نایک از کایری اروینگ، گارد ستاره NBA Nets در بحبوحه مناقشه یهودی ستیزی جدا شد

به گزارش دپارتمان اخبار ورزشی پایگاه خبری آبان نیوز ،

شرکت کفش و پوشاک ورزشی نایک با تصمیم خود مبنی بر عدم عرضه کفشی به نام یکی از بزرگترین ستاره‌های خود، به وضوح بر روی یهودی‌ستیزی و سخنان نفرت‌انگیز خط می‌کشد.

این شرکت رابطه خود را با کایری اروینگ به حالت تعلیق درآورده و برنامه‌های خود را برای عرضه کفش‌های امضاکننده بعدی خود لغو کرده است، آخرین فصل از پیامدهای جاری از زمانی که گارد بروکلین نتز پیوندی به فیلمی که به طور گسترده حاوی مواد یهودی‌ستیز در نظر گرفته می‌شود، توییت کرد.

غول کفش‌سازی جمعه شب اعلام کرد که روابط خود را با ایروینگ، که یک روز قبل از آن توسط نت‌ها به مدت حداقل 5 بازی محروم شده بود، به دلیل آنچه این تیم شکست مکرر در «به صراحت گفت که او اعتقادات یهودستیزی ندارد» را متوقف می‌کند.

این اقدامات پس از انتقادات گسترده از جمله لیگ ضد افترا و آدام سیلور، کمیسر NBA، صورت گرفت.

شرکت مستقر در بیورتون در اورگان گفت: «در نایک، ما معتقدیم جایی برای سخنان نفرت‌انگیز وجود ندارد و هر شکلی از یهود ستیزی را محکوم می‌کنیم.» برای این منظور، ما تصمیم گرفته‌ایم رابطه خود را با کایری اروینگ به حالت تعلیق درآوریم. فورا اعمال می شود و دیگر Kyrie 8 را راه اندازی نخواهد کرد.”

ایروینگ از سال 2014 یک خط امضا با نایک داشته است.

نایک گفت: «ما عمیقاً از این وضعیت و تأثیر آن بر همه ناراحت و ناامید هستیم.

خارج از مرحله

ایروینگ در سال 2011 با نایک قرارداد امضا کرد، مدت کوتاهی پس از اینکه برنده شماره 1 درفت NBA آن سال شد. اولین کفش امضا شده ایروینگ سه سال بعد عرضه شد و محبوبیت خط Kyrie باعث شد که او سالانه 11 میلیون یورو فقط از تاییدیه نایک به دست آورد.

انتظار می رفت که Kyrie 8 در هفته آینده عرضه شود. مدل‌های قبلی کفش‌های او هنوز جمعه شب در وب‌سایت نایک برای فروش بود.

ایروینگ هفته گذشته توییتی را منتشر کرد – که از آن زمان حذف شده است – با پیوندی به مستند “عبرانیان به سیاهپوستان: آمریکای سیاه را بیدار کنید” که شامل انکار هولوکاست و تئوری های توطئه درباره یهودیان است. در جلسه مصاحبه پس از بازی شنبه گذشته، ایروینگ از حق خود برای ارسال مطالبی که می خواهد دفاع کرد.

سقوط فقط از آنجا ادامه یافت. NBA در آخر هفته بیانیه ای منتشر کرد که در آن نام ایروینگ ذکر نشد، اما همه اشکال سخنان نفرت انگیز را محکوم کرد. هوادارانی که پیراهن‌های «جنگ با یهود ستیزی» را پوشیده بودند، یک روز پس از حذف توئیت توسط وی، در بازی بروکلین-ایندیانا در روز دوشنبه، برخی از صندلی‌های کنار زمین را اشغال کردند. نتز و مربی استیو نش سه شنبه راه خود را از هم جدا کردند، اتفاقی که تحت الشعاع حماسه ایروینگ قرار گرفت.

روز چهارشنبه، ایروینگ گفت که با همه اشکال نفرت مخالف است و او و نتز هر کدام اعلام کردند که هر کدام 500000 یورو به گروه هایی که برای ریشه کن کردن آن تلاش می کنند، اهدا خواهند کرد. سیلور سپس بیانیه جدیدی صادر کرد و از ایروینگ خواست تا عذرخواهی کند و ایروینگ از دادن پاسخ مستقیم در روز پنجشنبه که از او پرسیده شد آیا عقاید یهودستیزی دارد یا خیر، خودداری کرد.

