جنگ اوکراین: مکان‌های «شکنجه» در خرسون کشف شد، نیروگاه هسته‌ای با «تماس نزدیک» مواجه شد

به گزارش دپارتمان اخبار جهان پایگاه خبری آبان نیوز ،

1. اوکراین می گوید، چهار مکان «شکنجه» روسیه در خرسون کشف شد

دادستان های اوکراینی می گویند که چهار “محل شکنجه” روسی را در شهر جنوبی خرسون کشف کرده اند.

“مرکز بازداشت موقت” در چهار ساختمان کشف شد که گفته می شود نیروهای روسیه در جریان اشغال شهر از آنها استفاده کرده بودند.

دادستانی اوکراین در تلگرام اعلام کرد: «در جریان تصرف شهر، سرنشینان به طور غیرقانونی افراد را بازداشت و به طرز وحشیانه ای شکنجه کردند.

بخش‌هایی از باتوم‌های لاستیکی، یک خفاش چوبی، وسیله‌ای که روس‌ها برای شکنجه غیرنظامیان با شوک الکتریکی استفاده می‌کردند، یک لامپ رشته‌ای و گلوله از دیوارها کشف شد.

در ادامه این بیانیه آمده است: «افراد در سلول‌ها و زیرزمین‌ها با روش‌های مختلف شکنجه، خشونت جسمی و روانی مواجه شدند.

نیروهای اوکراینی اوایل ماه جاری پس از خروج روسیه از نیروهایش و انتقال برخی از آنها برای تقویت مواضع در شرق دونتسک و لوهانسک، خرسون را پس گرفتند.

کیف از زمان تهاجم روسیه در 24 فوریه، مکررا مسکو را به ارتکاب “جنایت جنگی” و “جنایت” متهم کرده است. روسیه این اتهامات را رد کرده است.

روسیه در عین حال متعهد شده است که مسئولین کشته شدن گروهی از سربازان روس در اوکراین را مجازات کند.

هفته گذشته ویدئوهایی در رسانه های اجتماعی روسیه منتشر شد که نشان می داد 10 سرباز روی زمین دراز کشیده بودند و ظاهراً مردی شلیک می کند.

مسکو مدعی است که این افراد اسیران جنگی بودند که قبل از کشته شدن “بی رحمانه” سعی در تسلیم شدن به کیف داشتند.

دیمیتری پسکوف، سخنگوی ریاست جمهوری روسیه روز دوشنبه به خبرنگاران گفت: «طبیعاً روسیه خودش به دنبال کسانی است که مرتکب این جنایت شده اند، آنها باید پیدا و مجازات شوند».

پسکوف افزود که مسکو برای کمک به نهادهای بین المللی “اگر بتواند مفید باشد” مراجعه خواهد کرد.

مأموریت ناظر حقوق بشر سازمان ملل در اوکراین نیز خواستار تحقیقات بیشتر شده است. معاون نخست‌وزیر اوکراین می‌گوید این کشور در مورد فیلم‌های ویدئویی تحقیق خواهد کرد.

ولودیمیر زلنسکی، رئیس‌جمهور اوکراین در سخنرانی روزانه خود در 24 ساعت گذشته گفت: نزدیک به 400 حمله روسیه در شرق این کشور در 24 ساعت گذشته رخ داده است.

زلنسکی گفت: “سخت ترین نبردها، مانند گذشته، در منطقه دونتسک است. اگرچه امروز به دلیل بدتر شدن آب و هوا حملات کمتری صورت گرفت، اما متاسفانه میزان گلوله باران روسیه بسیار زیاد است.”

وی افزود: “در منطقه لوهانسک، ما در حال نبرد به آرامی به جلو می رویم. تا کنون، تقریبا 400 حمله توپخانه ای در شرق از آغاز روز انجام شده است.”

2. سازمان ملل هشدار می دهد که نیروگاه هسته ای به فاجعه نزدیک شده است

پس از آنکه نیروگاه زاپوریژژیا – بزرگترین نیروگاه اروپا – با رگبار گلوله‌ها پر شد، تقریباً با یک فاجعه هسته‌ای مواجه شد.

