استقلال اسکاتلند: بعد از اینکه بریتانیا حکم کرد رأی دوم مجاز نیست، چه اتفاقی می افتد؟

به گزارش دپارتمان اخبار جهان پایگاه خبری آبان نیوز ،

دادگاه عالی بریتانیا حکم داده است که پارلمان اسکاتلند نمی تواند همه پرسی استقلال خود را سازماندهی کند.

تصمیم روز چهارشنبه به اتفاق آرا بود و تایید کرد که دولت اسکاتلند اختیار قانونی برای ارائه قانونی که منجر به رای گیری استقلال جدید بدون اجازه دولت بریتانیا شود را ندارد — کاری که دولت های متوالی در لندن از انجام آن خودداری کرده اند.

علیرغم حکم روز چهارشنبه، موضوع استقلال اسکاتلند از بین نمی رود و تعداد اسکاتلندی ها به طور مساوی بین کسانی که می خواهند بخشی از بریتانیا بمانند و کسانی که می خواهند اسکاتلند یک کشور مستقل شود تقسیم می شود.

پس چه اتفاقی می افتد؟ پیش بینی آینده در سیاست بسیار دشوار است، اما سه سناریو اصلی وجود دارد که می تواند در اسکاتلند اجرا شود.

حزب ملی اسکاتلند می تواند وقت خود را صبر کند

SNP می‌تواند تا انتخابات ملی بعدی بریتانیا که برای سال 2025 برنامه‌ریزی شده است صبر کند، به این امید که اکثریت بیشتری را به دست آورد و ادعای استقلال خود را تقویت کند.

گفت: «ما می‌خواهیم این موضوع بدون تردید باشد روری هانا، یک فعال SNP.

ما باید افراد بیشتری را متقاعد کنیم [that] او به یورونیوز گفت: استقلال بهترین راه رو به جلو است.

اگر SNP در سال 2025 رای بیشتری را به دست آورد، هانا معتقد است که این امر باعث تقویت پرونده دوم برای همه پرسی می شود و بر وست مینستر فشار می آورد تا هم در داخل و هم در سطح بین المللی اجازه دهد.

او در حالی که تشخیص داد هنوز خیلی زود است، امیدوار بود که «کسری آشکار دموکراتیک» که توسط دولت بریتانیا در اجازه ندادن به رأی نشان داده شد، حمایت از استقلال را افزایش دهد.

«بسیاری از مردم امروز در سراسر اسکاتلند، که قبلاً روی حصار نشسته بودند، امشب به اخبار عصر گوش می دهند و فکر می کنند که چگونه این درست است؟

او افزود: «اگر هیچ راهی برای خروج وجود نداشته باشد، این نمی تواند یک اتحادیه داوطلبانه باشد.

با این حال، بسیاری استدلال کرده اند که این استراتژی می تواند نتیجه معکوس داشته باشد.

اگر SNP به تمرکز خود بر تأمین یک رفراندوم دوم ادامه دهد، که در حال حاضر بعید به نظر می‌رسد، این خطر وجود دارد که اسکاتلندی‌ها به دلیل انحراف غیرضروری از مسائل دیگر، به ویژه در بحبوحه رکود و بحران هزینه زندگی، ناامید شوند.

محافظه‌کاران اسکاتلند در بیانیه‌ای از SNP خواستند تا “وسواس خود را در مورد همه‌پرسی کنار بگذارد و بر آنچه واقعاً برای مردم اسکاتلند مهم است تمرکز کند.”

رهبر حزب گفت: “کشور در حال حاضر با چالش های عظیمی روبرو است.” داگلاس راس. اقتصاد ما و NHS ما در بحران هستند.

به علاوه هر شانسی وجود دارد که انتخابات 2025 به طور چشمگیری ثروت SNP را بهبود نبخشد و حزب را برای تکرار آنچه قبلاً رخ داده است، آماده کند.

کارلو باستا، که مدیریت مشترک دانشگاه ادینبورگ را بر عهده دارد مرکز تغییرات قانون اساسی، گفت که “شک” دارد که حمایت از استقلال در نتیجه تصمیم دادگاه عالی افزایش یابد.

“من یک توپ کریستالی ندارم… در حال حاضر این توپ باز است. اما اگر قرار بود شرط ببندم، شرط می‌بندم که واقعاً چیزها آنقدر تغییر نخواهد کرد.» “اما باز هم ممکن است اشتباه کنم.”

حزب ملی اسکاتلند می تواند بی سر و صدا استقلال را پارک کند

سناریوی قابل قبول دوم این است که موضوع استقلال می تواند توسط SNP، حداقل به طور موقت، به رختخواب کشیده شود.

باستا گفت: «البته، در نظرسنجی‌ها حمایت نسبتاً بالایی از استقلال وجود دارد. با این حال، هر چه مدت طولانی‌تر بدون نتایج ملموس ادامه یابد، احتمالاً فشار بیشتری بر SNP برای انجام کاری متفاوت وارد خواهد شد.»

