود در ماه ژوئن در شهر کازان روسیه تشکیل جلسه دهد، اما 46 کشور از جمله فرانسه و بریتانیا این مراسم را تحریم کردند. این نشست قرار بود مناظر، بناهای تاریخی و شهرهایی که در فهرست آثار میراثی بدنه قرار دارند، به روز شود.

مقررات یونسکو حکم می‌کند که جایگزین‌های یک رئیس کمیته مستعفی باید توسط کشوری که به ترتیب حروف الفبا به انگلیسی انتخاب می‌شود، تعیین شود.

روز چهارشنبه، ارتش اوکراین اعلام کرد که نیروهای روسیه حدود 70 موشک کروز به اهدافی در سراسر کشور شلیک کرده و همچنین پهپادهای تهاجمی را مستقر کرده اند.

مقامات گفتند که این حملات 10 نفر را کشت و سه نیروگاه هسته ای را از شبکه قطع کرد.

وزارت انرژی این کشور گفت که عرضه به “اکثریت قریب به اتفاق مصرف کنندگان برق” قطع شده است. ویتالی کلیچکو، شهردار پایتخت، گفت که تمام کیف آب از دست رفت. مدیریت این شهر اعلام کرد که آب و گرمایش از صبح روز پنجشنبه به ساختمان های مسکونی بازمی گردد.

اواخر چهارشنبه، معاون دفتر ریاست جمهوری اوکراین گفت که کیف و بیش از دوازده منطقه از جمله لویو و اودسا در جنوب، دوباره به شبکه برق متصل شده اند.

کلیچکو گفت 21 موشک از 31 موشکی که کیف را هدف قرار داده بودند قبل از رسیدن به اهداف خود سرنگون شدند. یکی از 10 نفری که از دفاع فرار کردند، به یک بلوک آپارتمانی در ویشگورود، حومه شمالی شهر برخورد کرد و سه نفر را کشت و 15 نفر را زخمی کرد.

یک مهدکودک در طبقه همکف پایین ساختمان وجود داشت، اما پس از خاموش شدن آژیر حمله هوایی، آن را تخلیه کردند. انفجار یک دهانه سه متری در مقابل ساختمان ایجاد کرد، آپارتمان های اطراف آن را ویران کرد، بالای درختان مجاور را منفجر کرد و زمین بازی کودکان را ویران کرد.

پیش از این نیز یک نوزاد تازه متولد شده بر اثر اصابت موشک روسی به زایشگاه بیمارستان در جنوب اوکراین کشته شد. سرویس اورژانس دولتی اوکراین اعلام کرد که یک زن به همراه نوزاد دو روزه خود و یک پزشک در مرکز شهر ویلنیانسک در نزدیکی شهر زاپوریژژیا بودند که مورد اصابت قرار گرفت. در اپلیکیشن پیام رسان تلگرام آمده است که مادر و پزشک توسط نیروهای امدادی زنده از زیر آوار بیرون کشیده شدند اما نوزاد جان باخت.

گزارش لورنزو توندو و جولیان بورگر از کیف:

ولدیمیر زلنسکی، رئیس‌جمهور اوکراین، در حملاتی به سازمان ملل گفت که «جنایت آشکار علیه بشریت» است.

زلنسکی در نشست فوری شورای امنیت سازمان ملل متحد در اواخر روز چهارشنبه گفت که اوکراین قطعنامه‌ای ارائه خواهد کرد که «هر گونه ترور انرژی» را محکوم کند. وی با اشاره به احتمال وتوی روسیه، گفت: «این مزخرف است که حق وتو برای طرفی که این جنگ را به راه انداخته است تأمین شود».

زلنسکی گفت: ما نمی توانیم گروگان یک تروریست بین المللی باشیم.

او همچنین از سازمان ملل دعوت کرد تا کارشناسانی را برای بررسی و ارزیابی زیرساخت های حیاتی اوکراین اعزام کند.

زلنسکی از طریق لینک ویدیویی به شورای امنیت گفت: «وقتی دمای ما زیر صفر است، و میلیون‌ها نفر بدون منابع انرژی، بدون گرمایش، بدون آب، این یک جنایت آشکار علیه بشریت است.»

خلاصه

سلام، نام من هلن سالیوان است و شما در حال خواندن پوشش زنده آبان نیوز از جنگ در اوکراین هستید.

چهارشنبه شب، ولودیمیر زلنسکی، رئیس‌جمهور اوکراین از شورای امنیت سازمان ملل خواست تا علیه روسیه به دلیل حملات هوایی به زیرساخت‌های غیرنظامی که با فرا رسیدن زمستان دوباره شهرهای اوکراین را در تاریکی و سرما فرو برد، علیه روسیه اقدام کند.

