زنان صرب کوزوو خواهان آرامش هستند در حالی که بحث پلاک خودروها باعث ناآرامی می شود

به گزارش دپارتمان اخبار جهان پایگاه خبری آبان نیوز ،

هزاران زن صرب کوزوو در خیابان های میتروویکا راهپیمایی کردند تا خواستار کاهش تنش ها بین بلگراد و پریشتینا شوند — در حالی که اختلاف بر سر پلاک خودروها باعث ناآرامی می شود.

تظاهرکنندگان از جریمه های برنامه ریزی شده توسط مقامات کوزوو برای کسانی که از تغییر پلاک خودروهای صادر شده توسط بلگراد خودداری می کنند، و علیه ظلمی که آنها می گویند هر روز از سوی مقامات در پریشتینا با آنها روبرو می شوند، صحبت کردند.

یکی از معترضان که می‌خواهد در صلح و آرامش زندگی کند، گفت: «ما به اندازه کافی با همه اینها نوش جان کرده‌ایم».

تنش‌های طولانی مدت بین صربستان و استان سابق آن در هفته‌های اخیر به دلیل تصمیم دولت کوزوو برای ممنوع کردن پلاک‌های صربستان دوباره افزایش یافته است.

کوزوو که هنوز توسط صربستان به رسمیت شناخته نشده است، می خواهد حدود 10000 صرب کوزوو که خودروهایشان دارای پلاک صربستان است، پلاک جمهوری کوزوو را جایگزین کنند.

این طرح مرحله‌ای شامل اخطار، جریمه و در نهایت ممنوعیت رانندگی به دلیل امتناع از تعویض است.

علیرغم میانجیگری اتحادیه اروپا و ایالات متحده، دو طرف نتوانسته اند به توافق بلندمدت بر سر این موضوع دست یابند.

جوزپ بورل، دیپلمات ارشد اتحادیه اروپا روز دوشنبه گفتگوهای طولانی با رهبران صربستان و کوزوو انجام داد و آنها را به دلیل شکست آنها در حل مناقشه متهم کرد.

حدود 3700 نیروی حافظ صلح ناتو هنوز در کوزوو مستقر هستند، کوزوو که در سال 2008 استقلال خود را اعلام کرد. اما برخی اکنون نگرانند که این بن بست ممکن است به خشونت فرقه ای بین دو جامعه در منطقه منجر شود.

برای کسب اطلاعات بیشتر، ویدیو را در پخش کننده ویدیوی بالا تماشا کنید.

این خبر از خبرگزاری های بین المللی معتبر گردآوری شده است و سایت اخبار روز آبان نیوز صرفا نمایش دهنده است. آبان نیوز در راستای موازین و قوانین جمهوری اسلامی ایران فعالیت میکند لذا چنانچه این خبر را شایسته ویرایش و یا حذف میدانید، در صفحه تماس با ما گزارش کنید.

منبع

درباره ی aban_admin

مطلب پیشنهادی

نکته اول: ترامپ در زمان ریاست جمهوری آمریکا وام 19.8 میلیون دلاری را فاش نکرد اخبار آمریکا

به گزارش دپارتمان اخبار بین المللی پایگاه خبری آبان نیوز ، صبح بخیر. بر اساس یک …