او پیشنهاد کرد که ملی‌گرایان اسکاتلندی با «انتخاب‌های بسیار دشوار» روبرو هستند.

آنها می توانند در میان مدت از استقلال دور شوند – چیزی که به گفته او برای حزب “به ویژه جذاب نیست” – یا به شرکت در “مانورهای سیاسی” ادامه دهند که به استقلال ختم نمی شود، که خطر از بین رفتن حمایت را در پی دارد.

او گفت که آنها ممکن است در نهایت “استقلال را پارک کنند و خود را وقف شاید تعمیق یا گسترش تفویض اختیار کنند.”

باز هم شک وجود دارد که این اتفاق بیفتد.

روآید هانا گفت: «تا زمانی که SNP یک حزب سیاسی است و اسکاتلند در اتحادیه باقی می‌ماند، SNP برای استقلال مبارزه خواهد کرد».

او ادامه داد: استقلال “به وضوح برای رای دهندگان در اسکاتلند مهم است … SNP برای نادیده گرفتن خواسته های مردم به رای دهندگان بدی می کند.”

SNP از اولین رفراندوم استقلال در سال 2014 در هشت انتخابات متوالی پیروز شده است. این حزب همراه با سبزهای اسکاتلند بزرگترین اکثریت طرفدار استقلال را در هولیرود در اختیار دارند.

با این حال، در مواجهه با بن بست فعلی، هانا گفت که SNP باید گزینه های دیگری را بررسی کند.

در سال جدید کنفرانسی با اعضای حزب برگزار می‌شود تا بررسی شود که دقیقاً چگونه این اتفاق می‌افتد و چه شکلی به خود می‌گیرد.»

وی افزود: «سوالات زیادی وجود دارد که باید طی چند ماه آینده برطرف شود. “ما در حال حاضر پاسخی نداریم”.

به هر حال ادامه بده

برخی استدلال کرده اند که SNP باید پیش برود و همه پرسی را بدون تایید وست مینستر انجام دهد.

در سال 2017، کاتالونیا یک همه پرسی برای جدایی از اسپانیا برگزار کرد که دولت این کشور آن را غیرقانونی اعلام کرد. هواداران استقلال با 90% پیروز شدند، اگرچه تعداد زیادی از رای دهندگان در آن شرکت نکردند.

با این حال، SNP و وزیر اول نیکولا استورجن بارها و قاطعانه این موضوع را رد کرده اند.

استورجن پس از صدور حکم گفت که حزب او به تصمیم دادگاه عالی احترام خواهد گذاشت.

او گفت: “در تامین استقلال اسکاتلند، ما همیشه با تعهد به دموکراسی و احترام به حاکمیت قانون هدایت خواهیم شد.”

باستا توضیح داد که یکی از دلایل این تمایل برای رفتن به مسیر قانونی این بود که SNP خواهان “به رسمیت شناختن بین المللی” بود.

آنها کاملاً آگاهند که اگر بخواهند پیش بروند و سعی کنند نوعی پیشنهاد یکجانبه برای استقلال انجام دهند … آنها غیرمسئولانه تلقی می شوند.

وی افزود: «این امر از نظر سیاسی ناخوشایند خواهد بود.

بسیاری از ناظران بین المللی رای کاتالونیا به این دلیل که توسط دولت مرکزی تحریم نشده بود و استانداردهای انتخاباتی خاصی را برآورده نمی کرد، نامشروع بودن آن را غیرقانونی دانستند.

به هر حال، هانا گفت که حکم باید برای همه درنگ باشد.

برای کسانی که در اسکاتلند زندگی نمی کنند، باید از خود بپرسند که این به طور کلی چه معنایی برای دموکراسی دارد.

اگر دولت بریتانیا به طور جدی در مسیر انکار دموکراسی در داخل مرزهای خود پیش می رود. چه پیامدهای بین المللی دارد؟ آیا این برای کشورهای دیگر سابقه ایجاد می کند؟»

این خبر از خبرگزاری های بین المللی معتبر گردآوری شده است و سایت اخبار روز آبان نیوز صرفا نمایش دهنده است. آبان نیوز در راستای موازین و قوانین جمهوری اسلامی ایران فعالیت میکند لذا چنانچه این خبر را شایسته ویرایش و یا حذف میدانید، در صفحه تماس با ما گزارش کنید.

منبع

درباره ی aban_admin

مطلب پیشنهادی

پس از افزایش محبوبیت یک سرگرمی تاریخی، مجوزهای «لجن نشینی» برای رودخانه تیمز متوقف شد

به گزارش دپارتمان اخبار جهان پایگاه خبری آبان نیوز ، اداره بندر لندن صدور مجوزهای جدید …