“جنگل” عابر پیاده: درگیری در پاریس بر سر اسکوترهای الکترونیکی اجاره ای | پاریس

به گزارش دپارتمان اخبار اقتصادی پایگاه خبری آبان نیوز ،

پaris در حال بررسی ممنوعیت اسکوترهای برقی اجاره‌ای است و هشدار می‌دهد که ناوگان 15000 اسکوتر اجاره‌ای آن نگرانی‌های ایمنی ایجاد می‌کند، عابران پیاده را تحت فشار قرار می‌دهد، خیابان‌های شهر را مسدود می‌کند و هنوز تاثیر مثبت آن بر محیط‌زیست را ثابت نکرده است.

انتظار می رود شهردار آن هیدالگو در هفته های آینده تصمیمی را در مورد آینده اسکوترهای الکترونیکی اجاره ای اعلام کند زیرا سه اپراتور پایتخت فرانسه – Lime، Dott و Tier – امیدوارند مجوزهای خود را که در فوریه منقضی می شود تمدید کنند. اپراتورها مجموعه ای از تغییرات مانند پلاک خودروها را پیشنهاد کرده اند تا پلیس بتواند تخلفات ترافیکی و بررسی هویت را ردیابی کند تا مطمئن شود کاربران بالای 18 سال دارند.

پاریس اولین شهر در اروپا بود که در سال 2018 به بازار اسکوترهای برقی مشترک «آزاد شناور» باز شد، جایی که می‌توان اسکوترها را در هر جایی رها کرد و با اپلیکیشن موبایل تحویل گرفت. دو سال بعد، پس از شکایت از استفاده هرج و مرج، شهر با آنچه که اپراتورها آن را سخت‌گیرانه‌ترین مقررات جهان می‌نامیدند: کاهش تعداد اپراتورها به سه نفر، ردیابی خودکار و محدود کردن سرعت هر اسکوتر به 20 کیلومتر و 10 کیلومتر در برخی مناطق یا صفر شد. در صورت ورود به پارک های عمومی و اختصاص مکان های پارکینگ مشخص.

اسکوترهای برقی بدون داک توسط خدمات اشتراکی Lime و Dott در خیابانی در پاریس برای اجاره پارک شده اند.
اسکوترهای برقی بدون داک توسط خدمات اشتراکی Lime و Dott در خیابانی در پاریس برای اجاره پارک شده اند. عکس: چارلز پلاتیو/ رویترز

اما در حال حاضر در پاریس بر سر آینده اسکوترهای الکترونیکی اجاره‌ای مناقشه‌ای در جریان است. هفته گذشته، مود گاتل، یکی از اعضای میانه‌روی حزب MoDem، در جلسه شورای پاریس گفت که اسکوترهای الکترونیکی اجاره‌ای شهر را به «جنگلی» تبدیل کرده‌اند که «عابران پیاده از عبور از خیابان یا حتی راه رفتن در پیاده‌رو می‌ترسند».

دیوید بلیارد، معاون شهردار سبز و مسئول حمل و نقل و فضاهای عمومی، گفت که همه گزینه ها از جمله ممنوعیت روی میز است. او گفت: «ما هنوز سه حوزه اصلی نگرانی داریم. “اول ایمنی است: برای کاربران اسکوتر و دیگران، مانند عابران پیاده.” نگرانی دوم او گرفتگی خیابان های شهر با وجود پارکینگ های اختصاصی بود. پیشرفت هایی صورت گرفته است، اما هنوز هم پیچیده است: به عنوان مثال، در مکان های پارکینگ می توانید اسکوترهای برقی را پیدا کنید که در سطح زمین پخش شده اند و افرادی که مجبور به بالا رفتن از آنها هستند، از جمله افراد مسن.

او گفت همچنین سوالاتی در مورد جنبه زیست محیطی اسکوترهای برقی “که کمی دور ریخته هستند و عمر بسیار کوتاهی دارند” وجود دارد.

مردی از دات، یکی از سه اپراتور پایتخت فرانسه، یک اسکوتر برقی رزرو می کند.
مردی از دات، یکی از سه اپراتور پایتخت فرانسه، یک اسکوتر برقی رزرو می کند. عکس: Chesnot/Getty Images

وی گفت: اگر با اپراتورها در مورد امنیت، فضای عمومی و اعتبار زیست محیطی به توافق نرسیدیم، بله، در حال حاضر به وضوح روی میز است که قراردادها را متوقف کنیم.

بلیارد گفت که پاریس می‌تواند بدون اجاره اسکوترهای الکترونیکی زنده بماند و به بارسلونا اشاره کرد که هرگز آن‌ها را معرفی نکرده است و شهرهای هم مرز با پاریس، مانند Montreuil و Aubervilliers که هیچ طرح اجاره‌ای ندارند.

اما اپراتورهای اجاره اسکوتر الکترونیکی استدلال کردند که پاریس با 1.2 میلیون سوار در سال گذشته و افزایش 76 درصدی کاربران جدید بین تابستان 2021 و تابستان 2022، یکی از بسیار منظم ترین، متراکم ترین و پر استفاده ترین ناوگان اسکوترهای الکترونیکی در جهان را دارد. اکثر آنها ساکن پاریس هستند.

اپراتورها گفتند که ممنوعیت اسکوترهای الکترونیکی اجاره ای تمام اسکوترهای الکترونیکی را از پاریس حذف نمی کند و مشکلات ترافیکی را حل نمی کند.

