جام جهانی: تیم ایران به دلیل حمایت آشکار از اعتراضات داخلی از خواندن سرود ملی خودداری کرد

به گزارش دپارتمان اخبار جهان پایگاه خبری آبان نیوز ،

تیم فوتبال ایران در جام جهانی قبل از پخش سرود ملی خود قبل از بازی افتتاحیه جام جهانی سکوت کرد و از خواندن قبل از شروع بازی مقابل انگلیس خودداری کرد.

در طول هفته، علیرضا جهانبخش، کاپیتان آنها توضیح داده بود که بازیکنان به صورت “جمعی” تصمیم خواهند گرفت که سرود را به نشانه حمایت از قربانیان اعتراضات سرکوب شده در کشورشان بخوانند یا نه.

بازیکنان چهره خود را کاملاً بی‌تفاوت نگه داشتند، در حالی که روی نیمکت یکی از اعضای هیئت آواز می‌خواند. تلویزیون دولتی ایران بازیکنانی را که برای سرود صف کشیده بودند، قبل از شروع مسابقه در قطر، درست در آن سوی خلیج از سرزمین مادری خود، نشان نداد.

بسیاری از هواداران در خانه تیم را متهم کرده بودند که با سرکوب خشونت آمیز دولتی در ناآرامی های مداوم مردمی طرفداری می کنند. ده ها تن از چهره های عمومی، ورزشکاران و هنرمندان ایرانی با معترضان همبستگی نشان داده اند – اما هیچ بازیکن ایرانی از تیم ملی تا بازی روز دوشنبه حمایت خود را اعلام نکرده بود.

یک بنر در غرفه‌های تحت اشغال ایران که به انگلیسی «آزادی زندگی زن» نوشته شده بود، به سرعت برداشته شد. برخی از هواداران ایرانی که برای جام جهانی به قطر رفته بودند، همبستگی خود را با ناآرامی ها پنهان نکرده اند.

تظاهراتی که خواستار سقوط حکومت دینی شیعه شیعه بودند، پس از مرگ دو ماه پیش زن جوان مهسا امینی پس از دستگیری او به دلیل زیر پا گذاشتن قوانین پوشش اسلامی سختگیرانه، ایران را فرا گرفته است.

خبرگزاری هرانا، فعال اعلام کرد که در ناآرامی‌های روز شنبه، ۴۱۰ معترض از جمله ۵۸ خردسال و ۵۴ تن از نیروهای امنیتی کشته شده‌اند و حداقل ۱۷۲۵۱ نفر بازداشت شده‌اند.

جام جهانی قطر در اوایل روز دوشنبه با جنجال‌های بیشتری روبه‌رو شد، زمانی که فیفا تهدید کرد برای هر بازیکنی که بازوبند «OneLove» که برای حمایت از تنوع و مشارکت معرفی شده است، کارت زرد صادر می‌کند.

کاپیتان های انگلیس، ولز، بلژیک، هلند، سوئیس، آلمان و دانمارک تحت فشار فیفا در جام جهانی بازوبند “OneLove” نخواهند داشت.

ساعاتی پیش در این بیانیه آمده است: «به عنوان فدراسیون‌های ملی، نمی‌توانیم بازیکنان خود را در موقعیتی قرار دهیم که با تحریم‌های ورزشی از جمله رزرو کارت مواجه شوند، بنابراین از کاپیتان‌ها خواسته‌ایم که در بازی‌های جام جهانی فوتبال از بازوبند استفاده نکنند». بازی انگلیس مقابل ایران قرار بود شروع شود.

این اقدام انتقادات شدید و شدیدی را از سوی گروه‌هایی که جامعه LGBT+ (لزبین‌ها، همجنس‌گرایان، دوجنس‌گرایان، تراجنسیتی‌ها) را نمایندگی می‌کنند، به دنبال داشت.

پیتر تاچل، فعال حقوق بشر، در سخنانی در اسکای نیوز، اقدام فیفا را به عنوان “تلاشی عمدی برای جلوگیری از حمایت” از جوامع دگرباش جنسی پلاس محکوم کرد و فیفا را “قلدر در اتاق و مقصر” توصیف کرد.

این خبر از خبرگزاری های بین المللی معتبر گردآوری شده است و سایت اخبار روز آبان نیوز صرفا نمایش دهنده است. آبان نیوز در راستای موازین و قوانین جمهوری اسلامی ایران فعالیت میکند لذا چنانچه این خبر را شایسته ویرایش و یا حذف میدانید، در صفحه تماس با ما گزارش کنید.

منبع

درباره ی aban_admin

مطلب پیشنهادی

رئیس سازمان جهانی بهداشت گفت: رویکرد سهل‌انگیز به همه‌گیری کووید-19 می‌تواند یک نوع کشنده ایجاد کند

به گزارش دپارتمان اخبار جهان پایگاه خبری آبان نیوز ، رئیس سازمان جهانی بهداشت روز جمعه …