مقام اوکراینی می گوید صومعه کیف تحت حمایت روسیه در حال بررسی است | اوکراین

به گزارش دپارتمان اخبار بین المللی پایگاه خبری آبان نیوز ،

یک مقام ارشد امنیتی اوکراین گفت که شهروندان مظنون روسیه و اسناد نقدی در یورش به یک صومعه 1000 ساله مسیحیان ارتدکس در کیف و سایر مکان‌های ارتدوکس در اوایل روز سه‌شنبه به عنوان بخشی از عملیات برای مقابله با «فعالیت‌های خرابکارانه روسیه» کشف و ضبط شدند. خدمات ویژه».

الکسی دانیلوف، دبیر شورای امنیت ملی و دفاع، گفت که تحقیقات در مورد آنچه در شبکه دخمه ها در حال وقوع است، ادامه دارد.

وب‌سایت SBU می‌گوید آژانس ادبیات طرفدار روسیه، بیش از 100000 دلار پول نقد و شهروندان روسیه «مشکوک» پیدا کرده است.

دانیلوف به آبان نیوز گفت: ما در حال حاضر در مورد پول صحبت نمی کنیم. اسناد خاصی در آنجا پیدا شد. و شهروندان خاصی در آنجا پیدا شدند … به احتمال زیاد شهروندان فدراسیون روسیه. و اکنون ما در تلاشیم تا بفهمیم آنها در آنجا چه می‌کنند و چرا آنجا بودند.»

مجموعه گسترده کیف پچرسک لاورا – یا صومعه غارهای کیف – واقع در جنوب مرکز شهر، مقر اصلی کلیسای ارتدکس اوکراینی است که تحت حمایت روسیه قرار دارد و زیر مجموعه ایلخانی مسکو است و همچنین یک گنجینه فرهنگی اوکراینی است. و یک سایت میراث جهانی یونسکو.

یورش به لاورای Pechersk بخشی از یک جاروی گسترده از اموال کلیسا بود. SBU گفت که در مجموع، حدود 850 نفر هویتشان بررسی شد و 50 نفر تحت “مصاحبه های ضد جاسوسی عمیق” از جمله با استفاده از پلی گراف قرار گرفتند. این آژانس گفت که بیش از 350 ساختمان کلیسا از جمله دو صومعه دیگر و مقر اسقف نشین اسقف نشین مسکو در غرب اوکراین مورد بازرسی قرار گرفتند.

کلیسای ارتدوکس روسیه که رئیس آن، کریل، پدرسالار، قویاً از اقدامات نظامی مسکو در اوکراین حمایت کرده است، این حمله را به عنوان “عمل ارعاب” محکوم کرد.

SBU در بیانیه ای گفت: “این اقدامات … به عنوان بخشی از کار سیستماتیک SBU برای مقابله با فعالیت های مخرب سرویس های ویژه روسیه در اوکراین انجام می شود.”

این سازمان گفت که هدف این جستجو جلوگیری از استفاده از صومعه غار به عنوان “مرکز جهان روسیه” است و برای بررسی ظن “در مورد استفاده از اماکن … برای پناه دادن به گروه های خرابکار و شناسایی، شهروندان خارجی، انبار سلاح انجام شده است. “.

مفهوم “جهان روسیه” در مرکز دکترین سیاست خارجی جدید ولادیمیر پوتین قرار دارد که هدف آن حفاظت از زبان، فرهنگ و مذهب روسیه است. ایدئولوگ های محافظه کار از آن برای توجیه مداخله در خارج از کشور استفاده کرده اند.

SBU جزئیاتی در مورد نتیجه حمله روز سه شنبه ارائه نکرد. افسران مسلح در حال بررسی هویت و بازرسی کیسه های نمازگزاران قبل از ورود آنها به داخل دیده شدند.

صومعه کیف
SBU گفت که هدف این جستجو جلوگیری از استفاده از صومعه غار به عنوان “مرکز جهان روسیه” است. عکس: والنتین اوگیرنکو/رویترز

دانیلوف گفت که تحقیقات هنوز در مرحله بسیار حساسی است.

