بر اثر زمین لرزه 5.9 ریشتری شمال غرب ترکیه ده ها مجروح شدند

به گزارش دپارتمان اخبار جهان پایگاه خبری آبان نیوز ،

زمین لرزه ای به بزرگی 5.9 ریشتر بامداد روز چهارشنبه شهری در شمال غربی ترکیه را لرزاند که باعث آسیب به برخی ساختمان ها و وحشت گسترده و زخمی شدن دست کم 50 نفر شد که عمدتاً در هنگام فرار از خانه های خود بودند.

مرکز مدیریت بحران و اضطرار استانبول اعلام کرد مرکز این زمین لرزه در شهر گولیاکا در استان دوزچه در 200 کیلومتری شرق استانبول بوده است.

این در ساعت 4:08 صبح (2:08 CET) رخ داد و در استانبول، پایتخت آنکارا و سایر مناطق منطقه احساس شد. ده ها پس لرزه از جمله یک پس لرزه 4.3 ریشتر گزارش شده است.

این زمین لرزه مردم را از خواب بیدار کرد و بسیاری در استانی که در گذشته زلزله هایی را تجربه کرده بود، وحشت زده از ساختمان ها بیرون ریختند.

دست‌کم 50 نفر به دلیل جراحات در بیمارستان‌ها تحت مداوا قرار گرفتند، که اکثراً در هنگام وحشت، از جمله پریدن از بالکن یا پنجره، متحمل شدند. سلیمان سویلو وزیر کشور به تلویزیون خصوصی NTV گفت که حال یکی از آنها وخیم است.

سویلو در برنامه تلویزیونی دولتی TRT Haber گفت: “ما تقریباً بررسی های خود را در روستاهای اطراف گولیاکا تکمیل کردیم. خسارت شدیدی گزارش نشده است؛ فقط برخی انبارها در این مکان ها ویران شده اند.”

وی گفت: «در جریان زمین لرزه برق قطع شد، اما مقامات در حال حاضر برق را دوباره برقرار می کنند.

وزیر گفت که برق در منطقه به عنوان یک اقدام ایمنی قطع شد.

تلویزیون HaberTurk گزارش داد که زمین لرزه پوشش بیرونی و قسمت هایی از سقف یک دادگاه در دوزچه را تخریب کرد. در میان خسارت های دیگر، فروریختن یک مغازه دو طبقه در خیابانی باریک است.

تصاویر تلویزیونی نشان داد که در گولیاکا، مردم در میدان اصلی تجمع کردند، برخی در پتوهایی پیچیده شده بودند که توسط آژانس مدیریت اضطراری توزیع شده بود.

جیودت آتای فرماندار دوزچه گفت مدارس این منطقه به عنوان یک اقدام احتیاطی بسته شده است.

حدود 800 نفر در زلزله قدرتمندی که در 12 نوامبر 1999 دوزچه را لرزاند، کشته شدند.

در آگوست همان سال، 17000 نفر در اثر زمین لرزه قدرتمند دیگری که استان کوجائلی و سایر مناطق شمال غربی ترکیه را ویران کرد، کشته شدند.

مقامات گفتند که حدود 80 درصد از ساختمان‌های این منطقه پس از زلزله‌های سال 1999 بازسازی یا مستحکم شدند که به کاهش آسیب کمک کرد.

ترکیه در بالای خطوط گسل اصلی قرار دارد و اغلب توسط زلزله می لرزد.

این خبر از خبرگزاری های بین المللی معتبر گردآوری شده است و سایت اخبار روز آبان نیوز صرفا نمایش دهنده است. آبان نیوز در راستای موازین و قوانین جمهوری اسلامی ایران فعالیت میکند لذا چنانچه این خبر را شایسته ویرایش و یا حذف میدانید، در صفحه تماس با ما گزارش کنید.

منبع

درباره ی aban_admin

مطلب پیشنهادی

کارشناسان می گویند استراتژی EV کارگر فوراً مشکلات عرضه استرالیا را برطرف نمی کند | وسایل نقلیه الکتریکی

به گزارش دپارتمان اخبار بین المللی پایگاه خبری آبان نیوز ، به گفته کارشناسان صنعت، علیرغم …