کارگران در حال نبرد با پلیس در کارخانه آیفون فاکسکان در چین | فاکسکان

به گزارش دپارتمان اخبار بین المللی پایگاه خبری آبان نیوز ،

در حالی که این کشور تلاش می کند از افزایش موارد کووید-19 جلوگیری کند، پلیس در چین کارگران معترض به شرایط کار و پرداخت حقوق در بزرگترین کارخانه تولید آیفون را مورد ضرب و شتم قرار داده است.

ویدئوهای آنلاین هزاران نفر از مردم را با ماسک‌ها در مقابل ردیف‌های پلیس با لباس‌های محافظ سفید با سپرهای پلاستیکی ضد شورش نشان می‌دهد. پلیس یک معترض را پس از اینکه یک میله فلزی را که برای ضربه زدن به او استفاده شده بود، گرفت، لگد زد و با قمه زد. افرادی که این فیلم را ساخته اند می گویند که در محل فیلمبرداری شده است.

به گفته لی، تظاهرات در ژنگژو تا صبح روز چهارشنبه ادامه داشت، زیرا هزاران کارگر در خارج از خوابگاه‌ها تجمع کردند و با کارگران امنیتی کارخانه مقابله کردند.

ویدئوهای دیگر نشان می‌دهد که معترضان کپسول‌های آتش‌نشانی را به سمت پلیس می‌پاشند.

فاکسکان، بزرگترین مونتاژکننده قراردادی گوشی‌های هوشمند و سایر لوازم الکترونیکی، پس از اینکه هزاران کارمند ماه گذشته پس از شکایت در مورد شرایط کاری ناایمن، از کارخانه در شهر ژنگژو خارج شدند، برای تکمیل سفارشات آیفون 14 تلاش می‌کند.

به گفته یکی از کارمندان لی سانشان، اعتراضات روز سه شنبه پس از آن آغاز شد که کارمندانی که مسافت های طولانی را برای کار در کارخانه طی کرده بودند، شکایت کردند که شرکت شرایط پرداخت آنها را تغییر داده است.

لی گفت که وقتی یک آگهی را دید که وعده پرداخت 25000 یوان (3500 دلار) برای دو ماه کار را می‌داد، شغل غذاخوری را رها کرد. این به طور قابل توجهی بالاتر از میانگین دستمزد برای این نوع کار در منطقه خواهد بود.

به گفته لی، پس از ورود کارکنان، شرکت گفت که برای دریافت 25000 یوان باید دو ماه دیگر با حقوق کمتر کار کنند.

او گفت: «فاکسکان پیشنهادهای بسیار وسوسه انگیزی برای استخدام ارائه کرد و کارگران از تمام نقاط کشور آمدند، اما متوجه شدند که آنها را احمق می کنند.

فیلم گرفته شده در تظاهرات نشان می دهد که پرسنل امنیتی با لباس محافظ به یک مرد حمله می کنند.
فیلم‌های گرفته شده در تظاهرات نشان می‌دهد که پرسنل امنیتی با لباس محافظ به یک مرد حمله می‌کنند. عکس: AP

فاکسکان روز پنجشنبه گفت که یک “خطای فنی” عامل سردرگمی در مورد پرداخت است و عذرخواهی کرد.

مردی که خود را دبیر حزب کمونیست مسئول خدمات اجتماعی معرفی می‌کرد، در ویدیویی که در پلتفرم رسانه اجتماعی سینا ویبو منتشر شد، نشان داده شد که از معترضان می‌خواهد عقب نشینی کنند. او به آنها اطمینان داد که خواسته هایشان برآورده خواهد شد.

اعتراضات در ژنگژو در بحبوحه ناامیدی شدید از محدودیت‌های کووید در مناطقی در سراسر چین برگزار می‌شود که مغازه‌ها و دفاتر را بسته و میلیون‌ها نفر را در خانه‌های خود محبوس کرده است.

دولت در تلاش است تا مانند اوایل سال 2020 بدون تعطیلی کارخانه‌ها و بقیه اقتصاد خود، آخرین موج شیوع بیماری را مهار کند. تاکتیک‌های آن شامل «مدیریت حلقه بسته» است که بر اساس آن کارگران در کارخانه‌های خود بدون تماس خارجی زندگی می‌کنند.

موقعیت چین به عنوان یک نیروگاه صادراتی مبتنی بر کارخانه هایی مانند فاکسکان است که لوازم الکترونیکی مصرفی، اسباب بازی ها و سایر کالاهای جهان را مونتاژ می کند.

اپل هشدار داده است که تحویل آیفون 14 به دلیل تعلیق دسترسی به یک منطقه صنعتی در اطراف کارخانه ژنگژو – که فاکسکان می گوید 200000 کارمند دارد – به تعویق خواهد افتاد.

این شرکت بلافاصله به درخواست برای اظهار نظر در مورد اعتراضات اخیر پاسخ نداد.

رویترز و آسوشیتدپرس در این گزارش مشارکت داشتند

این خبر از خبرگزاری های بین المللی معتبر گردآوری شده است و سایت اخبار روز ایران و جهان آبان نیوز صرفا نمایش دهنده است. آبان نیوز در راستای موازین و قوانین جمهوری اسلامی ایران فعالیت میکند لذا چنانچه این خبر را شایسته ویرایش و یا حذف میدانید، در صفحه تماس با ما گزارش کنید.

منبع

درباره ی aban_admin

مطلب پیشنهادی

دادی ویر، ردیف دوم سابق اسکاتلند و شیرها، در سن 52 سالگی درگذشت | تیم اتحادیه راگبی اسکاتلند

به گزارش دپارتمان اخبار ورزشی پایگاه خبری آبان نیوز ، اتحادیه راگبی اسکاتلند اعلام کرد، دادی …