“ما به آنها پاسخ دادیم”: عربستان مدعی جایگاه خود در تاریخ جام جهانی است | جام جهانی 2022

به گزارش دپارتمان اخبار ورزشی پایگاه خبری آبان نیوز ،

کامرون مقابل آرژانتین در ایتالیا 90. آمریکا در برابر انگلیس در بلو هوریزونته در سال 1950. سنگال در سئول در مقابل فرانسه 20 سال پیش. هواداران در مورد این نظم بحث خواهند کرد، اما شکی نیست که پیروزی 2-1 عربستان سعودی مقابل آرژانتین در روز سه شنبه در دوحه در کنار آن مسابقات به عنوان یکی از بزرگترین شوک های جام جهانی در تمام دوران ها تلقی خواهد شد.

گل های نیمه دوم صالح الشهری و سالم الدوسری پنالتی نیمه اول لیونل مسی را لغو کرد تا سعودی ها شانس واقعی برای صعود به مرحله حذفی قطر را داشته باشند. اما حقایق بازی به سختی شروع آن بود، اهمیت لحظه فراتر از محدوده 90 دقیقه بود.

نادیده انگاشتن آن چیزی که برای تیم عربستانی و هوادارانشان معنی می دهد، کار اشتباهی است، بنابراین هر دو اثر خود را در ورزشگاه 88000 نفری لوسیل به جای گذاشتند. هیچ کس انتظار نداشت آنها در برابر قهرمان دو دوره جهان پیروز شوند. این ششمین جام جهانی است که سعودی ها به آن راه یافته اند، رکورد آنها قبل از این مسابقات: 16 بازی، سه برد، 11 شکست.

راهنمای سریع

قطر: فراتر از فوتبال

نمایش دهید

این جام جهانی است که شبیه هیچ جام جهانی دیگری نیست. در 12 سال گذشته آبان نیوز درباره مسائل مربوط به قطر 2022، از فساد و نقض حقوق بشر گرفته تا رفتار با کارگران مهاجر و قوانین تبعیض آمیز، گزارش داده است. بهترین‌های روزنامه‌نگاری ما در صفحه اصلی قطر: فراتر از فوتبال برای کسانی که می‌خواهند عمیق‌تر به مسائل فراتر از زمین بازی بروند جمع‌آوری شده است.

گزارش آبان نیوز بسیار فراتر از آن چیزی است که در زمین اتفاق می افتد. امروز از روزنامه نگاری تحقیقی ما حمایت کنید.

از بازخورد شما متشکرم.

آنها خردسالان همیشگی هستند، حاشیه شوخی های جام جهانی و کنفرانس مطبوعاتی قبل از بازی آنها برای این بازی با حضور تعداد انگشت شماری از خبرنگاران برگزار شد. یکی از بازیکنان گفت که سوالاتی که توسط کسانی که حاضر شده بودند به عنوان انگیزه معمولی رختکن استفاده می شد. عبدالله المالکی، هافبک این تیم گفت: «از شرمساری برخی از آن روزنامه نگاران، به ویژه آنهایی که در کنفرانس های مطبوعاتی حضور داشتند، لذت بردم. آنها خیلی به ما احترام نمی گذاشتند، اما ما به آنها پاسخ دادیم.

عربستانی ها نه تنها برای غرور بازی می کردند، بلکه برای تعداد زیادی از هواداران مسافر بازی می کردند. تکه‌هایی از رنگ سبز زمردی دور زمین، پشت دروازه که در آن سعودی‌ها دو گل به ثمر رساندند، دویدند و به سمت تیرها بالا رفتند که با سر و صدا در سراسر آن طنین انداز شد. تعداد ده ها هزار مورد حمایت عربستان سعودی یکی از بزرگترین حمایت ها در این جام جهانی خواهد بود. آهنگ ها و شوخی های آنها و جهش های مداوم آنها نیز رفتار اولتراهای فوتبال را قابل تشخیص است.

شهري گفت: از همه کساني که از عربستان سعودي شرکت کردند تشکر مي کنم. “امیدوارم که آنها خوشحال به هتل های خود بازگشتند. ما هنوز به آنها نیاز داریم، هنوز دو بازی دیگر داریم و امیدوارم مثل امروز از ما حمایت کنند.”