تنها چیزی که می توانم بگویم این است که موسسات خاصی اقداماتی را انجام می دهند که در اساسنامه آنها نیست. آنها نمی توانند این کار را انجام دهند.» فرقی نمی کند که مدنی باشد یا مذهبی یا نهادهای دیگر، مسئله امنیت ملی کشور ما است. و ما برای سال‌ها چشمانمان را بر آنچه در حال رخ دادن بود می‌بستیم.»

هر موضوع مذهبی همیشه پیچیده است و آنقدرها هم آسان نیست. این بسیار پیچیده است و نیاز به توجه زیادی دارد.» ما باید بین مذهب و غیرنظامیانی که موقعیت‌های خاصی در کلیسا دارند و احتمالاً می‌توانند برای دولت متجاوز کار کنند، تقسیم کنیم.»

این حمله باعث تیرگی بیشتر روابط بین مسیحیان ارتدوکس روسیه و اوکراین خواهد شد. کرملین این جستجوها را آخرین فصل در “جنگ” کیف علیه کلیسای روسیه محکوم کرد.

دیمیتری پسکوف، سخنگوی کرملین به خبرنگاران گفت: «اوکراین مدت‌هاست که با کلیسای ارتدوکس روسیه در حال جنگ است. ما می‌توانیم این را حلقه دیگری در زنجیره این اقدامات نظامی علیه ارتدکس روسیه بدانیم.»

ولادیمیر لگویدا، سخنگوی کلیسای ارتدوکس روسیه، گفت: «مانند بسیاری از موارد آزار و شکنجه مومنان در اوکراین از سال 2014، این عمل ارعاب مومنان تقریباً مطمئناً از سوی کسانی که خود را جامعه بین‌المللی حقوق بشر می‌نامند، دور خواهد ماند. ”

این جنگ باعث تشدید شکاف بین کلیساهای ارتدوکس اوکراین و روسیه و تشدید اختلاف بر سر وفاداری مذهبی شده است. کلیسای ارتدکس اوکراین سه سال پیش به طور رسمی از تحت رهبری مسکو جدا شد و روسیه چندین محله اوکراینی را از دست داد، اما بسیاری از کلیساها و صومعه های تاریخی در اعمال مذهبی و وفاداری سیاسی به روسیه وفادار مانده اند.

جمعه گذشته، SBU گفت که یک روحانی ارشد از منطقه غربی وینیتسیا را به تلاش برای توزیع اعلامیه هایی در توجیه حمله روسیه به اوکراین متهم کرده است.

در ماه مه، کلیسای ارتدکس اوکراین در کلیسای ایلخانی مسکو به دلیل حمایت این کلیسا از آنچه مسکو “عملیات نظامی ویژه” خود به جای جنگ تجاوزکارانه می خواند، به روابط خود با کلیسای روسیه پایان داد.

یک نظرسنجی در سال 2020 توسط مرکز رازومکوف مستقر در کیف نشان داد که 34 درصد از اوکراینی‌ها اعضای کلیسای اصلی ارتدکس اوکراین هستند، در حالی که 14 درصد از اعضای کلیسای پدرسالار مسکو اوکراین هستند.

در سال 2019، رهبر معنوی مسیحیان ارتدوکس در سرتاسر جهان به اوکراین اجازه داد تا کلیسایی مستقل از مسکو تشکیل دهد که تا حد زیادی به قرن ها پیوند مذهبی بین دو کشور پایان داد.

در اوایل ماه نوامبر، کلیسای ارتدکس اوکراین گفت که برای اولین بار به جماعات خود اجازه می دهد تا کریسمس را در 25 دسامبر جشن بگیرند، در حالی که از روسیه دور شده و به سمت غرب حرکت می کنند – قرن ها است که اوکراینی ها کریسمس را در 7 ژانویه جشن می گیرند. که عیسی بر اساس تقویم یولیانی متولد شد.