آژانس بین المللی انرژی و اتمی سازمان ملل گزارش داد که برخی از موشک ها در نزدیکی رآکتورها سقوط کرده و به یک ساختمان ذخیره سازی زباله های رادیواکتیو آسیب رساندند.

کی‌یف و مسکو روز دوشنبه دست‌کم ده‌ها انفجار در نیروگاه هسته‌ای زاپوریژژیا اوکراین را که از مدت کوتاهی پس از حمله تحت کنترل روسیه قرار دارد، مقصر دانستند. هنوز در سراسر رودخانه دنیپرو از مناطق تحت کنترل اوکراین قرار دارد.

رافائل گروسی، مدیرکل دیده‌بان هسته‌ای سازمان ملل متحد، گفت که عامل این حملات «خطرات بزرگی کرده و با جان بسیاری از مردم قمار می‌کند». با این وجود، خبرگزاری‌هایی مانند رویترز نتوانسته‌اند تأیید کنند که کدام طرف مسئول است.

به گفته آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، یکی از اهداف دیگر این گلوله‌ها، یک حوض خنک‌کننده، یک کابل به یک راکتور و یک پل به رآکتور دیگر است.

گروسی اواخر روز یکشنبه در بیانیه ای گفت: “خوشبخت بودیم که یک حادثه هسته ای بالقوه جدی اتفاق نیفتاد. دفعه بعد، ممکن است چندان خوش شانس نباشیم.”

او گفت: «ما در مورد متر صحبت می کنیم، نه کیلومتر.

گلوله باران مکرر نیروگاه Zaporizhzhia در طول درگیری، نگرانی ها را در مورد یک فاجعه بالقوه در فاصله 500 کیلومتری از محل بدترین حادثه هسته ای جهان – چورنوبیل، که راکتور آن در سال 1986 منفجر شد، افزایش داده است.

3. زلنسکی از ناتو خواست در برابر “خرابکاری هسته ای” روسیه محافظت کند.

ولودیمیر زلنسکی از اعضای ناتو خواست تا از “خرابکاری روسیه” در تاسیسات هسته ای محافظت کنند.

وی در یک سخنرانی ویدئویی در مجمع پارلمانی ناتو در مادرید گفت: همه کشورهای ما علاقه مند هستند که هیچ حادثه خطرناکی در تاسیسات هسته ای ما رخ ندهد.

وی با توصیف روسیه به عنوان یک “دولت تروریستی” افزود که “همه ما به حفاظت تضمین شده در برابر خرابکاری روسیه در تاسیسات هسته ای نیاز داریم.”

رئیس‌جمهور اوکراین همچنین خواستار تحریم‌های جدید اتحادیه اروپا علیه روسیه شد و «سیاست نسل‌کشی» روسیه را به رغم انکار مسکو مبنی بر ارتکاب حملات عمدی علیه غیرنظامیان محکوم کرد.

شرکت انرژی هسته‌ای اوکراین، Energoatom روسیه را به گلوله باران نیروگاه Zaporizhzhia مقصر می‌داند، در حالی که این کشور را به «به خطر انداختن کل جهان» با باج‌خواهی هسته‌ای متهم می‌کند.

برعکس، وزارت دفاع روسیه اوکراین را متهم به شلیک به خطوط برق تامین کننده تاسیسات هسته ای کرده است. رئیس آژانس دولتی انرژی هسته ای کشور، روس اتم، گفت که در مورد گلوله باران روز یکشنبه با آژانس بین المللی انرژی اتمی گفتگو کرده و خطر یک حادثه هسته ای احتمالی را وجود دارد.

4. اوکراین غیرنظامیان را از مناطق آزاد شده از ترس کمبود زمستان تخلیه می کند

به دنبال خاموشی روز دوشنبه، اوکراین ساکنان بخش های تازه آزاد شده مناطق جنوبی، خرسون و میکولایف را تخلیه می کند.

