محمد کودوس، بازیکن غنا: نیمار بهتر از من نیست، فقط سرشناس تر است | جام جهانی 2022

به گزارش دپارتمان اخبار ورزشی پایگاه خبری آبان نیوز ،

«اچe بهتر از من نیست او فقط یک بازیکن با مشخصات بالاتر است، فقط همین. او نیمار، کاپیتان برزیل و فوق ستاره است. من محمد کودوس، هافبک با استعداد غنا و فوق ستاره در حال رشد هستم.

در سپتامبر، زمانی که برزیل در لو هاور غنا را شکست داد، این دو بازیکن با هم تبادل نظر کردند. او از کشورش دفاع می کرد و من از کشورم دفاع می کردم. نمی خواستم اجازه بدهم او مرا به اطراف هل دهد. چیزی که او را در حال حاضر بهتر می کند این است که او به موفقیت های زیادی دست یافته است. سپس با آتشی در آن چشمان، قول می‌دهد: «به زودی می‌رسم».

این زوج می‌توانند بسته به اینکه اوضاع در گروه G و H چگونه به پایان برسد، یک بار دیگر در مرحله یک شانزدهم با هم برخورد کنند. او می پرسد. من و نیمار، قسمت دوم. من مطمئن هستم که او از آن لذت خواهد برد.» روشی که او می گوید به راحتی می تواند با تکبر اشتباه گرفته شود، اما اینطور نیست، این فقط نشان دهنده اعتماد به نفس عالی این جوان 22 ساله است.

راهنمای سریع

قطر: فراتر از فوتبال

نمایش دهید

این جام جهانی است که شبیه هیچ جام جهانی دیگری نیست. در 12 سال گذشته آبان نیوز درباره مسائل مربوط به قطر 2022، از فساد و نقض حقوق بشر گرفته تا رفتار با کارگران مهاجر و قوانین تبعیض آمیز، گزارش داده است. بهترین‌های روزنامه‌نگاری ما در صفحه اصلی قطر: فراتر از فوتبال برای کسانی که می‌خواهند عمیق‌تر به مسائل فراتر از زمین بازی بروند جمع‌آوری شده است.

گزارش آبان نیوز بسیار فراتر از آن چیزی است که در زمین اتفاق می افتد. امروز از روزنامه نگاری تحقیقی ما حمایت کنید.

از بازخورد شما متشکرم.

غنا و کودوس ابتدا با کریستیانو رونالدو فوق ستاره دیگری روبرو می شوند که در اولین بازی خود در روز پنجشنبه به مصاف پرتغال می روند و کره جنوبی و اروگوئه به دنبال آن هستند. فرم غنا بی تفاوت بوده است، منصفانه است که بگوییم اما آنها هفته گذشته با پیروزی 2-0 مقابل سوئیس در ابوظبی تقویت شدند. ما اخیراً خوب نبوده‌ایم، اما می‌دانم وقتی با بچه‌ها صحبت می‌کنم چه احساسی دارم. روحیه واقعا عالی است و این تیم خیلی زود خوب خواهد شد.» “شاید نه الان، اما خیلی زود.”

کودوس شماره 20 را برای باشگاه و کشورش می پوشد. با این حال، سبک او یک شماره 10 کلاسیک است. در غنا، مانند بسیاری از جاهای دیگر، پوشیدن پیراهن شماره 10 برای تیم ملی امری جدی است و همیشه بحث های داغی در مورد اینکه چه کسی شایسته آن است وجود دارد. حامل باید داشته باشد kekye: مهارت، جاذبه. هر زمان که بازیکنی ظاهر می‌شود که به نظر می‌رسد قادر به پوشیدن آن است، ترس در مورد سنگین بودن پیراهن برای بازیکن مورد نظر وجود دارد. آیا وقتی کاپیتان، آندره آیو، تعظیم می کند، کودوس می تواند عدد معروف را در نظر بگیرد؟ “برای من سنگین است؟” او می گوید. من از خود شماره 10 سنگین ترم. هیچ عددی مرا نمی ترساند.»

او هر سوالی را با کمال میل می کند. بی عجله آرام این یک تضاد کامل با بازیکنی است که در این فصل در آژاکس بین خط میانی و خط حمله حرکت کرده است. آیا این چند ماه بهترین ماه های دوران حرفه ای او بوده است؟ او می گوید: «خب،» سپس مکث می کند. اگر به گل ها، پاس گل ها و چیزهای دیگر نگاه کنید، احتمالا. اما اگر به چیزهای دیگر فکر کنید، واقعاً نه.»