زنی سوار یک اسکوتر برقی از شرکت خدمات اشتراک دوچرخه Lime در پاریس می شود.
زنی سوار یک اسکوتر برقی از شرکت خدمات اشتراک دوچرخه Lime در پاریس می شود. عکس: Chesnot/Getty Images

رونقی در خرید اسکوترهای الکترونیکی شخصی توسط فرانسوی ها وجود داشته است. در سال گذشته در فرانسه، حدود 900000 اسکوتر الکترونیکی برای استفاده شخصی خریداری شد که آن را به بزرگترین بازار اروپا تبدیل کرد. برخلاف بریتانیا که استفاده از اسکوترهای الکترونیکی شخصی را در خیابان‌های عمومی ممنوع می‌کند، در فرانسه مجاز هستند، اما باید در خطوط دوچرخه‌سواری بمانند، بیش از 25 کیلومتر در ساعت نباشند و بیش از یک نفر را حمل نکنند.

اپراتورهای اجاره گفتند که اکثر کاربرانشان به آنها گفته اند که اگر نتوانند با اسکوتر الکترونیکی مشترک سفر کنند، خرید اسکوتر خود را در نظر خواهند گرفت. شرکت‌ها استدلال می‌کردند که کنترل اسکوترهای الکترونیکی خصوصی سخت‌تر از اسکوترهای الکترونیکی اجاره‌ای است. با سرعت 25 کیلومتر در ساعت، اسکوترهای خصوصی می توانند سریعتر از اسکوترهای اجاره ای پاریس حرکت کنند که به 20 کیلومتر در ساعت محدود می شوند.

نیکلاس گورس، مدیر ارشد بازرگانی در اپراتور Dott، گفت که “بازار بسیار تنظیم شده” پاریس سازمان یافته ترین بازار در جهان است. هیچ شهر دیگری وجود ندارد که در آن 2500 پارکینگ با قابلیت حرکت میکرو داشته باشید – در پاریس در هر 200 متر یک مکان وجود دارد. این یک تقویت زیرساختی است که دگرگونی عظیم پاریس را در سال های اخیر نشان می دهد … از جمله مسیرهای دوچرخه سواری بیشتر که نه تنها برای دوچرخه سواری بلکه برای افرادی که از اسکوترهای الکترونیکی استفاده می کنند، هستند.

اسکوترهای برقی در روی یک پیاده‌روی پاریس.
اسکوترهای برقی در روی یک پیاده‌روی پاریس. عکس: Chesnot/Getty Images

پاریس در هشت ماهه اول سال 2022، 337 تصادف مرتبط با انواع اسکوترهای الکترونیکی و وسایل نقلیه الکتریکی کوچک مشابه را به ثبت رساند که نسبت به مدت مشابه در سال 2021، 247 مورد بود. در یک مورد پرمخاطب در سال گذشته، یک عابر پیاده ایتالیایی در پی کشته شدن برخورد با اسکوتر الکترونیکی کرایه ای که حامل دو زن بود. اما اپراتورها می‌گویند که اسکوترهای الکترونیکی اجاره‌ای بخش کوچکی از تصادفات غم‌انگیز شهر را تشکیل می‌دهند و استدلال می‌کنند که این اسکوترها در مقایسه با موتورسیکلت‌ها یا اتومبیل‌ها، حوادث مرگ‌بار کمتری را در هر سفر نشان می‌دهند.

گارانس لوفور، مدیر روابط عمومی اپراتور اجاره ای ایالات متحده Lime، گفت که پاریس یکی از شهرهایی است که بیشترین استفاده از لیمو را در جهان دارد – با شروع هر چهار ثانیه یک اسکوتر Lime.

او گفت که اسکوترهای الکترونیکی مشترک اغلب در بحث در مورد چگونگی شکل دهی مناسب به فضای عمومی در شهر “محور” می شدند. او گفت: «حذف اسکوترهای الکترونیکی مشترک، مشکل آرامش فضای عمومی مشترک را حل نخواهد کرد.

فابین 53 ساله که در رسانه کار می کرد، یک اسکوتر الکترونیکی کرایه ای در مرکز پاریس برداشته بود، زیرا دوچرخه اش پنچر شده بود. او گفت: «پاریس حق دارد قوانین بیشتری را تنظیم کند. اما این تمایل وجود دارد که همه چیز را در اختیار شرکت‌های اجاره‌ای بگذاریم، وقتی صحبت از افرادی است که از آنها استفاده می‌کنند. مانند همه چیز در پاریس، نیاز به مدنیت وجود دارد.

جمیلا، 58 ساله، مدیر فروشگاه بزرگ پاریس و دوچرخه سوار، گفت: «ممنوعیت ایده خوبی است زیرا، اگرچه برخی از اسکوتر سواران الکترونیکی جدی هستند، به نظر می رسد بسیاری از کد بزرگراه را نمی دانند. شما می توانید دو یا حتی سه کودک خردسال را روی آنها داشته باشید که در مورد آنها غرغر می کنند. مثل یک اسباب بازی است.»

این خبر از خبرگزاری های بین المللی معتبر گردآوری شده است و سایت اخبار امروز آبان نیوز صرفا نمایش دهنده است. آبان نیوز در راستای موازین و قوانین جمهوری اسلامی ایران فعالیت میکند لذا چنانچه این خبر را شایسته ویرایش و یا حذف میدانید، در صفحه تماس با ما گزارش کنید.

منبع

درباره ی aban_admin

مطلب پیشنهادی

دادی ویر، ردیف دوم سابق اسکاتلند و شیرها، در سن 52 سالگی درگذشت | تیم اتحادیه راگبی اسکاتلند

به گزارش دپارتمان اخبار ورزشی پایگاه خبری آبان نیوز ، اتحادیه راگبی اسکاتلند اعلام کرد، دادی …