ایرینا ورشچوک، معاون نخست وزیر اوکراین گفت که مقامات از غیرنظامیان خواسته اند تا به مناطق امن تر در بخش های مرکزی و غربی کشور بروند، در پی نگرانی ها مبنی بر اینکه گلوله باران مستمر روسیه باعث کمبود انرژی و آب می شود و شرایط را غیرقابل زندگی در زمستان امسال می کند.

ورشوک افزود که دولت حمل و نقل، اقامت و مراقبت های پزشکی را فراهم خواهد کرد.

این تخلیه بیش از یک هفته پس از بازپس گیری شهر خرسون در کرانه غربی رودخانه دنیپرو و ​​مناطق اطراف توسط اوکراین در میدان نبرد بزرگ صورت می گیرد.

از آن زمان، ساکنان و مقامات به طور یکسان متوجه میزان آسیب نیروهای روسی به برق و سایر زیرساخت‌ها قبل از عقب‌نشینی شده‌اند.

زمستان های اوکراین به ویژه سخت شناخته شده است و برف در حال حاضر کیف، پایتخت و سایر نقاط کشور را پوشانده است. در خود Kherson، میانگین دما در ژانویه به زیر صفر درجه سانتیگراد می رسد.

5. کنفرانس کمکی پاریس به مولداوی، همسایه تحت محاصره اوکراین، قول “کمک” می دهد.

وزارت امور خارجه فرانسه اعلام کرد که کنفرانس بین المللی کمک رسانی در پاریس که روز دوشنبه برگزار شد، هدف خود را برای ارائه “کمک واقعی و فوری” به مولداوی، فقیرترین کشور اروپا اعلام کرد.

این کشور اروپای شرقی، که با اوکراین مرز مشترک دارد، تحت تأثیر خاموشی های گسترده، جریان های شدید پناهجویان و تهدیدات امنیتی احتمالی ناشی از جنگ همسایگان قرار گرفته است.

هفته گذشته، نیم دوجین شهر مولداوی بدون برق ماندند زیرا سیستم های انرژی دوران شوروی این کشور – که به اوکراین متصل هستند – تحت تأثیر گلوله باران سنگین روسیه به اهداف زیرساختی اوکراین قرار گرفتند.

این وزارتخانه گفت: «این حمایت بین‌المللی از اهمیت بیشتری برخوردار است زیرا مولداوی در حال حاضر با بحران انرژی بی‌سابقه‌ای مواجه است که با نزدیک شدن به فصل زمستان، خطر یک بحران انسانی برای جمعیت مولداوی را به همراه دارد».

نیکو پوپسکو، وزیر امور خارجه مولداوی و وزیر همگرایی اروپایی، روز دوشنبه در کنفرانسی گفت که “هدف امروز ادامه حرکت رو به جلو با تضمین صلح و ثبات در بخش ما از اروپا است.”

او افزود: «اوکراین با این تجاوز وحشیانه روسیه مواجه است، اما این تجاوز برای همه در اروپا یک مشکل ایجاد می‌کند و البته در مورد مولداوی نیز صدق می‌کند». مولداوی از نظر اقتصادی به شدت تحت تأثیر این جنگ قرار گرفته است، زیرا بحث امنیت منابع انرژی به میان می آید.

دو کنفرانس قبلی برای مولداوی در اوایل سال جاری صدها میلیون یورو جمع آوری کردند، اما با ادامه جنگ نیازهای آن در حال افزایش است.

این خبر از خبرگزاری های بین المللی معتبر گردآوری شده است و سایت اخبار روز آبان نیوز صرفا نمایش دهنده است. آبان نیوز در راستای موازین و قوانین جمهوری اسلامی ایران فعالیت میکند لذا چنانچه این خبر را شایسته ویرایش و یا حذف میدانید، در صفحه تماس با ما گزارش کنید.

منبع

درباره ی aban_admin

مطلب پیشنهادی

سارایوو آلوده ترین شهر جهان را رتبه بندی کرد

به گزارش دپارتمان اخبار جهان پایگاه خبری آبان نیوز ، بر اساس آمار شرکت فناوری کیفیت …