در حالی که نگرانی ها برای محکوم به اعدام اردن افزایش یافته است، اعدام در عربستان ادامه دارد | عربستان سعودی

به گزارش دپارتمان اخبار بین المللی پایگاه خبری آبان نیوز ،

عربستان سعودی روز سه شنبه دو شهروند سعودی دیگر را به اتهام جرایم مواد مخدر اعدام کرد و مجموع اعدام ها در دو هفته گذشته را به 17 نفر رساند.

پادشاهی قبلاً متعهد شده بود که برای جرایم مواد مخدر مجازات اعدام اعمال نخواهد کرد، اما ناگهان از قول خود عقب نشینی کرد و هفت شهروند سعودی و 10 شهروند خارجی را اعدام کرد.

عربستان سعودی تاکنون 130 نفر را در سال جاری اعدام کرده است.

سیل اعدام ها، در حالی که پادشاهی پادشاهی در جشن پیروزی خود بر آرژانتین در جام جهانی جشن می گیرد، دیوید دیویس، وزیر سابق محافظه کار کابینه را بر آن داشت تا به جیمز کلورلی، وزیر امور خارجه انگلیس و سفیر عربستان سعودی در انگلیس نامه بفرستد تا از آنها بخواهد. برای مهلت دادن حسین ابوالخیر، یک مرد اردنی مداخله کنید.

دیویس در نامه‌اش به کلورلی می‌گوید: «حسین در خانواده‌ای فقیر به دنیا آمد و قبل از دستگیری، برای حمایت از هشت فرزندش به شغل‌های کم‌درآمد مشغول بود: راننده تاکسی، مهماندار اتوبوس و میوه‌فروشی. این که این پدر فقیر هشت فرزند می توانسته یک «سلطان» مواد مخدر باشد، پوچ باقی می ماند. او نه پول داشت و نه ارتباطی برای خرید مقادیر زیادی دارو در اردن برای فروش در عربستان سعودی.

حسین، که توسط گروه کمپین Reprieve نمایندگی می شود، روز جمعه به سلول محکوم به اعدام منتقل شد.

او در سال 2014 به دلیل قاچاق مواد مخدر هنگام عبور از مرز اردن به عربستان دستگیر شد و می گوید که تنها زمانی اعتراف کرده است که شکنجه شده است، از جمله آویزان شدن از پا و ضرب و شتم روی شکم و پاهایش. دادگاه تجدیدنظر در مارس 2017 حکم مجرم بودن را لغو کرد، اما دولت شش ماه بعد دستور دادرسی مجدد را صادر کرد که منجر به محکومیت مجدد او به اعدام در نوامبر 2017 شد.

گروه کاری سازمان ملل در مورد بازداشت های خودسرانه در ماه اکتبر گفت که دستگیری او خودسرانه بوده است و باید فورا آزاد شود.

ولیعهد سعودی، محمد بن سلمان، در مصاحبه های قبلی خود به رسانه ها گفته بود: «در رابطه با مجازات اعدام ما به طور کامل از شر آن خلاص می شویم» و اضافه کرد که این جز در شرایطی است که «فردی فرد دیگری را کشته یا جان افراد را تهدید کند». بسیاری از مردم».

طاها الحاجی، وکیل سابق دفاع از سرمایه که اکنون در سازمان اروپایی حقوق بشر عربستان سعودی کار می کند، گفت: «هیچ توضیح منطقی برای بازگشت آن به اعدام وجود ندارد.

اما من فکر می کنم این مکث با انتقاد جهانی از قتل جمال خاشقجی همزمان شد. پس از کاهش سرعت رسانه ها و کمپین های حقوق بشری، اعدام ها بازگشتند.»

حسین دوشنبه شب با خواهرش در کانادا زنگ زد تا خداحافظی کند. خواهرش ناامیدانه از او نقل می‌کند که می‌گوید: «خواهر، نه سال است که مرا آزاد نکرده‌اند و نکشته‌اند، حالا هر کاری می‌خواهند با من بکنند. الان هر کاری می‌خواهند انجام می‌دهند.»

این خبر از خبرگزاری های بین المللی معتبر گردآوری شده است و سایت اخبار روز ایران و جهان آبان نیوز صرفا نمایش دهنده است. آبان نیوز در راستای موازین و قوانین جمهوری اسلامی ایران فعالیت میکند لذا چنانچه این خبر را شایسته ویرایش و یا حذف میدانید، در صفحه تماس با ما گزارش کنید.

منبع

درباره ی aban_admin

مطلب پیشنهادی

شلاق محافظه‌کاران پس از پاک شدن از سوء رفتار به کانر برنز بازگردانده شد | محافظه کاران

به گزارش دپارتمان اخبار بین المللی پایگاه خبری آبان نیوز ، وزیر سابق، کانر برنز، پس …