برنامه ایران برای توسعه گسترده ظرفیت اورانیوم – دیده بان هسته ای سازمان ملل | ایران

به گزارش دپارتمان اخبار بین المللی پایگاه خبری آبان نیوز ،

در بحبوحه شکست توافق هسته ای با قدرت های بزرگ، دیده بان هسته ای سازمان ملل تایید کرده است که ایران در حال غنی سازی اورانیوم تا 60 درصد در نیروگاه دوم است.

آژانس بین‌المللی انرژی اتمی روز سه‌شنبه اعلام کرد که ایران نیز در حال برنامه‌ریزی برای توسعه گسترده ظرفیت غنی‌سازی خود است.

ایران اوایل روز سه‌شنبه اعلام کرد که غنی‌سازی اورانیوم تا 60 درصد را در سایت فردو آغاز کرده است و این کار را در کارخانه آزمایشی بالای زمینی خود در نطنز برای بیش از یک سال انجام داده است.

افزایش غنی‌سازی به‌عنوان یک افزوده مهم به برنامه هسته‌ای آن تلقی می‌شد. غنی سازی تا 60 درصد خلوص یک گام فنی کوتاه با درجه سلاح، 90 درصد فاصله دارد. کارشناسان منع اشاعه در ماه های اخیر هشدار داده اند که ایران اورانیوم غنی شده 60 درصدی کافی برای بازفرآوری به سوخت حداقل یک بمب هسته ای را در اختیار دارد.

ایران همواره هرگونه جاه طلبی برای ساخت بمب هسته ای را رد کرده و اصرار دارد که فعالیت های هسته ای خود برای اهداف غیرنظامی است.

تصویر ماهواره ای از کارخانه غنی سازی سوخت فردو ایران
تصاویر ماهواره ای کارخانه فردو ایران را نشان می دهد که در آنجا تولید اورانیوم غنی شده تا 60 درصد را آغاز کرده است. عکس: تصویر ماهواره ای ©2021 Maxar Tech/AFP/Getty Images

این اقدام بخشی از پاسخ ایران به تصویب هفته گذشته توسط ناظر هسته‌ای سازمان ملل از یک طرح سرزنش بود که دولت‌های غربی آن را به عدم همکاری متهم می‌کردند.

همچنین در حالی صورت می‌گیرد که مذاکرات برای احیای توافق تاریخی ۲۰۱۵ که برنامه هسته‌ای ایران را در ازای لغو تحریم‌ها محدود می‌کرد، متوقف شده است.

این توافق در سال 2018 و زمانی که ایالات متحده عقب نشینی کرد و تحریم ها را مجدداً اعمال کرد، آغاز شد. در پاسخ، ایران شروع به افزایش برنامه هسته ای خود کرد.

بیانیه مشترک آلمان، فرانسه و بریتانیا – سه کشور اروپای غربی که در توافق هسته ای ایران باقی مانده اند – آخرین اقدام ایران برای گسترش بیشتر برنامه هسته ای خود را محکوم کرد.

در بیانیه روز سه‌شنبه آمده است: «گام ایران چالشی برای نظام جهانی منع اشاعه است». این گام که خطرات مرتبط با اشاعه سلاح های هسته ای قابل توجهی را به همراه دارد، هیچ توجیه غیرنظامی معتبری ندارد.»

در این ماه، آژانس بین‌المللی انرژی اتمی اعلام کرد که معتقد است ایران ذخایر اورانیوم بسیار غنی شده خود را افزایش داده است. همین هفته گذشته، آژانس از تهران به خاطر ممانعت از دسترسی یا نظارت بر سایت های هسته ای ایران توسط مقامات این کشور انتقاد کرد.

در گزارش جداگانه‌ای آمده است که رافائل گروسی، مدیر کل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، «به‌جدی نگران» است که ایران هنوز با تحقیقات آژانس درباره ذرات اورانیوم دست‌ساز یافت شده در سه سایت اعلام‌نشده درگیر نشده است. این موضوع به یک نقطه گیر کلیدی در مذاکرات برای تجدید توافق هسته ای تبدیل شده است.

نزدیک به دو سال از دسترسی کامل مقامات آژانس به نظارت بر سایت های هسته ای ایران و پنج ماه از حذف تجهیزات نظارتی آژانس می گذرد.

رویترز و آسوشیتدپرس در این گزارش مشارکت داشتند

این خبر از خبرگزاری های بین المللی معتبر گردآوری شده است و سایت اخبار روز ایران و جهان آبان نیوز صرفا نمایش دهنده است. آبان نیوز در راستای موازین و قوانین جمهوری اسلامی ایران فعالیت میکند لذا چنانچه این خبر را شایسته ویرایش و یا حذف میدانید، در صفحه تماس با ما گزارش کنید.

منبع

درباره ی aban_admin

مطلب پیشنهادی

انگلیس در بازی کینه پسااستعماری توسط مهاجم نامرئی آمریکا نجات یافت | ایالات متحده آمریکا

به گزارش دپارتمان اخبار ورزشی پایگاه خبری آبان نیوز ، آبینندگان تلویزیون مریکا با فرهنگ مردمی …