دو جایزه بهترین بازیکن مسابقه و چهار گل در شش بازی لیگ قهرمانان اروپا، از جمله یک گلزن در آنفیلد – “من عاشق صدای هق هق زدن توپ قبل از ورود به تیرک دروازه بودم” – به اضافه پنج گل لیگ مطمئنا خوب است. بازگشت برای کسی که حتی یک مهاجم هم نیست. “نکته همین است. من بازی می کنم و گل می زنم و به تیمم کمک می کنم و این عالی است. اما زمانی که چیزهایی برای تیم خلق می‌کنم خوشحالم.» سفتی جزئی فک او نشان می دهد که این موضوع حساسی است.

بیش از 10 بازیکن در تابستان آژاکس را ترک کردند، از جمله بهترین گلزن فصل گذشته، سباستین هالر، و همچنین اعضای کلیدی تیم در ترکیب لیساندرو مارتینز و نوشیر مازروئی، و به شدت به تقویت های قابل توجه نیاز داشتند. با این حال، با نزدیک شدن به پایان پنجره نقل و انتقالات، بازیکن مهم دیگری جدا شد: آنتونی به منچستریونایتد پیوست. این همان کاهی بود که کمر شتر را برای کودوس و هم تیمی اش ادسون آلوارز شکست، که پس از آن او نیز می خواست آنجا را ترک کند و از شرکت در تمرین امتناع کرد تا تلاش کند حرکتی را مهندسی کند. سپس در ابتدای فصل در تیم حضور نداشت.

کودوس نفس عمیقی می کشد و فکش دوباره سفت می شود. او می گوید: «برای من، این یک موضوع ساده بود. تنها راهی که می توانید پیشرفت کنید این است که دقایق حضور در زمین را داشته باشید. اگر در مرحله ای هستم و احساس می کنم در آن لحظه در حال پیشرفت نیستم، باید در جای دیگری تلاش کنم.

محمد کودوس (چپ) در بازی مقابل نیمار و برزیل
محمد کودوس (راست) در این باور که می تواند با توانایی نیمار برابری کند، اعتماد به نفس کمی ندارد. عکس: بنوا تسیه/رویترز

آژاکس محکم بود و هر گونه پیشرفتی از جمله پیشرفتی از اورتون و تماس فرانک لمپارد را رد کرد. “فکر کردم [Everton] پروژه خوبی برای من بود و چرا که نه؟» او می گوید. اینطور نیست که اولین فصل من در آژاکس باشد، این سومین فصل من است. بنابراین، اگر پیشرفتی را که به دنبالش هستم نمی بینم، پس چرا چیز دیگری را امتحان نکنم؟»

با پیشروی فصل و با بازی خوب کنت تیلور و استیون برگوئیس در خط هافبک مرکزی، مربی، آلفرد شرودر، کودوس را به عنوان یک 9 کاذب در جلو به میدان فرستاد. او اعتراف می‌کند که در این نقش پیشرفت کرده است، اما «از آن دسته از بازیکنانی است که می‌خواهد توپ را لمس کند، آن را احساس کند، حرکت کند».

در چند دقیقه آخر زنجیر را روی گردنش نوازش می کرد. این یک حکاکی است. “یعنی خدا به زبان عربی و من همیشه آن را می پوشم. من او را با خود حمل می کنم.»

کودوس برای اولین بار نام خود را در استرانگ تاور FC در نیما بر سر زبان ها انداخت – “این محله یکی از سخت ترین محله های غنا است و من هنوز هم دلتنگ آن روزهای معصوم هستم” – قبل از پیوستن به آکادمی Right to Dream. او از آنجا به اف سی نوردسلاند دانمارک رفت تا اولین طعم فوتبال اروپا را بچشد. دو سال بعد وارد هلند شد. او می‌گوید: «من دقیقاً می‌دانم کجا می‌خواهم باشم و تا زمانی که رویایم محقق نشود، متوقف نمی‌شوم.

