حکم دادگاه عالی درباره دومین همه پرسی استقلال اسکاتلند | سیاست اسکاتلند

به گزارش دپارتمان اخبار بین المللی پایگاه خبری آبان نیوز ،

دادگاه عالی صبح چهارشنبه تصمیم خواهد گرفت که آیا پارلمان اسکاتلند می تواند دومین رفراندوم استقلال را بدون تایید وست مینستر برگزار کند، زیرا انتظار می رود طرفداران استقلال در سراسر کشور به خیابان ها بیایند.

این حکم بسته به نحوه سقوط، پیامدهای سیاسی قابل توجهی برای هر دو دولت بریتانیا و اسکاتلند خواهد داشت. ممکن است در نهایت مسئله فرآیندی که از زمان شکست حزب ملی اسکاتلند در اولین همه پرسی استقلال در سال 2014، هر دو طرف بحث قانون اساسی را آزار داده است، حل کند.

این جلسه پس از یک جلسه استماع دو روزه در ماه گذشته در حضور پنج قاضی به رهبری رابرت رید، رئیس دادگاه عالی انجام شد. این جلسه پس از آن برگزار شد که افسر ارشد قانون اسکاتلند، لرد وکیل مدافع دوروتی بین، این سوال را مطرح کرد که آیا هولیرود به درخواست وزیر اول، نیکولا استورجن، به تایید وست مینستر نیاز دارد یا خیر.

پیش از صدور حکم، سخنگوی دولت اسکاتلند گفت: “اکثریت قابل توجهی در پارلمان اسکاتلند به نفع همه پرسی استقلال و بنابراین یک دستور دموکراتیک روشن وجود دارد.

با این حال، همانطور که وزیر اول اعلام کرده است، بحث در مورد اینکه آیا پارلمان اسکاتلند اختیارات قانونی برای برگزاری همه پرسی را دارد یا خیر وجود دارد.

ارجاع آقای وکیل این سوال به دیوان عالی برای دستیابی به وضوح قانونی در این مورد بود. ما می دانیم که حکمی از سوی دادگاه صادر خواهد شد و وزیران بلافاصله پس از آن پاسخ خواهند داد.»

سه نخست‌وزیر محافظه‌کار متوالی از صدور مجوز برگزاری رفراندوم دوم خودداری کرده‌اند و استدلال می‌کنند که تنها وست‌مینستر دارای قدرت قانونی برای تصویب یک رفراندوم بر اساس قانون اسکاتلند 1998 است که پارلمان اسکاتلند را تأسیس کرد.

در صورتی که دادگاه عالی به نفع او رای دهد و با حمایت از استقلال حدود 50 درصد در نظرسنجی اخیر، استورجن گفته است که می خواهد همه پرسی بعدی را در 19 اکتبر 2023 برگزار کند.

در صورت مخالفت، رهبر SNP در کنفرانس حزب خود در ماه اکتبر گفت که چاره‌ای برای او باقی نمی‌گذارد جز اینکه «دعوای خود را برای استقلال در انتخابات به مردم نشان دهد».

همچنین این یک گزینه برای دادگاه است که از دولت اسکاتلند بخواهد که این سوال را در تاریخ دیگری مطرح کند، پس از اینکه سر جیمز ایدی کی سی، که برای دولت بریتانیا فعالیت می کرد، استدلال کرد که ارجاع زودهنگام و نظری است زیرا هر لایحه ای به دادگاه عالی ارائه می شود. ابتدا باید بررسی، اصلاح و سپس توسط MSPها تایید می شد.

در همین حال، حداقل 14 تظاهرات طرفدار استقلال برای بعد از ظهر “روز قضاوت” از مرزهای اسکاتلند تا اورکنی، همراه با پنج گردهمایی در سراسر اروپا برنامه ریزی شده است، زیرا فعالان برجسته حامیان خود را تشویق می کنند تا در این “لحظه تاریخی” خود را بدون توجه به این “لحظه تاریخی” نشان دهند. نتیجه دادگاه

لزلی ریداک، گوینده و فعال استقلال کهنه کار، در حال سازماندهی تجمعی در پارلمان اسکاتلند در ادینبورگ است که از ساعت 5:30 بعد از ظهر آغاز می شود. او گفت: «اگر جنبش بله می‌خواهد در سراسر بریتانیا و اروپا قابل مشاهده باشد، ما باید کنشگری را دوباره کشف کنیم. جنبشی وجود دارد که جسورتر و زیرک تر از دولت باشد، و یک کاری که ما می توانیم انجام دهیم این است که مردم را به خیابان بکشانیم.

باورنکردنی است که ظاهراً قدرتمندترین پارلمان مستقل جهان مجبور است به تصمیم دادگاه در مورد برگزاری رفراندوم مشورتی تکیه کند.

کرستین فریزر، افسر برابری SNP، گفت که این حکم یک لحظه تاریخی را رقم زد و شفافیت مورد انتظار را به ارمغان آورد.

او گفت: «این زمانی است که مردم باید دور هم جمع شوند. ما چند سال سختی را پشت سر گذاشتیم و برای مردم مهم است که به یاد داشته باشند که این جنبشی است که در سراسر جهان به رسمیت شناخته شده است.

فریزر گفت که اگرچه او “پرچم گردان طبیعی” نبود، اما راهپیمایی های چهارشنبه فرصتی برای نشان دادن “تنوع جنبش ما” بود.

این موضوع توسط تونی جولیانو، مجری توسعه سیاست SNP نیز تکرار شد، که گفت: «به عنوان یک فعال قدیمی SNP، ترجیح می‌دهم با رای‌دهندگان پشت درب خانه صحبت کنم، اما در لحظه مهمی مانند این مهم است که در بسیج توده‌ای قابل مشاهده باشد. “

لرد رید در سخنان آغازین خود در جلسه استماع اکتبر گفت “احتمالاً چند ماه تا قضاوتمان باقی مانده است”. اما چهارشنبه تنها شش هفته از آن تاریخ می گذرد.

این خبر از خبرگزاری های بین المللی معتبر گردآوری شده است و سایت اخبار روز ایران و جهان آبان نیوز صرفا نمایش دهنده است. آبان نیوز در راستای موازین و قوانین جمهوری اسلامی ایران فعالیت میکند لذا چنانچه این خبر را شایسته ویرایش و یا حذف میدانید، در صفحه تماس با ما گزارش کنید.

منبع

درباره ی aban_admin

مطلب پیشنهادی

گزارش مورد حمایت سازمان ملل می گوید که دیوار مرجانی بزرگ باید در فهرست میراث جهانی «در خطر» قرار گیرد | دیواره مرجانی بزرگ

به گزارش دپارتمان اخبار بین المللی پایگاه خبری آبان نیوز ، یک ماموریت تحت حمایت سازمان …