حرکت به 25 دسامبر به عنوان بخشی از یک روند ملی بزرگ تر برای از بین بردن نمادهای روسیه، اتحاد جماهیر شوروی و کمونیسم تلقی می شد که در سال 2014 زمانی که پوتین کریمه را ضمیمه کرد و قیام طرفدار مسکو را در منطقه شرقی دونباس آغاز کرد، آغاز شد.

در همین حال، اوکراینی‌ها برای سخت‌ترین زمستان در تاریخ این کشور آماده می‌شوند، زیرا روسیه تلاش می‌کند تا زیرساخت‌های انرژی خود را در تلاش برای وادار کردن کیف به مذاکره برای صلح از بین ببرد.

ولودیمیر کودریتسکی، رئیس اپراتور شبکه ملی برق اوکراین، Ukrenergo، در یک نشست توجیهی گفت که عملاً هیچ ایستگاه حرارتی یا برق آبی در اثر حملات روسیه آسیب ندیده است.

“میزان ویرانی عظیم است. در اوکراین کسری تولید برق وجود دارد. ما نمی توانیم آنقدر انرژی تولید کنیم که مصرف کنندگان می توانند استفاده کنند. یک تامین‌کننده بزرگ انرژی روز دوشنبه گفت که اوکراینی‌ها باید حداقل تا پایان ماه مارس به زندگی در قطع برق عادت کنند و دولت به مردم ساکن در خرسون که اخیراً آزاد شده‌اند، که عمدتاً بدون برق و آب جاری است، پیشنهاد تخلیه داده است.

ایرینا ورشچوک، معاون نخست وزیر در برنامه پیام رسان تلگرام گفت: با توجه به شرایط سخت امنیتی در شهر و مشکلات زیرساختی، می توانید برای زمستان به مناطق امن تر کشور تخلیه شوید.

درگیری ها در جنوب کشور ادامه یافت و در یک تحول کلیدی در میدان نبرد، یک مقام اوکراینی اذعان کرد که نیروهایش به مواضع روسیه در تف کینبرن – دروازه ای به حوزه دریای سیاه و بخش هایی از منطقه خرسون که هنوز تحت کنترل روسیه است- حمله می کنند.

مسکو از تف کینبرن به عنوان محل حمله موشکی و توپخانه ای به مواضع اوکراین در استان میکولایف و جاهای دیگر در امتداد سواحل دریای سیاه تحت کنترل اوکراین استفاده کرده است.

ناتالیا گومنیوک، سخنگوی فرماندهی عملیات جنوب ارتش اوکراین، در اظهارات تلویزیونی گفت که نیروهای اوکراینی به «عملیات نظامی» در این منطقه ادامه می‌دهند.

به نظر می رسد مسکو نیز در حال افزایش نیرو و افزایش تلاش های نظامی خود در جبهه شرقی دونباس در اطراف شهر کلیدی باخموت است.

دفتر ریاست جمهوری اوکراین روز سه شنبه اعلام کرد که در 24 ساعت گذشته حداقل هشت غیرنظامی کشته و 16 نفر زخمی شده اند.

آژانس رسانه ای فرانسه، آسوشیتدپرس و رویترز در این گزارش مشارکت داشتند.

این خبر از خبرگزاری های بین المللی معتبر گردآوری شده است و سایت اخبار روز ایران و جهان آبان نیوز صرفا نمایش دهنده است. آبان نیوز در راستای موازین و قوانین جمهوری اسلامی ایران فعالیت میکند لذا چنانچه این خبر را شایسته ویرایش و یا حذف میدانید، در صفحه تماس با ما گزارش کنید.

منبع

درباره ی aban_admin

مطلب پیشنهادی

“بیا توپ بازی کنیم”: لهستان برای بازی بیشتر در مرحله یک هشتم نهایی جام جهانی مقابل فرانسه دعا می کند | جام جهانی 2022

به گزارش دپارتمان اخبار ورزشی پایگاه خبری آبان نیوز ، “بیا توپ بازی کنیم” – “بیا …