محمد مقدس

هشتگ #KudusDream همه جا در صفحات رسانه های اجتماعی او وجود دارد، زیرا به گفته او، “هر روز به من یادآور چیزی می شود که دنبال می کنم”. او این واقعیت را کتمان نمی کند که این رویاها به تیم ملی غنا نیز کشیده شده است، تیمی که اولین بازی خود را – با یک گل – در نوامبر 2019 انجام داد. «من تیم جام جهانی 2010 را تماشا کردم. [that reached the quarter-finals] به عنوان یک کودک و من همیشه می خواستم بخشی از چنین چیزی باشم.» او می گوید.

ستاره های سیاه پس از ناکامی در راهیابی به جام جهانی روسیه در حال بازسازی هستند، روندی که به دلیل نبود هادی دشوارتر شد. زمانی که کودوس به صحنه آمد، اوضاع تغییر کرد. او می‌گوید: «وقتی در مرکز بازی می‌کنم، توپ‌های زیادی از من عبور می‌کند و وظیفه من این است که مطمئن شوم که انتقال خوبی داریم. غنایی ها آنچه را که او برای تیم به ارمغان می آورد دوست دارند، اما در 15 بازی او یک انتقاد دائمی وجود داشت: او بیش از حد توپ را نگه می دارد.

او می‌گوید: «هدف ایجاد موقعیت‌ها و کمک به تیم است و به‌عنوان بازیکنان خلاق می‌توانید توپ‌ها را از دست بدهید و به تیم کمک کنید». من هیچ بازیکنی را در این بازی نمی بینم [national] تیمی که مثل من بازی می کند، زیرا ما بازیکنان مختلفی داریم.

محمد کودوس گلزنی آژاکس مقابل لیورپول را در آنفیلد جشن می گیرد
کودوس در این فصل برای آژاکس عالی بود و در آنفیلد مقابل لیورپول گلزنی کرد. عکس: Rui Vieira/AP

«اگر من کسی باشم که دارم [to] این ترفندها را امتحان کنید تا چیزی خلق کنید و من 10 بار توپ را از دست می دهم، اما اگر آن یک بار گل است، پس همینطور باشد. مربی من هرگز به من نگفته است که سبک بازی من را دوست ندارد یا اینکه بیش از حد توپ را نگه می دارم. همیشه بد به نظر می رسد تا زمانی که خوب شود، آنگاه شما یک نابغه هستید.»

این یک غنا با ظاهر جدید است که وارد جام جهانی شده است، از جمله چندین بازیکن با ملیت دوگانه که تصمیم به پیوستن به این تیم گرفته اند، مانند ایناکی ویلیامز (اسپانیا)، طارق لمپتی (انگلیس) و دنیس اودوی (بلژیک). کودوس می گوید: «آنها مکمل های باکیفیتی هستند و این جام جهانی است. هر تیمی به بهترین بازیکنان خود نیاز دارد و این افراد غنائی هستند، پس چرا که نه؟

کودوس که یک ستاره با حسن نیت در آژاکس است، باید چند بار در طول مصاحبه توقف کند تا به درخواست های سلفی احترام بگذارد. مشخصات رو به رشد او نشان می دهد که رسیدن او به آن ارتفاعات برای غنا فقط یک مسئله زمان است. آیا این اتفاق در قطر خواهد افتاد؟ “چارلیاو می‌گوید، با استفاده از کلمه محاوره‌ای برای «دوست» در حالی که پیجین غنا را دنبال می‌کند. وادار کن فقط ما را تماشا کنی. ما نمیرویم زیاد حرف بزنیم ما می‌رویم کار نمایشی.»

ترجمه: «فقط ما را تماشا کن. اجازه می دهیم کارمان به جای ما صحبت کند.»

این خبر از خبرگزاری های بین المللی معتبر گردآوری شده است و سایت اخبار امروز آبان نیوز صرفا نمایش دهنده است. آبان نیوز در راستای موازین و قوانین جمهوری اسلامی ایران فعالیت میکند لذا چنانچه این خبر را شایسته ویرایش و یا حذف میدانید، در صفحه تماس با ما گزارش کنید.

منبع

درباره ی aban_admin

مطلب پیشنهادی

10 نکته ای که از مرحله گروهی جام جهانی قطر آموختیم | جام جهانی 2022

به گزارش دپارتمان اخبار ورزشی پایگاه خبری آبان نیوز ، با 48 بازی و کل مرحله …