روسیه روز چهارشنبه یک رگبار موشکی در سراسر اوکراین به راه انداخت که منجر به کشته شدن 10 نفر، تعطیلی نیروگاه های هسته ای و قطع آب و برق در بسیاری از نقاط شد.

امروز فقط یک روز است، اما ما 70 موشک دریافت کرده ایم. این فرمول روسی ترور است. اینها همه بر خلاف زیرساخت های انرژی ما است… بیمارستان ها، مدارس، حمل و نقل، مناطق مسکونی همگی آسیب دیدند.

دنیس موناستیرسکی، وزیر کشور، از جمله یک نوزاد دو روزه، گفت که حداقل 10 نفر در این حملات کشته شدند.

  • ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهور اوکراین از شورای امنیت سازمان ملل خواست تا علیه روسیه به دلیل حملات هوایی به زیرساخت های غیرنظامی اقدام کند. که با فرا رسیدن زمستان دوباره شهرهای اوکراین را در تاریکی و سرما فرو برده است. روسیه روز چهارشنبه یک رگبار موشکی در سراسر اوکراین به راه انداخت که منجر به کشته شدن 10 نفر، تعطیلی نیروگاه های هسته ای و قطع آب و برق در بسیاری از نقاط شد.

  • کشور همسایه مولداوی گفت که دچار خاموشی های گسترده ناشی از رگبار موشک شده است و رئیس اتحادیه اروپا، مایا ساندو، روسیه را متهم کرد که کشورش را “در تاریکی” رها کرده است.

  • دولت های اتحادیه اروپا روز چهارشنبه نتوانستند به توافقی در مورد سطح محدود کردن قیمت نفت دریایی روسیه تحت طرح G7 برسند. دیپلمات های اتحادیه اروپا گفتند و مذاکرات را از سر خواهند گرفت. در اوایل روز پنجشنبه، نمایندگان اتحادیه اروپا در بروکسل دیدار کردند. این اقدام بخشی از تحریم‌هایی است که قصد دارد درآمد مسکو از صادرات نفت خود را کاهش دهد تا پول کمتری برای تأمین مالی حمله به اوکراین داشته باشد.

  • رزماری دی کارلو، مسئول امور سیاسی سازمان ملل متحد روز چهارشنبه به شورای امنیت سازمان ملل گفت که تبادل 35 اسیر روسی و 36 اسیر اوکراینی در بحبوحه “خبر تاریک” حملات روسیه به اوکراین یک اتفاق مثبت است. به گزارش رویترز، دی کارلو طرفین را به ادامه آزادی زندانیان و پیروی از قوانین بشردوستانه بین المللی در رابطه با اسیران جنگی تشویق کرد.

  • دادگاهی در روسیه روز چهارشنبه بازداشت ایلیا یاشین، سیاستمدار مخالف دولت را که به دلیل محکوم کردن حمله ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه به اوکراین در معرض خطر 10 سال زندان قرار دارد، به مدت 6 ماه تمدید کرد. عضو 39 ساله شورای شهر مسکو به عنوان بخشی از سرکوب بی‌سابقه مخالفان در روسیه، با اکثر فعالان مخالف یا در زندان یا در تبعید، در دادگاه حضور دارد. اگر مجرم شناخته شود تا 10 سال پشت میله های زندان محکوم خواهد شد.

  • کرملین روز چهارشنبه گفت که به “موفقیت” حمله خود در اوکراین ایمان دارد. به گزارش خبرگزاری فرانسه، دیمیتری پسکوف، سخنگوی کرملین در سفر به ارمنستان با استفاده از اصطلاح رسمی مسکو برای توصیف حمله روسیه گفت: «آینده و موفقیت عملیات ویژه بدون تردید است.

  • از شهرهای اروپایی خواسته شد ژنراتورهای یدکی را به اوکراین بفرستند تا به این کشور در زمستان در مواجهه با حملات روسیه به زیرساخت های برق کمک کنند. شبکه برق اوکراین بار دیگر مورد بمباران قرار گرفت، زیرا رئیس پارلمان اروپا، روبرتا متسولا، درخواستی را برای انتقال ژنراتورها به اوکراین آغاز کرد.

این خبر از خبرگزاری های بین المللی معتبر گردآوری شده است و سایت اخبار روز ایران و جهان آبان نیوز صرفا نمایش دهنده است. آبان نیوز در راستای موازین و قوانین جمهوری اسلامی ایران فعالیت میکند لذا چنانچه این خبر را شایسته ویرایش و یا حذف میدانید، در صفحه تماس با ما گزارش کنید.

منبع

درباره ی aban_admin

مطلب پیشنهادی

حمله Ofwat به عدم سرمایه گذاری شرکت های آب برای کاهش تخلیه فاضلاب | اب

به گزارش دپارتمان اخبار بین المللی پایگاه خبری آبان نیوز ، Ofwat از شرکت های آب …