بازیکنان به فریادهای تماشاگران پاسخ دادند و به خصوص در نیمه دوم، نمایشی با ذوق ارائه کردند و دو گل خوب به ثمر رساندند و برای حفظ برتری خود بدن‌ها را به سمت توپ پرتاب کردند. از نظر تاکتیکی نیز نمایش زیرکانه ای بود و وقتی بازیکنان بعد از آن در تونل ظاهر شدند، هیچ نشانه ای از شادی وجود نداشت. در عوض، بازیکنانی که همگی برای تیم‌های باشگاهی داخلی بازی می‌کنند، جملات معروف‌تر و آشناتر لیگ برتر (حداقل در ترجمه از عربی) را به زبان آوردند که «از سه امتیاز خوشحال هستند».

به طور خلاصه، این مسابقه ای بود که می گفت عربستان سعودی آمده و چهارشنبه را تعطیل ملی اعلام کرده اند. اما زمان رسیدن به دستاورد تاریخی این تیم شاید تصادفی نباشد. اولین جام جهانی در خاورمیانه همچنان درگیر جنجال است اما قطر را نیز جلوتر از رقیب دیرینه خود در کانون توجه جهانی قرار داده است. با این حال، این دیدار شاهد حضور عربستان در مرکز صحنه بود و نه تنها این، آنها مدعی عنوان قدرتمند فرهنگی یک ضعیف ورزشی شدند. در سکوها هواداران با پوشیدن لباس های نیوکاسل یونایتد (طراحی شده در رنگ های عربستانی) تشویق می کردند. در جعبه های اجرایی امیر قطر پرچم عربستان را برای مدت کوتاهی به اهتزاز درآورد. این مسابقه بدون اهمیت سیاسی نبود.

این مسابقه نیز با دو تیم برگزار شد و برای آرژانتین با شکست به پایان رسید. برای بسیاری، آنها یکی از علاقه‌مندان واضح برای پیروزی در این تورنمنت هستند و احتمالاً هنوز هم واجد شرایط مرحله حذفی خواهند بود. اما این یک شکست سخت بود، اولین شکست آنها در 37 مسابقه، و اکثریت تیم آرژانتین در سکوت تشییع جنازه ورزشگاه را ترک کردند. یکی از استثناها کاپیتان و برای بسیاری بهترین بازیکن تاریخ بازی بود: مسی.

لیونل مسی مقابل عربستان
لیونل مسی پس از شکست 2-1 نتوانست به هم تیمی هایش الهام بخشد. عکس: Colorsport/Shutterstock

او وظایف رسانه‌ای خود را انجام داد، با انبوهی از رسانه‌های آرژانتینی صحبت کرد، شکست را پذیرفت، سعی کرد اجازه ندهد که اهمیت بیشتری پیدا کند. این تورنمنت به عنوان آواز قو 35 ساله، آخرین شانس او ​​برای کسب عنوانی که از او در دوران حرفه ای اش دور مانده است، در نظر گرفته شده است. او در تیم باشگاهی خود، پاری سن ژرمن، فرم درخشانی داشته است، اما در نیمه دوم اینجا خسته به نظر می رسید و قادر به تحمیل خود نبود.

مسی جایگاه خاص خود را در پس زمینه سیاسی که این تورنمنت در آن برگزار می شود دارد. پاری سن ژرمن متعلق به قطر اسپورت اینوستمنس است که زیرمجموعه ای از صندوق سرمایه گذاری دولتی این کشور است. در همین حال، خود بازیکن امسال با دریافت مبلغی نامشخص اما بعید به عنوان “سفیر برند” برای مقامات گردشگری عربستان سعودی تبدیل شد. او نمادی در سراسر جهان است و در خلیج فارس نیز یک شخصیت نمادین است. با نزدیک شدن به خروجی ورزشگاه لوسل، آبان نیوز از مسی پرسید که آیا در نقش سفیر، این روز را برای عربستان سعودی روز خوبی می داند یا خیر. افسانه پاسخی نداد.

این خبر از خبرگزاری های بین المللی معتبر گردآوری شده است و سایت اخبار امروز آبان نیوز صرفا نمایش دهنده است. آبان نیوز در راستای موازین و قوانین جمهوری اسلامی ایران فعالیت میکند لذا چنانچه این خبر را شایسته ویرایش و یا حذف میدانید، در صفحه تماس با ما گزارش کنید.

منبع

درباره ی aban_admin

مطلب پیشنهادی

رحیم استرلینگ برای تصمیم گیری در مورد بازگشت به جام جهانی انگلیس زمان بیشتری می گذارد | رحیم استرلینگ

به گزارش دپارتمان اخبار ورزشی پایگاه خبری آبان نیوز ، رحیم استرلینگ پس از دزدی از …