اسکاتلند “قدرت” برگزاری همه پرسی استقلال دیگر را ندارد

به گزارش دپارتمان اخبار جهان پایگاه خبری آبان نیوز ،

دادگاه عالی بریتانیا حکم داد که پارلمان اسکاتلند صلاحیت قانونی برای برگزاری همه پرسی مشورتی استقلال در سال آینده را ندارد.

این حکم صبح روز چهارشنبه پس از طرح پرونده ای توسط دولت اسکاتلند و حزب ملی اسکاتلند به رهبری نیکولا استورجن در ماه اکتبر صادر شد.

دادگاه عالی بریتانیا در حال استماع این موضوع بود که آیا دولت نیمه خودمختار اسکاتلند می‌تواند بدون رضایت دولت لندن یک رأی‌گیری استقلال برگزار کند.

نیکولا استورجن، وزیر اول اسکاتلند، قصد داشت در اکتبر سال آینده یک همه پرسی جدید برای استقلال برگزار کند، اما دولت بریتانیا مصر بود که این اتفاق نیفتد و گفت که همه پرسی سال 2014 – که با کمپین “نه” با 55 درصد از آرا پیروز شد. رای به 44 درصد به نفع استقلال – یک رویداد یک بار در یک نسل بود.

از آن زمان این ارقام سخت‌تر شده و اسکاتلندی‌ها به طور مساوی در مورد استقلال تقسیم شده‌اند، اگرچه آنها به طور مداوم در هشت سال گذشته سیاستمداران طرفدار استقلال را به پارلمان‌های وست‌مینستر و ادینبورگ بازگردانده‌اند و SNP از آن زمان تاکنون همه رای‌های ملی را به دست آورده است.

پارلمان اسکاتلند در حال حاضر اکثریت MSPها را دارد که طرفدار استقلال از حزب ملی اسکاتلند و سبزها هستند.

استورجن و SNP استدلال می‌کنند که خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا و همه‌گیری کروناویروس، سیاست و اقتصاد را تغییر داده است و زمان آن فرا رسیده است که پرونده استقلال را دوباره بررسی کنیم.

پرونده دادگاه چگونه شکل گرفت؟

پنج قاضی در دادگاه عالی بریتانیا در لندن در طول چند روز در ماه اکتبر به بحث در این پرونده پرداختند.

موضع دولت بریتانیا این بود که فقط وست مینستر می تواند به هر رفراندوم استقلال جدید چراغ سبز نشان دهد زیرا مسائل قانون اساسی همچنان در صلاحیت دولت لندن است و به ادینبورگ واگذار نمی شود.

در همین حال، وکلای دولت اسکاتلند استدلال کردند که همه پرسی پیشنهادی – مانند همه پرسی برگزیت 2016 – فقط مشورتی است و به خودی خود به معنای مستقل شدن اسکاتلند نیست، زیرا قبل از اینکه واقعاً اتفاق بیفتد، باید مذاکرات و قوانین جدیدی تصویب شود. .

خب حالا چی میشه؟

فعالان استقلال طلب در 14 شهر و شهر اسکاتلند در شامگاه چهارشنبه و در پنج نقطه در سراسر اروپا – در بروکسل، پاریس، رم، برلین و مونیخ – تظاهراتی ترتیب داده اند که برنامه ریزی شده بود بدون توجه به نتیجه این مسابقات برگزار شود. حکم دیوان عالی کشور

لزلی ریدوچ، از اعضای این اتحادیه گفت: «حامیان دومین رفراندوم استقلال پس از حکم دادگاه عالی در خیابان‌های سراسر کشور خواهند آمد. زمان اسکاتلند است کمپینی که این تجمعات را سازماندهی می کند.

وی افزود: «تصمیم آنها تأثیر زیادی بر برنامه‌های رفراندوم دوم دارد و تمایل پنجاه درصد اسکاتلندی‌ها برای اظهار نظر دیگری در مورد آینده ما باید در این لحظه حساس قابل مشاهده و تأثیرگذار باشد».

این خبر از خبرگزاری های بین المللی معتبر گردآوری شده است و سایت اخبار روز آبان نیوز صرفا نمایش دهنده است. آبان نیوز در راستای موازین و قوانین جمهوری اسلامی ایران فعالیت میکند لذا چنانچه این خبر را شایسته ویرایش و یا حذف میدانید، در صفحه تماس با ما گزارش کنید.

منبع

درباره ی aban_admin

مطلب پیشنهادی

منچستریونایتد – استون ویلا: سوپر لیگ زنان – زنده | سوپرلیگ بانوان

به گزارش دپارتمان اخبار ورزشی پایگاه خبری آبان نیوز ، اتفاقات کلیدی فقط رویدادهای کلیدی را …