این بدیهی است که آخرین نیش برای نتز بود که او را محروم کردند. ساعاتی بعد، ایروینگ در اینستاگرام به دلیل توضیح ندادن باورهای خاصی که با آن موافق و مخالف بود در هنگام انتشار مستند عذرخواهی کرد.

ایروینگ نوشت: «از همه خانواده‌ها و جوامع یهودی که از پست من آسیب دیده‌اند و متاثر شده‌اند، عمیقا متاسفم که باعث درد شما شدم و عذرخواهی می‌کنم.» من در ابتدا به جای تمرکز بر روند بهبودی برادران و خواهران یهودی ام که از اظهارات نفرت انگیز بیان شده در مستند آسیب دیده بودند، از روی احساسات به برچسب ضد یهودستیزی واکنش نشان دادم.

شمارش هزینه سخنان نفرت

ایروینگ دومین سلبریتی در کمتر از دو هفته است که یک معامله بزرگ کفش را به دلیل یهودی ستیزی از دست می دهد. آدیداس اواخر ماه گذشته راه خود را با Ye – هنرمندی که قبلاً به نام کانیه وست شناخته می‌شد – جدا کرد، اقدامی که شرکت آلمانی اعلام کرد امسال پس از توقف تولید خط تولید محصولات Yeezy و همچنین توقف پرداخت‌ها، حدود 250 میلیون یورو ضرر خواهد داشت. شما و شرکت هایش

هفته‌ها، ی در مصاحبه‌ها و رسانه‌های اجتماعی اظهارنظرهای یهودی‌ستیزانه کرد، از جمله پستی در توییتر مبنی بر اینکه به زودی «جنایت مرگ بر یهودیان» را اعلام می‌کند، که اشاره‌ای آشکار به مقیاس وضعیت آمادگی دفاعی ایالات متحده به نام DEFCON است.

ایروینگ در طول دوران حرفه ای خود اظهار نظرهای جنجالی نداشته است. او قبل از عذرخواهی از معلمان علوم بارها از گرد بودن زمین پرسید. سال گذشته، امتناع او از دریافت واکسن کووید-19 منجر به محرومیت او از بازی در بیشتر بازی‌های خانگی نتز شد.

نتس روز جمعه در واشنگتن بازی کرد و بدون اروینگ 128-86 پیروز شد. برد 42 امتیازی چهارمین پیروزی بزرگ در تاریخ امتیازات نتز بود.

شان مارکس، مدیر کل بروکلین، اوایل روز جمعه گفت که عذرخواهی ایروینگ یک گام رو به جلو بود، اما قبل از اینکه او بتواند بازی را از سر بگیرد، اقدامات زیادی لازم است.

مارکس گفت: «قرار است برخی اقدامات و اقدامات اصلاحی برای او انجام شود تا آشکارا از برخورد با برخی از رهبران ضد نفرت و برخی از رهبران یهودی در جامعه ما مشاوره بگیرد. او باید با آنها بنشیند، پس از این باید با سازمان بنشیند، و ما ارزیابی خواهیم کرد و خواهیم دید که آیا این فرصت مناسبی برای بازگرداندن او است یا خیر.

این خبر از خبرگزاری های بین المللی معتبر گردآوری شده است و سایت اخبار روز آبان نیوز صرفا نمایش دهنده است. آبان نیوز در راستای موازین و قوانین جمهوری اسلامی ایران فعالیت میکند لذا چنانچه این خبر را شایسته ویرایش و یا حذف میدانید، در صفحه تماس با ما گزارش کنید.

منبع

درباره ی aban_admin

مطلب پیشنهادی

کارشناس دولتی آب و هوا می گوید: طرح معدن زغال سنگ کامبریا “گامی به عقب” است | زغال سنگ

به گزارش دپارتمان اخبار بین المللی پایگاه خبری آبان نیوز ، قهرمان آب و هوای دولت …