سازمان ملل در مورد کنوانسیون مالیاتی جدید پیشنهادی کشورهای آفریقایی رای می دهد | سازمان ملل

به گزارش دپارتمان اخبار اقتصادی پایگاه خبری آبان نیوز ،

کشورهای در حال توسعه امیدوارند در رای گیری مهم سازمان ملل متحد در نیویورک در روز چهارشنبه، قدرت بیشتری بر امور مالیاتی جهانی بدست آورند.

اگر اعضای این سازمان به قطعنامه ارائه شده توسط گروه کشورهای آفریقایی رای مثبت دهند، می تواند راه را برای گفتگوهای بین دولتی تازه در مورد سیاست مالیاتی جهانی هموار کند.

پیش‌نویس قطعنامه از اعضا می‌خواهد تا تصمیم بگیرند که زمینه را برای کنوانسیون جدید سازمان ملل در مورد مالیات فراهم کنند.

کمپین‌ها ادعا می‌کنند که این می‌تواند تأثیر نهادهایی را که به‌طور سنتی تحت سلطه کشورهای ثروتمند هستند، مانند سازمان همکاری اقتصادی و توسعه (OECD) به سمت سازمان ملل تغییر دهد، جایی که کشورهای در حال توسعه سهم بیشتری دارند.

شبکه عدالت مالیاتی (TJN) گفت، این قطعنامه که توسط گروهی که نماینده 54 کشور عضو اتحادیه آفریقا در سازمان ملل است، پیشنهاد شده است، این قطعنامه به این نهاد مستقر در نیویورک مأموریت “نظارت، ارزیابی و تصمیم گیری قوانین مالیاتی جهانی” را می دهد.

الکس کوبهام، مدیر اجرایی TJN، گفت: این “راه را برای گفتگوهای بین دولتی در مورد مذاکره درباره کنوانسیون مالیاتی سازمان ملل و یک نهاد مالیاتی جهانی باز خواهد کرد.”

با این حال، مخالفت قابل توجهی از سوی برخی از کشورهای توسعه یافته وجود داشته است. کشورهای ثروتمند غربی مدت‌هاست که بر سر این که کدام مجمع باید بر امور مالیاتی کشورها تسلط داشته باشد، درگیر جنگ‌های دیپلماتیک بوده‌اند.

مقامات با تجربه دیپلماسی اقتصادی بین المللی به آبان نیوز گفتند که کشورهای ثروتمندتر، از جمله ایالات متحده، به دنبال حفظ کنترل شدید قوانین مالیاتی جهانی هستند. حفظ موقعیت OECD به عنوان انجمن اصلی برای بحث و توسعه سیاست مالیاتی یکی از عناصر این استراتژی بود.

به عنوان مثال، ایالات متحده در سال های اخیر با متحدان خود به شدت لابی کرده است تا اطمینان حاصل شود که بحث های مربوط به مالیات فروش دیجیتال در داخل OECD برگزار می شود.

این بخشی از تلاش واشنگتن برای کاهش اجماع فزاینده بود که بزرگ‌ترین شرکت‌های فناوری جهان – که بسیاری از آنها در سیلیکون ولی مستقر هستند – باید مالیات بیشتری هم با مقیاس وسیع عملیات خود و هم با مالیات‌هایی که توسط شرکت‌هایی با تجارت سنتی‌تر پرداخت می‌شوند، بپردازند. مدل ها.

با این حال، در میان کشورهای در حال توسعه سازمان ملل، حرکتی در حال افزایش است تا تلاش کنند تا قدرت بیشتری برای این نهاد در امور مالیاتی کسب کنند.

حتی اگر رأی گیری انجام شود، این خطر وجود دارد که اعضای ثروتمندتر سازمان ملل در برابر اعطای بودجه مورد نیاز برای کارکنان ابتکار مقاومت کنند. با این حال، فعالان بر این باورند که ممکن است مانند تلاش های قبلی مسدود نشود. دبیرکل سازمان ملل همچنین منابع دفتر خود را برای حمایت از روند مذاکرات متعهد کرده است.

این طرح به عنوان “ترویج همکاری مالیاتی بین المللی فراگیر و موثر در سازمان ملل” برنامه ریزی شده است. با حمایت گروه آفریقایی، انتظار می رود که سایر اعضای سازمان ملل به دقت مورد توجه قرار گیرد.

تابو امبکی، رئیس جمهور سابق آفریقای جنوبی، که خواستار آن شده است، گفت: «می‌دانم که بحث‌های کنونی در کمیته دوم مجمع عمومی سازمان ملل به خوبی پیش رفته است، و تنها تعداد معدودی از کشورها با نگرانی‌های باقی‌مانده در مرحله قبل از تصویب به تصویب رسیده‌اند. سایر اعضای سازمان ملل از این قطعنامه حمایت کنند.

وی افزود: در حالی که OECD نقش مهمی در این زمینه ها ایفا کرده است، پس از 10 سال تلاش برای اصلاح قوانین مالیاتی بین المللی مشخص است که هیچ جایگزینی برای مجمع جهانی فراگیر و شفاف ارائه شده توسط سازمان ملل وجود ندارد.

امبکی گفت: «من از کشورها می‌خواهم که به توسعه یک کنوانسیون مالیاتی سازمان ملل متعهد بمانند و سازمان همکاری‌های اقتصادی و توسعه را تشویق به ایفای نقش حمایتی در این زمینه کنند.»

این خبر از خبرگزاری های بین المللی معتبر گردآوری شده است و سایت اخبار امروز آبان نیوز صرفا نمایش دهنده است. آبان نیوز در راستای موازین و قوانین جمهوری اسلامی ایران فعالیت میکند لذا چنانچه این خبر را شایسته ویرایش و یا حذف میدانید، در صفحه تماس با ما گزارش کنید.

منبع

درباره ی aban_admin

مطلب پیشنهادی

تظاهرات بیشتر ضد کووید در چین با آتش‌سوزی مرگبار آغاز شد

به گزارش دپارتمان اخبار پزشکی پایگاه خبری آبان نیوز ، تایپه، تایوان — به نظر می …